Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny19. 4. 2022 12:52

Softwarová expertiza dnes roste v cloudu

Současná situace na IT trhu se vlivem nových technologií za poslední dekádu radikálně proměňuje. Co se týče tendrů, jejich délka se zkrátila v řádu měsíců; firmy se totiž výrazně posunuly v oblasti digitalizace, mají již vlastní experty s know-how, jak vytvořit analýzu a zadání, což ulehčuje proces spolupráce.

Michael Kubín autor

Foto: Shutterstock.com Digitalizace dramaticky mění IT trh Foto: Shutterstock.com

Marcel Červený, CEO technologické skupiny BiQ Group, vidí jako jeden z hlavních milníků přesun ke cloudovým službám: „Budujeme cloudovou architekturu pro klienty jako IBM, Kyndryl nebo Škoda Auto. Jsme certifikovaní partneři Azure a AWS. Vyvíjíme cloudově nativní architektury, multi-cloud řešení a hybridní cloudové integrace. Z IT se za poslední roky stala velmi komplexní disciplína, trend vede jednoznačně k propojování jednotlivých řešení a platforem v cloudu.“

V transformativním období na přelomu tisíciletí se nové technologie rozvíjely ruku v ruce s fluktuací expertů mezi firmami. Následně se však byznysové prostředí začalo sjednocovat a došlo i ke konsolidaci trhu a rozvoje akvizičního prostředí. To vše podpořil nástup nových trendů a jejich implementace. „Z hlediska tendrů se výrazně posunulo know-how klientů, kteří již mají své vlastní experty. Ti dokážou zpracovat prvotní analýzu a zadání, což ulehčuje celý proces, a zároveň se díky tomu nebojí navázat spolupráci s externím konzultantem z dodavatelské společnosti, který jim s celým procesem pomůže. Zkrátka a jednoduše se světy IT a byznysu neustále sbližují,“ vysvětluje Marcel Červený.

BiQ Group

je technologická skupina postavená na proaktivním a partnerském přístupu, díky kterému její experti provázejí klienty výzvami moderního digitálního světa. Skládá se z pěti specializovaných firem rozmístěných ve dvanácti pobočkách v České republice i na Slovensku. Díky nim je vždy po ruce lokálním šampionům stejně jako globálním hráčům z řad známých korporací i nadějných startupů. BiQ Group dnes tvoří více než 400 vývojářů a dalších specialistů s expertním know-how v široké paletě technologií. Přináší tak komplexní službu, od vývoje na míru přes osvědčené platformy SAP, Atlassian a Kentico Xperience až po e-commerce a digitální marketing. Projekty dodává pro firmy T-Mobile, DPD, GTS Alive – ISIC, Škoda Auto, Unipetrol, Zoot a více než stovku dalších klientů.

Digitalizace současnosti má na IT trh vliv nejen z hlediska hardwaru, ale i v komplexitě služeb. Změna nastala nejen v projektovém řízení, ale i ve způsobu práce, který do velké míry nahrazuje agilní přístup koncipovaný na bázi vývojářských sprintů. „Změnila se jak povaha firem, tak samotných projektů. Už se nesetkáváme s monolitickými systémy na základě jednoho zadání, ale řešíme komplexní projekty založené na modulární architektuře. Není tak vzácností, že se k tomu využívá dedikovaná vývojářská kapacita a na jednom projektu participuje běžně několik firem. Současná konsolidace trhu a spojování společností je tedy logickým vyústěním celé situace. A samozřejmě dnes už si firmy nevyvíjí systémy pro vlastní potřebu, ale většinu služeb a nástrojů si koupí jako předplatné v cloudu. Tento trend nikam nezmizí a SaaS bude nadále pokrývat byznysové potřeby budoucnosti,“ říká o cloudifkaci IT odvětví Gabriel Lachman, ředitel společnosti EEA, která je členem skupiny BiQ Group.

Rapidní vývoj za posledních 30 let vede ke komplexním cloudovým řešením

Technologická skupina BiQ Group (dříve BOOTIQ) má pět dceřiných společností s dvanácti pobočkami po celé České a Slovenské republice. Díky svému dlouholetému působení na obou trzích se ohlíží za rapidním vývojem za posledních 30 let. „BOOTIQ jako takový začínal na dvou frontách: první byl custom vývoj produktů, například pro oblast fintechu, a software pro řízení projektů – a to nejen pro IT, ale také pro retail. Rovněž jsme pracovali na vývoji různých webů, portálů a e-shopů. Tato řešení, ač původně vyvíjená samostatně, se nyní postupně a nevratně integrují právě do cloudových platforem,“ uvádí Marcel Červený.

Dceřiná společnost skupiny BiQ Group, slovenská firma EEA, je na IT trhu již 30 let a její kořeny sahají před rok 1990. Dnes je společnost zaměřená na globální trh a integraci cloudových řešení, a to i na velkých platformách v čele s produkty od Atlassianu. „Na přelomu tisíciletí byl vývoj silně provázán s hardwarem. Důležitý byl tedy výkon, který se k hardwaru pojil. Výpočetní výkon není díky cloudu v současnosti problém, platformy se tak mohou prakticky neomezeně rozrůstat a nabídnout zákazníkům širokou paletu softwarových nástrojů,“ uzavírá Gabriel Lachman.

Články autora Michael Kubín

Nejnovější články

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...

Expertní pohled
Pravidla kyberbezpečnosti zpřísní, Česko není připraveno

NIS2 dopadne v různé míře na téměř všechna...

Aliance vznikla s cílem zvýšit povědomí o závažnosti NIS2...

Policie a NÚKIB loni evidovaly téměř dvojnásobný nárůst...

Expertní pohled
Stát nesmyslně omezuje podnikatele

Podle Hospodářské komory možná dobře míněná regulace logistiky...

Za nepřiměřené označuje také Hospodářská komora i to,...

Hospodářská komora doporučila poslancům, aby přijali takové pozměňovací...