Pátek 21. června 2024
ikona hodiny25. 1. 2022 10:58

Dvě pětiny zaměstnanců budou žádat o zvýšení platu

Velká část firem se musí pro letošní rok připravit na vyšší nároky zaměstnanců. Požádat svého zaměstnavatele o přidání peněz plánuje téměř 40 % zaměstnanců. Více než desetina pak bude chtít přidat nebo navýšit benefity a umožnit hybridní pracovní režim. Naopak jen výjimečně budou zaměstnanci letos žádat o povýšení a o zavedení podpory za očkování proti covidu. Vyplývá to z Barometru zaměstnanců společnosti Up Česká republika mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem.

Jana Klusáčková autor

Foto: Shutterstock.com Zvýšení mezd chce 40 % zaměstnanců Foto: Shutterstock.com

Nový Barometr zaměstnanců ukázal, že rostoucí náklady domácností a očekávané utahování opasků se promítají i do požadavků, které budou mít lidé pro letošní rok na své zaměstnavatele. 39 % zaměstnanců si tak plánuje říct v zaměstnání o více peněz. Požádat o přidání se přitom chystají především muži, lidé s více podřízenými a obecně také lidé z Moravy.

„Mnoho firem je však aktuálně na hranici svých mzdových možností a navíc se obává dalšího vývoje pandemie i růstu ostatních nákladů, ať už jde o ceny energií nebo materiálů,“ popisuje Stéphane Nicoletti, CEO společnosti Up Česká republika, a dodává: „Zároveň si však firmy s ohledem na stav pracovního trhu potřebují zaměstnance udržet. Lze proto očekávat, že se jim budou snažit vyjít alespoň částečně vstříc a hledat možnosti, jak zaměstnancům přilepšit.“

Graf: UP Priority zaměstnanců Graf: UP

Benefity v závěsu

Druhým nejčastěji zmiňovaným požadavkem zaměstnanců pro rok 2022 bude podle Barometru navýšení firemních benefitů. Právě ty mohou poskytnout zaměstnancům dodatečné prostředky například na hrazení volnočasových aktivit či zdravotních potřeb. „Domácnosti se snaží s ohledem na nejistou situaci více šetřit a škrty v rodinném rozpočtu se často týkají právě volnočasových aktivit, a to nejen u generace rodičů, ale i dětí. Benefity jim tak mohou pomoci udržet vyhrazený rozpočet právě na koníčky,“ dodává Nicoletti.

Kromě navýšení stávajících benefitů se požadavky zaměstnanců mohou týkat i přidání zcela nových benefitů. Aktuálně je i s ohledem na pandemii v kurzu zejména péče o duševní zdraví. „Skrze naší kartu eBenefity začali mnozí zaměstnavatelé v rámci benefitů nabízet možnost konzultace s psychologem online nebo různá školení a kurzy technik ke zvládání stresu. Zejména u manažerských pozic pak evidujeme růst zájmu o koučink,“ popisuje Petra Prchlíková, obchodní ředitelka Up ČR.

Up Česká republika

Společnost zahájila svoji činnost na českém trhu v roce 1995 pod názvem Chèque Déjeuner je součástí mezinárodní skupiny Groupe Up, která je nyní přítomna ve 29 zemích po celém světě. Up Česká republika je předním hráčem v oblasti zaměstnaneckých výhod a HRtech a poskytuje atraktivní a inovativní motivační platformy organizacím, které považují angažované zaměstnance za klíč k obchodnímu úspěchu, ale také nabízí inovativní řešení v oblasti marketingu a strategického rozvoje podnikání. Schopnost analyzovat současnou situaci zákazníků a navrhovat a implementovat efektivní systémy výhod a věrnostní programy činí z Up Česká republika lídra v určování tohoto trendu. Více informací o společnosti na www.upcz.cz.

Když práce, tak hybridně

Třetí nejfrekventovanější poptávkou zaměstnanců bude letos umožnění hybridního pracovního režimu. Tedy takového režimu, který umožní zaměstnanci pracovat jak z domova, tak i v místě zaměstnání, v závislosti na aktuální situaci a potřebách zaměstnance. I tento požadavek může však pro zaměstnavatele znamenat dodatečné náklady.

„Zaměstnavatelé většinou těmto žádostem vycházejí vstříc, málokdy si ale uvědomují, že hybridní režim znamená i nové náklady. Může jít o náklady na využívání vlastního notebooku nebo mobilního telefonu, spotřebovaná data, ale třeba i o zvýšenou spotřebu energií při práci z domova. Čím dál tím více se přitom z trhu ozývá, že i s hrazením těchto nákladů by měl pomoci zaměstnavatel,“ popisuje Prchlíková.

Jídlo nad vzdělání

Z dalších požadavků zmiňují zaměstnanci navýšení podpory stravování. Zájem o něj je dokonce častější než o navýšení podpory vzdělávání. To může souviset i s prudce rostoucími cenami obědů. Zatímco zaměstnanci dnes dostávají nejčastěji příspěvek na stravování ve výši okolo 100 korun, průměrné ceny obědů se pohybují výrazně výše.

Růstu příspěvku na stravování by mělo pomoci i aktuální navýšení daňově optimální hodnoty stravenky. Ta činí podle současné vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí už 150 korun. „Účelové příspěvky na stravování patří stále k nejoblíbenějším benefitům. Jedním z důvodů je daňové zvýhodnění, díky kterému jsou až o polovinu výhodnější, než kdyby zaměstnanci dostali o stejnou částku vyšší mzdu,“ říká Prchlíková.

Na okraji zájmu zaměstnanců je naopak podpora za očkování proti koronaviru. Žádat o ni plánuje v letošním roce jen 5 % zaměstnanců. Ještě méně budou letos zaměstnanci usilovat o získání vyšší pracovní pozice. O povýšení plánují požádat jen 3 % respondentů.

Články autora Jana Klusáčková

Nejnovější články

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Nejnovější Expertní pohled

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Expertní pohled
Nečekaný způsob, jak eliminovat kyberbezpečnostní hrozby

Firmy totiž často nastavují a spravují své počítačové...

Jako prevence před napadením sítě je nutné znát...