Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Žádné velké zvraty se na trhu práce nechystají. Téměř polovina firem bude zaměstnance nabírat a dalších skoro 37 % plánuje zachovat stávající počet lidí. Platy porostou a benefity reagují na daňový balíček. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Sodexo Benefity/Pluxee zpracovala v prosinci agentura Ipsos.
„Plány na navyšování počtu zaměstnanců nejsou nijak vysoké, ale pozitivní je, že je to několikanásobně vyšší procento firem než těch, které uvažují o snižování stavů. Propouštění v tuto chvíli deklaruje jen 13 % společností,“ říká Martina Machová, personální ředitelka ze společnosti Sodexo Benefity/Pluxee s tím, že z oborového hlediska jsou ztrátou práce nejvíce ohroženi lidé ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví a také ti, kdo pracují v menších firmách do 100 zaměstnanců.
Nejčastějším důvodem redukce jsou rostoucí náklady (55 % firem z těch, co budou propouštět) a nedostatek zakázek (70 % firem z těch, co budou propouštět).
„Mzdy podle výpovědí firem porostou také. Nejvíce se budou zvyšovat mzdy individuálně podle zásluh a alespoň 5% přidání se dočká polovina zaměstnanců,“ uvádí Martina Machová. Zároveň ale připomíná, že propad reálných mezd byl v končícím roce opravdu výrazný a pokud firmy platy loni a letos nenavyšovaly, nárůst do 10 % rozhodně nedožene inflaci. „Podle ČNB totiž celková inflace roku 2023 dosáhne 11 % a v roce 2022 to bylo dokonce 15 %,“ připomíná Machová.
Ani u benefitů nebude docházet k velkým změnám. Polovina firem počítá s tím, že zachová benefity tak, jak je má nastavené v letošním roce. A téměř pětina dokonce plánuje navyšovat nebo rozšiřovat benefitní balíček. Bude se ale proměňovat skladba benefitů. „Jde jednoznačně o reakci na vládní konsolidační balíček, protože směrem vzhůru míří například dovolená nad rámec zákona či příspěvky na penzijní připojištění a směrem dolů potom položky, kterých se dotkne změna legislativy, jako jsou například příspěvky na dovolenou,“ přibližuje Martina Machová.
Téměř 37 % zaměstnavatelů pak hodlá v příštím roce některé pozice nahradit umělou inteligencí.
(Průzkum byl realizován v prosinci 2023 a zúčastnilo se ho 152 zaměstnavatelů.)