×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 8. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny4. 5. 2022 11:30

Startupy v krajích: nejvíce táhne Zlín a Brno

Startupy nejsou jen záležitostí metropolitních oblastí. Na základě dat kariérního portálu StartupJobs se ukazuje, že progresivní rozvoj mladých inovativních podniků zaznamenávají všechny kraje České republiky. Dle Českého statistického úřadu je tento vývoj podpořen celostátním přírůstkem ekonomických subjektů i demografickým vývojem. Vznik nových startupů zažívá především Jihomoravský, Středočeský či Plzeňský kraj a na špici v meziročním růstu zájmu o práci ve startupech je Zlínský kraj.

Foto: Shutterstock.com Moderní zlínský campus je pro startupy skvělé podhoubí Foto: Shutterstock.com

Společnosti dle svých slov pozitivně vnímají návrat obyvatel, kteří život v krajích upřednostňují například z důvodu vysokých cen nemovitostí a nájmů v metropolích. Pozitivně vnímají i spolupráci s místními technologickými univerzitami a dalšími institucemi, které podnikům poskytují mladé talenty.

Na základě dat portálu StartupJobs se ukazuje, že ačkoli centry české startupové scény stále zůstávají velkoměsta jako Praha, Brno či Ostrava, počet malých podniků roste ve všech regionech. To potvrzuje i průzkum Českého statistického úřadu, podle kterého napříč Českou republikou v posledních letech kontinuálně přibývá akciových společností. Od roku 2016 je tento nárůst takřka 4%. V krajích je rovněž znatelný přírůstek obyvatel, který je způsoben například vnitřní migrací obyvatel z velkoměst. Tento nárůst zaznamenal například Středočeský kraj, který nejvíce ovlivňuje odliv obyvatel z Prahy. Dle dat ČSÚ 9 ze 14 krajů zaznamenalo v roce 2020 kladný migrační přírůstek.

„Časy, kdy slovo startup bylo používáno hlavně v Praze, už jsou dávno pryč. Také vlivem pandemie a rozmachu práce na dálku vzniká stále více startupů i v regionech. A co je hlavní, i v regionech roste zájem o práci ve startupech. Největší meziroční nárůst zájmu o práci ve startupech vidíme ve Zlínském kraji, následuje Plzeňský kraj a Kraj Vysočina. A předpokládáme, že tento trend bude jen růst. Mít poklidné bydlení na vesnici a pomocí rychlého internetu být připojen do své technologické firmy bude stále častější model v kombinaci s pravidelnými návštěvami kanceláře pro utužení vztahu s kolegy,“ komentuje Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs.

Rostoucí startupová scéna v krajích

Lídrem startupové scény je po hlavním městě Jihomoravský kraj, ve kterém v současné době působí celkem 288 startupů. Za ním se umisťuje Kraj Vysočina se 70 podniky, s 60 Středočeský a Moravskoslezský kraj. Na posledních příčkách končí Ústecký (16) a Karlovarský kraj (4).

S těmito čísly koreluje i zájem o práci ve startupech. Po hlavním městě nejvyšší počet uchazečů o práci v nich zaznamenává Jihomoravský (30 %), Středočeský (18 %) a Moravskoslezský kraj (8 %). Dalšími kraji, kde startupy mezi uchazeči rezonují, jsou Ústecký (7 %) a Olomoucký kraj (5 %). Naopak regiony, které přírůstek startupů nezaznamenávají, jsou Pardubický kraj a Kraj Vysočina. Meziroční nárůst zájmu o práci ve startupech nejvíce pociťují firmy ve Zlínském kraji (+42 %), Plzeňském (+25 %) a v Kraji Vysočina (+13 %).

„Jihomoravský kraj je ideálním místem pro budování globální IT security firmy. Díky blízkosti několika technických vysokých škol máme skvělou možnost přijímat mladé talenty. Koncentruje se zde i mnoho expertů v oblasti cyber security, kteří nám přinášejí cenné zkušenosti z oboru. Vnímáme, že komunita technologických firem s globálním působením v našem kraji nám umožňuje sdílet zkušenosti, postřehy a nové trendy,“ říká Richard Brulík, CEO společnosti Safetica.

StartupJobs

Platforma pro startupy, kterým pomáhá rozrůst se o ty správné lidi, uchazečům o práci zprostředkovává jejich vysněnou práci.

„Brno a obecně jižní Morava pro nás bylo logickým místem pro založení firmy, spolu s Ondrou Machkem jsme tu totiž oba studovali. Navíc se v regionu nachází hned dvě technické vysoké školy se spoustou talentů a také JIC, Jihomoravské inovační centrum, což poskytuje ideální podhoubí pro růst nových technologických startupů,“ říká CEO Smartlooku Petr Janošík a dodává: „Zároveň už dnes je tu celá řada projektů, které pro své nápady získaly investice v řádech milionů dolarů a po právu jim náleží přízvisko globální. Stejně tak i lokální herní studia, například Illusion Softworks, dnes 2K Czech, zaznamenala mnoho úspěchů po celém světě.“

„Digitalizovat vzdělávání je sama o sobě slušná výzva. Snažit se o to ve startupu v Sudetech už je jen malý ‚bonus‘. V Edhance jsme však zapálení patrioti, a jelikož v Ústeckém kraji vidíme víc než kde jinde potřebu kvalitního vzdělávání, zůstáváme svému regionu věrní. V něm dlouho panovala neochota ze strany politické reprezentace technologické inovace podporovat, v posledních letech se však situace značně mění k lepšímu. V kraji se můžeme opřít o vynikající spolupráci s ICUK, Severočeskou vědeckou knihovnou a především místní univerzitou UJEP. Pro mě osobně je skvělým benefitem také strategická poloha v dojezdové vzdálenosti od Prahy i do Drážďan,“ říká Lukáš Rejchrt ze startupu Edhance.

„Ačkoli jsme norsko-česká firma a působíme takřka na všech kontinentech, designérské a vývojářské srdce máme ve Zlíně. Celá Morava zažívá v současné době startupovou renesanci, a není proto důvod se přesouvat. Naopak vidím, že se lidé vracejí k nám. Z místa, ve kterém jsme jako firma vyrostli, zvládáme rozvíjet globální byznys. Zároveň otevíráme pobočku v Brně,“ říká Martin Landsberger Pospíšil z globální online platformy pro automatizaci marketingových a kreativních procesů BrandMaster, která soustředí svůj vývoj ve Zlíně.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Analýzy ze Spořky
Česko je v pasti ekonomiky středních příjmů

Dominantním příběhem české ekonomiky posledních třicet let je...

Tři čtvrtiny našeho konvergenčního úsilí nicméně proběhly v...

Česká ekonomika, podobně jako ostatní státy, byla od...

Jsme tedy ve stavu, kdy Jsme tedy ve...

Analýzy
Digitalizace českého stavebnictví prochází zlomovým rokem

Zatímco digitální inovace se v mnoha oborech hospodářství...

Zajištění rychlejšího a transparentního stavebního řízení se stalo...

Plynulost a rychlost stavebního řízení musí zajistit funkční...

Pro úspěšné fungování digitalizace stavebního řízení existují určitá...

Firmy ve stavebnictví rozvíjejí řadu procesů digitalizace interních...

Soukromý sektor má před státní správou viditelný náskok,...

Výhodou vypisování projektových zakázek v režimu BIM je...

„Ministerstvo dopravy, ale i celý rezort dopravy se...

Trendy
Ve facility managementu hraje ESG stále důležitější roli

„Od roku 2024 má vstoupit v platnost směrnice...

S tím, jak se nemovitosti pronajímají, byly nedávno...

Jakmile si společnost pořídí například novou vzduchotechniku, musí...

Směrnicemi se provozovatelé budov budou muset řídit také...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Airbnb v Česku spouští technologii proti rušivým večírkům

Cílem tohoto systému je pomoci snížit riziko rušivých...

Pokrok v zavedení této technologie v Česku následuje...

Kathrin Anselm, generální ředitelka pro DACH, CEE a...

Nezařazené
Je fér, že na konsolidaci se podílejí všichni

Daň z nemovitosti bude vyšší. Tato daň je...

Připlatit si na nákupu budou muset milovníci alkoholu....

Analýzy
Volný pád českého hotelnictví pokračuje

Hoteliéři netrpělivě očekávali zveřejnění dat STR za březen,...

S nastupujícím jarem obsazenost hotelů ve střední Evropě...

Pochopitelně tristní situace českého hotelového trhu se netýká...

Příkladem jsou hotely Merkur, Don Giovanni, Josephine a...