Sobota 22. června 2024
ikona hodiny30. 1. 2024 06:51

Přes dvě třetiny pracovníků jsou otevřené novým pracovním příležitostem

Většinu kandidátů lákají pozice ve vývoji a IT

Kariérní portál StartupJobs zveřejnil výsledky každoročního průzkumu zaměřeného na proměnu trendů mezi uchazeči o práci a zaměstnanci ve startupech a inovativních firmách. Z údajů vyplývá, že navzdory ekonomické situaci zůstává profil typického uchazeče podobný jako v roce 2022 –⁠ kandidáti nejčastěji pracují v oboru vývoje a IT, pocházejí z Prahy a okolí, je jim mezi 26 a 35 lety a preferují plný úvazek na hlavní pracovní poměr. Data z průzkumu zároveň ukazují, že roste zájem o home office a také přibývá lidí, kteří aktivně hledají novou práci.

Tereza Vyhnanovská autor

Foto: Shutterstock.com Přes dvě třetiny pracovníků jsou otevřené novým pracovním příležitostem, většinu kandidátů lákají pozice ve vývoji a IT Foto: Shutterstock.com

Podzimního průzkumu portálu StartupJobs se zúčastnilo 1 422 respondentů. Z jejich odpovědí je patrné, že většina talentů a pracovních příležitostí v inovativních firmách se zatím stále soustředí do hlavního města. Nejčastěji přitom jde o uchazeče se středoškolským vzděláním s maturitou nebo s magisterským vysokoškolským diplomem. „Ukazuje se, že startupy a inovativní firmy přitahují nejen juniory, ale i kvalifikované seniorní pracovníky,“ říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs. V roce 2023 hledalo práci nebo působilo v oboru vývoje a IT 43,3 % respondentů. Dalších 21,2 % dotázaných pracovalo v administrativě, 21 % v marketingu a obchodě, 10,3 % v managementu a 4,1 % v analytice.

Většina z dotázaných (41,9 %) přitom uvedla, že má šest nebo více let praxe v oboru, ve kterém pracuje nebo hledá práci. Téměř čtvrtina respondentů (24,8 %) v oboru pracovala 3 až 5 let, zbytek (33,3 %) za sebou měl dva a méně let praxe. Při dotazu na úroveň zkušeností pak většina respondentů (41,1 %) uvedla, že se považuje za mediory, k seniorní úrovni se přihlásilo 33 % z nich.

Hlavní pracovní poměr a home office vyhrávají

V průzkumu 70,2 % dotázaných uvedlo, že preferuje práci na plný úvazek v rozsahu přibližně 160 hodin měsíčně. Oproti roku 2022, kdy o plný úvazek stálo 69,6 % respondentů, tedy jde o mírný nárůst. Zároveň lehce klesl počet lidí, kteří dávají přednost částečnému úvazku s možností kombinovat práci s vlastními projekty, a to z 32,6 % v roce 2022 na 29,7 % v roce 2023. Z 20,7 % na 21,3 % pak narostl počet kandidátů, kteří chtějí pracovat na částečný úvazek, ale pro více klientů.

Z hlediska typu spolupráce projevují pracovníci už třetím rokem největší zájem o zaměstnaneckou smlouvu (63,8 %). V pozicích kontraktorů v rámci OSVČ chce aktuálně pracovat 36,2 % respondentů.

V odpovědích se dále často objevoval požadavek na možnost pracovat v režimu full-remote, tedy zcela na dálku. Přestože počet zaměstnanců, kteří pracují výlučně z domova, klesl oproti roku 2022 o 4,6 % na 28,3 % dotázaných, stále jde téměř o třetinu pracovníků. V roce 2023 zároveň přibylo necelé jedno procento lidí, kteří jsou ochotní chodit do práce každý všední den (23,4 %), ale ubylo zase těch, kteří chodí do kanceláře v režimu 3–4krát týdně. „Data ukazují, že stále existuje vysoké procento těch, kteří chtějí pracovat na dálku jako digitální nomádi a nechtějí se vracet do kanceláří, zatímco jiní pracovníci se do kanceláří vrátili úplně. Většina však funguje v hybridním režimu, kdy kombinuje práci na dálku se dny strávenými v kanceláři a preferuje časovou flexibilitu,“ říká Mikschik. To se odráží také v typu zaměstnaneckých benefitů, kdy home office, časová flexibilita a možnost práce na dálku obsadila první tři příčky i před finančními benefity nebo více dny dovolené.

Kandidátů na práci v inovativních odvětvích přibývá

V rámci průzkumu portál StartupJobs také zaznamenal, že v roce 2023 výrazně přibylo lidí, kteří se na pracovní nabídky aktivně hlásí. Zatímco v roce 2022 aktivně hledalo novou pracovní příležitost okolo 24 % respondentů, v loňském roce množství zájemců o jinou práci vzrostlo na 30 %. A dalších 46,2 % dotázaných sice jinou práci aktivně nehledá, ale je otevřeno novým pracovním příležitostem. „Vzrostl počet lidí, kteří se nebojí změnit zaměstnání, případně by změnu práce zvažovali, pokud by přišla zajímavá nabídka. Potvrzuje to také reálný počet zájemců, kteří se hlásí na naše pracovní nabídky. Na jednu nabídku jich průměrně připadá hned osmnáct,“ komentuje situaci na pracovním trhu Tereza Müllerová, COO StartupJobs.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Analýzy

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Analýzy
Stavby se prodražují kvůli neočekávaným nákladům

Z průzkumu společnosti CEEC Research vyplývá, že 26...

Klíčovou roli v regulaci stavebního procesu, a tedy...

Dobré i špatné zkušenosti s řešením neočekávaných nákladů u...

Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024 zpracované...

Analýzy
Dobré zprávy pro projektové společnosti

A její ředitel, Michal Vacek říká: „Stavební produkce...

V minulém roce trh projektových prací stagnoval. Pro...

Kapacity projektových společnosti jsou silně vytíženy. Některé projektové...

V současné chvíli mají projektové společnosti nasmlouvané zakázky...

V roce 2023 bylo zadáno 1 975 zakázek...