Úterý 27. února 2024
ikona hodiny30. 1. 2024 06:51

Přes dvě třetiny pracovníků jsou otevřené novým pracovním příležitostem

Většinu kandidátů lákají pozice ve vývoji a IT

Kariérní portál StartupJobs zveřejnil výsledky každoročního průzkumu zaměřeného na proměnu trendů mezi uchazeči o práci a zaměstnanci ve startupech a inovativních firmách. Z údajů vyplývá, že navzdory ekonomické situaci zůstává profil typického uchazeče podobný jako v roce 2022 –⁠ kandidáti nejčastěji pracují v oboru vývoje a IT, pocházejí z Prahy a okolí, je jim mezi 26 a 35 lety a preferují plný úvazek na hlavní pracovní poměr. Data z průzkumu zároveň ukazují, že roste zájem o home office a také přibývá lidí, kteří aktivně hledají novou práci.

Tereza Vyhnanovská autor

Foto: Shutterstock.com Přes dvě třetiny pracovníků jsou otevřené novým pracovním příležitostem, většinu kandidátů lákají pozice ve vývoji a IT Foto: Shutterstock.com

Podzimního průzkumu portálu StartupJobs se zúčastnilo 1 422 respondentů. Z jejich odpovědí je patrné, že většina talentů a pracovních příležitostí v inovativních firmách se zatím stále soustředí do hlavního města. Nejčastěji přitom jde o uchazeče se středoškolským vzděláním s maturitou nebo s magisterským vysokoškolským diplomem. „Ukazuje se, že startupy a inovativní firmy přitahují nejen juniory, ale i kvalifikované seniorní pracovníky,“ říká Filip Mikschik, zakladatel a CEO StartupJobs. V roce 2023 hledalo práci nebo působilo v oboru vývoje a IT 43,3 % respondentů. Dalších 21,2 % dotázaných pracovalo v administrativě, 21 % v marketingu a obchodě, 10,3 % v managementu a 4,1 % v analytice.

Většina z dotázaných (41,9 %) přitom uvedla, že má šest nebo více let praxe v oboru, ve kterém pracuje nebo hledá práci. Téměř čtvrtina respondentů (24,8 %) v oboru pracovala 3 až 5 let, zbytek (33,3 %) za sebou měl dva a méně let praxe. Při dotazu na úroveň zkušeností pak většina respondentů (41,1 %) uvedla, že se považuje za mediory, k seniorní úrovni se přihlásilo 33 % z nich.

Hlavní pracovní poměr a home office vyhrávají

V průzkumu 70,2 % dotázaných uvedlo, že preferuje práci na plný úvazek v rozsahu přibližně 160 hodin měsíčně. Oproti roku 2022, kdy o plný úvazek stálo 69,6 % respondentů, tedy jde o mírný nárůst. Zároveň lehce klesl počet lidí, kteří dávají přednost částečnému úvazku s možností kombinovat práci s vlastními projekty, a to z 32,6 % v roce 2022 na 29,7 % v roce 2023. Z 20,7 % na 21,3 % pak narostl počet kandidátů, kteří chtějí pracovat na částečný úvazek, ale pro více klientů.

Z hlediska typu spolupráce projevují pracovníci už třetím rokem největší zájem o zaměstnaneckou smlouvu (63,8 %). V pozicích kontraktorů v rámci OSVČ chce aktuálně pracovat 36,2 % respondentů.

V odpovědích se dále často objevoval požadavek na možnost pracovat v režimu full-remote, tedy zcela na dálku. Přestože počet zaměstnanců, kteří pracují výlučně z domova, klesl oproti roku 2022 o 4,6 % na 28,3 % dotázaných, stále jde téměř o třetinu pracovníků. V roce 2023 zároveň přibylo necelé jedno procento lidí, kteří jsou ochotní chodit do práce každý všední den (23,4 %), ale ubylo zase těch, kteří chodí do kanceláře v režimu 3–4krát týdně. „Data ukazují, že stále existuje vysoké procento těch, kteří chtějí pracovat na dálku jako digitální nomádi a nechtějí se vracet do kanceláří, zatímco jiní pracovníci se do kanceláří vrátili úplně. Většina však funguje v hybridním režimu, kdy kombinuje práci na dálku se dny strávenými v kanceláři a preferuje časovou flexibilitu,“ říká Mikschik. To se odráží také v typu zaměstnaneckých benefitů, kdy home office, časová flexibilita a možnost práce na dálku obsadila první tři příčky i před finančními benefity nebo více dny dovolené.

Kandidátů na práci v inovativních odvětvích přibývá

V rámci průzkumu portál StartupJobs také zaznamenal, že v roce 2023 výrazně přibylo lidí, kteří se na pracovní nabídky aktivně hlásí. Zatímco v roce 2022 aktivně hledalo novou pracovní příležitost okolo 24 % respondentů, v loňském roce množství zájemců o jinou práci vzrostlo na 30 %. A dalších 46,2 % dotázaných sice jinou práci aktivně nehledá, ale je otevřeno novým pracovním příležitostem. „Vzrostl počet lidí, kteří se nebojí změnit zaměstnání, případně by změnu práce zvažovali, pokud by přišla zajímavá nabídka. Potvrzuje to také reálný počet zájemců, kteří se hlásí na naše pracovní nabídky. Na jednu nabídku jich průměrně připadá hned osmnáct,“ komentuje situaci na pracovním trhu Tereza Müllerová, COO StartupJobs.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Aktuality
Eviden ocení nejlepší počiny mladých vědců

„Na Cenu Josepha Fouriera se vždy velmi těšíme....

Své studenty mohou do soutěže přihlásit všechny výzkumné...

„Ačkoliv by někdo mohl říci, že ocenění se...

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...

Expertní pohled
Cena zlata prošla korekcí. Jedná se o příležitost?

Po dosažení nejvyšší míry inflace ve výši 9,1...

Obchodníci nyní posunuli sázky na první snížení úrokových...

Nejnovější Analýzy

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Analýzy
Česká nároková ekonomika, aneb každý natahuje ruku

Vláda jim to umožnila díky štědře nastaveným limitům...

Žádný nárok na levnější hypotéku, víno nebo bydlení...