Sobota 13. dubna 2024
ikona hodiny1. 2. 2023 11:18

Na základech vinařství vznikl nový holding, na akvizice dalších firem, primárně mimo obor vinařství, plánuje využít až 150 milionů korun

Velký byznys může vyrůst i na vinici

Úspěšné firmy Jana Žďárského získávají novou zastřešující společnost – holdingovou skupinu &CORK. Počátky byznysu sahají do roku 2009, kdy Jan, tehdy ještě se společníkem, založil firmu Vinařský ráj, jíž je nyní jediným vlastníkem. Společnost patří k nejúspěšnějším dodavatelům vinařských technologií v Česku, na Slovensku a v Polsku. Už na začátku roku 2022 do teprve formující se skupiny přibyla firma Kovo Prudík a brownfield na okraji moravských Čejkovic nesoucí název Areál mezi vinicemi. Skupina za minulý rok dosáhla obratu přes 200 milionů korun. &CORK se nyní plánuje soustředit na akvizici dalších firem, a to nejen z oboru vinařství, na což má připravený kapitál v hodnotě 150 milionů korun.

Tereza Vyhnanovská autor

Foto: Shutterstock.com Byznys, který vyrostl na vinici Foto: Shutterstock.com

„Naše skupina aktuálně vlastní především společnosti podnikající v oboru prodeje a výroby vinařských technologií. Jsem pyšný, že se nám takto daří, protože naše vlajková loď, firma Vinařský ráj, je založena primárně na dlouhodobých vztazích s klienty, kteří často patří k nejlepším vinařstvím na našich trzích. Vinařský ráj kromě dodávání špičkových technologií a potřeb pomáhá nastavit vinařům jejich výrobní procesy, které tak vedou ke zvýšení kvality a zlepšení efektivity, a vinaři proto dokážou obstát i ve světové konkurenci. Vinařský ráj rovněž spolupracuje s řadou zahraničních odborníků. Tento přístup, založený na dlouhodobých vztazích, je nám blízký, proto bychom chtěli přenést některé jeho principy i do strategie dalších firem v rámci holdingu a budovat je dlouhodobě bez investičního horizontu, nicméně se nevyhýbáme ani oportunistickým investicím,“ říká zakladatel a CEO &CORK Jan Žďárský.

&CORK

Český holding vlastní společnosti Vinařský ráj, Kovo Prudík, vinařství Juřeník & Žďárský a Areál mezi vinicemi v Čejkovicích. Vinařský ráj je lídrem na trhu v oblasti špičkových vinařských technologií i servisu a poradenství pro vinaře. Firma Kovo Prudík vyrábí nerezové nádrže nejen pro vinaře a na trhu se pohybuje již více než 30 let. Společnost &CORK byla založena v roce 2022 v Brně Janem Žďárským, který se ve vinařském odvětví pohybuje již řadu let. Vedle čistě byznysových aktivit, tedy nových investic, akvizic a vedení firem v holdingu, plánuje &CORK věnovat se také činnostem se společenským přesahem – pokračovat v neziskových činnostech, vyvíjet společensky prospěšné aktivity či například realizovat udržitelné projekty.

Úspěšný rok pro každý článek

Mimo finančních úspěchů dosáhl &CORK dalších důležitých milníků. V případě Vinařského ráje jde například o odkoupení 50% podílu od bývalého společníka Robina Juřeníka, výrazný nárůst působnosti na polském a slovenském trhu či upevňování pozice technologické jedničky v oblasti vinařství. To dokazuje například dodání unikátní technologie do dvou špičkových vinařství – českého Vinařství Volařík a slovenského vinařství Mrva & Stanko, jež bylo jedním z prvních zákazníků po expanzi Vinařského ráje na tamní trh. Společnost zároveň v roce 2021 dodala technologie do vinařství Thaya a kompletně vybavila unikátní projekty vinařství Gurdau, Přátele Pavlova a Konopný kopec.

Na konci roku 2021 koupil Jan Žďárský firmu Kovo Prudík, která více než 30 let vyrábí nerezové tanky pro vinaře. „Vždy se mi líbila představa využít místo dovozu tanků ze zahraničí potenciál, který má Česká republika v podobě šikovných lidí, dobré infrastruktury a strojírenské tradice. Naší ambicí je, aby tato menší česká firma, kterou jsme začátkem minulého roku převzali, investovala do výrobních technologií, zvýšila kapacitu a zavedla řadu inovativních produktů, které bychom rádi exportovali do celého světa,“ dodává Žďárský.

Od začlenění Kovo Prudík do skupiny &CORK proběhla ve firmě úspěšná stabilizace a restrukturalizace. Skupině se zároveň podařilo zvýšit obrat společnosti Kovo Prudík o 25 %. V současnosti by se Jan Žďárský rád soustředil na další plány, které má s firmami ve skupině, a také na akvizice a průnik do dalších odvětví.

„Ne vše se samozřejmě podařilo, například po personální stránce. Nepovedlo se nám obsadit důležitou pozici – sehnat pro naše firmy manažerskou dvojku. Jsem si však vědom, že situace na trhu práce je v současné době velmi složitá, a tak je těžké najít ty správné a kvalifikované lidi. Myslím ale, že i díky našim ambicím růst a budovat silnou pozici na trhu se stáváme přitažlivým zaměstnavatelem pro profesionály nejen z našeho odvětví,“ doplňuje Žďárský.

Nemáme zpoždění, ale nezastavujeme

Současné úspěchy jsou pro celý holding pouze začátek. Pro nadcházející rok totiž Jan Žďárský neskrývá své plány, kterých je celá řada. Ať se to týká rebrandingu a pokračování v restrukturalizaci Kovo Prudík, či posilování pozice technologického lídra a expanze Vinařského ráje do zahraničí. Důležitá bude také výstavba v Areálu mezi vinicemi nebo rozvoj vinařství Juřeník & Žďárský, které Žďárský stále spoluvlastní s kamarádem Juřeníkem.

„Pro každou z částí holdingu máme samozřejmě spoustu plánů. Velmi se těším na stavební projekt v Areálu mezi vinicemi, kde chceme na 11 tisících metrech čtverečních vybudovat udržitelný projekt komerčních staveb pro lokální podnikatele a firmy, včetně těch našich,“ uzavírá Žďárský.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Expertní pohled
Firemní benefity v roce 2024: Včerejšek neplatí!

Ke změně náhledu dochází po téměř 30 letech...

Zatímco výše prvních dvou se bude každoročně měnit,...

V této oblasti se nově zavádí pojem daňově...

Zaměstnavatel má tři možnosti, jak svým zaměstnancům přispívat...

„Na straně zaměstnavatele je příspěvek na stravování v...

„Právě tato oblast budí největší vášně a je...

„Všechno plnění je potřeba načítat průběžně na mzdovém...

„Pokud jde o zaměstnavatele a třeba výše uváděný...

Pohled z praxe
Prestižní ocenění pro Lázně Luhačovice

Ocenění převzal generální ředitel Ing. Jiří Dědek: „Ocenění...

„Příkladem je naše dlouhodobá péče o přírodní minerální...

Trendy
Proč Ostrava potřebuje developery?

Místní samospráva ovšem nedokáže takovou výstavbu uspokojit sama....

„Není pochyb o tom, že jedním ze stěžejních...

Navzdory tomu se Ostrava dynamicky mění k lepšímu....

Jednou ze základních podmínek oživení městského centra je...

Věhlas Stodolní se zrodil v devadesátých letech minulého...

Že je to možné, ukazuje proměna obou břehů...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...