Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Kariérní portál StartupJobs, který českým startupům pomáhá získat ty nejlepší kandidáty, reflektuje aktuální situaci na pracovním trhu. Průzkum, který platforma uskutečnila, přinesl přesnější data o mzdovém ohodnocení nabízených pozic ve firmách než v uplynulých letech. V současné době je průzkum jediný, který tyto informace poskytuje. Kromě seniorních a juniorních pracovníků totiž letos nově reflektuje i mediory, tedy služebně středně zkušené zaměstnance.
Ti dle průzkumu dosahují měsíčně na odměny, které mohou juniorní mzdu překonávat i o více než 21 tisíc korun. Průzkum také ukázal rozdíly mezi požadovanou a akceptovanou výší odměny u různých pozic. Největší rozdíl je patrný u seniorních vývojářských či manažerských pozic, nejmenší u juniorních obchodních pozic.
„Sledujeme, že se tuzemský pracovní trh mění a firmy stále častěji inzerují nabídky mediorních pozic, tedy takových, kterými poptávají středně zkušené pracovníky. Zatímco v loňském roce jsme tyto pozice v rámci průzkumu nereflektovali, v letošním je již započítáváme a můžeme si tak vytvořit výrazně přesnější obrázek o výši odměn všech kandidátů,“ komentuje průzkum Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs.
Ukázalo se, že rozdíl aktuální mediorní a juniorní průměrné měsíční mzdy může v některých případech v rámci jednoho oboru překonávat i více než 20 tisíc korun, a to v případě inzerovaných obchodních a vývojářských pozic. Ty překračují juniorní dokonce o více než 21 tisíc korun. O průměrně 19 tisíc korun překonávají mediorní pozice juniorské také v oblasti nabízených nevývojářských IT pozic či managementu. Rozdíly jsou však patrné i v dalších oblastech, například marketingu, kreativě či administrativě. Na těchto pozicích překonávají medioři juniorní pracovníky v mzdovém ohodnocení o průměrně 10 tisíc korun měsíčně.
„Na datech, která nám lidé poskytli, vidíme, že se juniorní pracovníci mohou posouvat nejen znalostně, ale i finančně. Nemusí se proto obávat nižší nástupní mzdy, neboť se získanými zkušenostmi mohou rychle dosáhnout na výrazně zajímavější měsíční ohodnocení,“ dodává Mikschik.
Na nejvyšší průměrnou měsíční odměnu (více než 114 tisíc korun) dosáhnou IT senioři na nevývojářských pozicích, jako jsou softwaroví architekti, konzultanti a další specialisté. Druhé nejvyšší průměrné mzdy (více než 111 tisíc korun) dosahují seniorní vývojáři.
Průzkum dále poukázal na rozdíly mezi požadovanou a akceptovanou výší odměny u nabízených pozic. S největším rozdílem se potýkají seniorní manažeři či IT vývojáři. Výše požadované měsíční mzdy převyšuje u seniorních manažerů akceptovanou výši odměny o průměrně 32 %, u IT vývojářů dokonce o 36 %. Nejmenší rozdíl je naopak patrný u juniorních obchodníků, kde může rozdíl činit necelých 14 %.
Průzkum StartupJobs ukázal, že v současné době je novým pracovním nabídkám otevřeno takřka 73 % respondentů. Aktivně vyhledává pracovní nabídky téměř čtvrtina z nich. Téměř polovina představuje služebně seniorní pracovníky, kteří mají zkušenost v oboru alespoň šest let. Zaměstnání vyhledávají zejména v Praze, Středočeském či Jihomoravském kraji. Portál StartupJobs rovněž v současné době oslavuje překročení hranice půl milionu přihlášených kandidátů na inzerované pozice. Za svou existenci již pomohl získat práci více než 30 tisícům kandidátů.