×

ZDE SLEDUJTE ŽIVĚ OLOMOUCKÝ SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY – JIŽ VE ČTVRTEK 26. KVĚTNA OD 10 HODIN.

Úterý 24. května 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Cloud: Jak funguje a pro koho se hodí?

Kdo se někdy zabýval tím, co je to vlastně cloud, narazil určitě na dělení, pojmenované tajemnými zkratkami IaaS, PaaS a SaaS. Cloudoví poskytovatelé nabízejí většinou všechny tyto tři služby, přičemž každá se hodí pro určitý typ zákazníků a u každé této služby má poskytovatel trochu jinou roli.

Dana Samková ikona hodiny26. 1. 2022 08:17
Foto: Algotech O cloudu víme vše Foto: Algotech

Když začneme tím nejjednodušším pojetím cloudu, hovoříme o IaaS, což česky řečeno znamená infrastruktura jako služba. Ta většinou slouží firmám, které nahrazují své zastaralé IT prostředky. Jedná se tedy zejména o pronájem virtuálních serverů a také pronájem virtuálního datového centra a výkonu. Využívají jej především firmy, které již nechtějí dále investovat do nákupu vlastního hardwaru, ale zároveň využívají software třetích stran, jako je například účetní systém Helios či Money, který mají licencovaný přímo pro své potřeby.

Taková firma si tedy pronajme virtuální server v cloudu, na němž je i v tomto režimu za měsíční poplatek k dispozici aktuální verze operačního systému Windows či Linux (u placených distribucí). Na tento server si může nainstalovat svůj software, za který platí tak, jak byl dosud zvyklý. Pro běžného uživatele to ve firmě nepřináší žádná úskalí, zaměstnanci se standardním způsobem přihlásí do systému na svém počítači a pracují ve stejném prostředí se stejnými nástroji. Poskytovatel cloudu se však v tomto případě nestará o výkon a kapacitu datového úložiště, tyto věci si hlídá zákazník a sám si nastavuje parametry tak, jak potřebuje.

SaaS je komplexní cloud

Druhým cloud přístupem, který bychom mohli vnímat jako takový mezistupeň, je využití PaaS, což znamená platforma jako služba a tento specifický produkt je vhodný zejména pro firmy, které se zabývají vývojem aplikací. Poskytovatel v takovém případě nabízí zákazníkovi určité prostředí, v němž on dále tvoří vlastní produkty.

Posledním, dalo by se říci skutečně všestranným přístupem, je SaaS, tedy software jako služba. Zákazník se v takovém případě vůbec nezajímá ani o hardware a jeho výkon, ani o operační systém či software a aktualizace. Za měsíční poplatek má k dispozici licence ke všem aplikacím, které potřebuje využívat. „Typicky jde o ERP či CRM systémy jako třeba CRM Sugar. Zákazník má ve firmě pět uživatelů, kteří se systémem pracují, tak si koupí pět uživatelských přístupů a více neřeší. Používá pak aplikaci, která je provozovaná poskytovatelem a za ním jdou veškeré licenční politiky i aktualizace a zabezpečení,“ vysvětluje Petr Loužecký, expert na cloud a ředitel cloudových služeb ze společnosti Algotech s tím, že poskytovatel má v takovém případě na starosti i sledování výkonu a kapacity úložiště a automaticky je optimalizuje.

Cloud v podobě SaaS se je vhodný hlavně pro obchodní organizace, protože ty vždy pracují s nějakými podnikovými systémy, ať už jde o skladové, účetní, personální či marketingové aplikace a běžně využívají i kancelářské nástroje jako Office 365, nebo Google Apps, což jsou zcela typičtí zástupci SaaS v cloudu. Uživatelé se do cloudových aplikací přihlašují ve většině případů přes webové rozhraní – v prohlížeči.

Algotech

Česká společnost Algotech se více než 20 let řadí mezi průkopníky nových technologií. Svými výsledky patří v Česku mezi přední firmy oboru ICT. Algotech se specializuje především na cloudová řešení. Ve svém vlastním datovém centru nedaleko Prahy spravuje Algotech petabyty zákaznických dat a tisíce serverů. Díky tomu společnost garantuje uložení i pohyb dat výlučně na území Česka. Další doménou Algotechu jsou řešení pro call centra. Krom toho se Algotech zabývá systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) a podnikovými informačními systémy (ERP). Algotech nabízí svým klientům také vývoj softwarů na zakázku. Celou nabídku služeb a produktů podporuje unikátní pracoviště ServiceDesku, které je dostupné v českém i anglickém jazyce 24/7. V rámci oboru IT i mimo něj odbornost společnosti pokrývá témata kyberbezpečnosti, digitalizace a ochrany osobních údajů včetně GDPR. Mezi klienty Algotechu patří například Komerční banka, Škoda Auto, Český rozhlas, Toyoda Gosei, Moneta Money Bank, Raiffeisen Bank a další. Služby jsou však vhodné i pro menší a středně velké firmy.

Cloud znamená úsporu za licence i hardware

Přechod do cloudu má veliký význam zejména v úspoře nákladů. V Případě IaaS odpadají zákazníkovi jednorázové investice do lokálního serveru, jeho zabezpečení i zálohování a dále investice do licencí OS, protože cloudové licence Microsoftu se řídí jinými pravidly. V on-premise variantě musí firma nakoupit pro každého uživatele licenci bez ohledu na to, kolik jich bude většinově se systémem pracovat. Typicky jde třeba o situaci, kdy má firma určitý počet zaměstnanců a sezónně najímá brigádníky navíc. Každý brigádník, i kdyby pracoval pouze měsíc, musí mít vlastní licenci. V cloudu nic takového neexistuje, zákazník zaplatí měsíční poplatek za OS a poskytovatel již dále neřeší, kolik uživatelů se systémem bude v průběhu roku pracovat.

Pokud zákazník zvolí variantu SaaS, platí pro něj to samé a tento princip se promítá i do využívání aplikací třetích stran. Pokud firma přijímá sezónně brigádníky navíc a jinak má menší počet uživatelů, tak si dokoupí licence pouze pro dané měsíce a nemusí jich udržovat celoročně maximální počet. Velkou výhodou u SaaS je i fakt, že veškerý výkon pro grafické aplikace se generuje v cloudu, takže v případě firem, které se specializují například na práci v CADu, projektanti nepotřebují supervýkonné notebooky za stovky tisíc korun. Stačí jim zařízení s mírně nadprůměrnou výbavou, protože počítač slouží prakticky pouze k vizualizaci dat, která se vytvořila za využití cloudových aplikací a virtuálního serveru s vysokým výkonem.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Soutěžní DIGI den motivoval žáky ke vzdělávání v IT

„Pro jihočeské základní a střední školy jsme ve...

„Na soutěži jsem měla možnost mluvit s učiteli,...

Názory
Technologie pomůže, spásu v ní ale nehledejte

Finanční poradci to poslední dobou neměli vůbec lehké....

Nyní letí komplexní technologické ekosystémy, které poradcům poskytují...

Aktuality
Evropa nám schválila první program pro období 2021-2027

„S potěšením přináším zprávu o završení dlouhého vyjednávání...

„Děkuji Evropské komisi i všem kolegům zapojeným do...

Komisařka Ferreira i ministr Bartoš debatovali o významu...

Nejnovější Expertní pohled

Názory
Technologie pomůže, spásu v ní ale nehledejte

Finanční poradci to poslední dobou neměli vůbec lehké....

Nyní letí komplexní technologické ekosystémy, které poradcům poskytují...

Expertní pohled
Tvorba práva vyžaduje zásadní změny

Norem je příliš mnoho a málokdo má přehled,...

Koncepční revizí by měla projít rovněž Legislativní rady...

Z kritického posouzení slabin legislativní produkce může vyplynout,...

Analýzy
Posilování firemní kultury je prioritou zaměstnavatelů

V současné době vztahy na pracovišti poměrně trpí....

Zaměstnance zpravidla motivuje k lepším výkonům dobré platové...

Za poslední dva roky si zaměstnanci zvykli fungovat...

V době, kdy se zaměstnanci na pracovišti nepotkávají...