Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny27. 7. 2023 06:31

Startup Fungies.io zbavuje herní studia závislosti na prodejních platformách

Prodávejte hry bez prostředníků a tučných poplatků

Prodávejte své hry sami – to je heslo startupu Fungies.io, který herním studiím pomáhá snadno a rychle vybudovat internetový obchod, a prodávat tak své hry po vlastní ose, bez prostředníka. Vývojářské firmy se díky němu obejdou bez prodejních platforem jako jsou například Steam, Epic Games Store či GOG.com, které si z prodeje her účtují poplatky ve výši třeba až 30 % prodejní ceny. Do nové ambiciózní společnosti s polskými kořeny nově investovala skupina investorů včetně DEPO Ventures, Czechfounders.VC, Necto Labs, CV VC, Outlier Ventures, Tatum a StartupYard.

Tereza Vyhnanovská autor

Foto: Fungies Zakladatelé Fungies – Duke Vu (vlevo) a Wojciech Harzowski Foto: Fungies

„Pevně věříme, že hodnota herního obchodu bude v nadcházejících letech nadále stoupat. Hráči už nyní utrácejí stovky miliard dolarů ročně za položky a aktiva ve hře, ať už jde o Web2, či Web3. Naším posláním je vybavit herní studia nezbytnými nástroji, aby své produkty mohli sami publikovat a nabídnout je přímo svým hráčům,“ říká Duke Vu, generální ředitel Fungies.

Čerstvé finance umožní Fungies.io posílit produktový tým a spustit první verzi platformy do konce září 2023. Platforma vyznává filozofii no-code, tedy programování bez kódu, a díky tomu umožňuje herním studiím založit si webový obchod během pěti minut a přizpůsobit podle svých potřeb.  Vlastní prodej umožňuje studiím vyhnout se tučnému 30% poplatku, který si prodejní platformy při prodeji přes svůj internetový obchod účtují. Fungies.io však neusiluje o to stát se přímým konkurentem Steamu, představuje spíše další prodejní kanál, který nabízí jedinečné výhody a obchodní nezávislost.

Uživatelé mohou využít také širokou škálu nástrojů pro přizpůsobení, včetně barevných schémat, různých druhů písem či rozložení. Fungies.io se integruje s poskytovatelem platebního řešení Stripe a díky tomu nabízí hráčům rozmanitou škálu platebních metod, včetně možnosti platit kreditní kartou.

Shopify pro herní průmysl

Platforma navíc umožňuje herním studiím spravovat své vlastní komunity a zachovat si přístup k důležitým zákaznickým datům, jako jsou e-mailové adresy či nákupní chování. Tato funkce pomáhá studiím nabízet vše na jednom místě a lépe marketingově zacílit na stávající hráčskou základnu. Díky Fungies.io získají plnou kontrolu nad svými distribučními a publikačními kanály, což jim pomůže zvýšit prodej a zároveň efektivně snížit náklady. Startup také plánuje integraci s řadou aplikací třetích stran, včetně platforem Mailchimp, Zapier, Intercom a dalšími marketingovými nástroji.

„S Dukem jsme se seznámili před necelým rokem. Viděli jsme zkušeného foundera, který měl velmi zajímavou vizi: vybudovat něco jako Shopify pro Web3 herní průmysl. Věříme, že budoucnost patří principům, které Web3 a blockchain přinášejí, ale pro hráče mnohdy není zásadní, jestli je hra postavena na základě Web2, nebo Web3. Chtějí skvělý zážitek. Fungies.io se zúčastnili programu Tatum Blockchain Accelerator, který jsme spoluzakládali. A díky tomu jsme měli možnost sledovat, jak Duke a technologický ředitel Fungies.io Wojciech Harzowski iterují myšlenku do aktuální podoby. Řeší mnohem širší problém nezávislých herních studií a developerů efektivně vydat, distribuovat a monetizovat své hry. A demokratizují tak celé odvětví,“ říká Michal Ciffra, partner DEPO Ventures.

Fungies.io hodlá v budoucnu rozšířit své služby i na mobilní herní studia při prodeji herních předmětů, aktiv a měn prostřednictvím jejich internetových obchodů. Někteří herní vydavatelé, kteří ročně vydělávají přes 100 milionů dolarů z mobilních mikrotransakcí, už nyní mají deseti až dvacetiprocentní podíl na prodejích prostřednictvím webových obchodů. Ukazuje to na obrovský potenciál tohoto trhu. Celkově hraje hry více než 3,22 miliardy lidí na celém světě. Podle předpokladů poroste celosvětový trh s videohrami mezi lety 2023 a 2027 tempem 7,9 procenta ročně a objem trhu vystoupá na 521,6 miliardy dolarů.

Tým Fungies.io působí v Polsku, firma je registrována v USA a má kanceláře v kalifornském Palo Alto. Během následujících 12 měsíců chce startup získat 2 000 herních vývojářů a vydavatelů her.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Expertní pohled
Fulfillment: Revoluce v logistice

Fulfillment není jen proces doručování zboží, je to...

Majitelé e‑shopu se nemusejí starat o kapacitu skladových...

Nicméně vize značky LOG4U sahá daleko za pouhé...

Společnost Geek+ přinese špičkové mobilní roboty pro přepravu...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Nejnovější Trendy

Trendy
Timber Praha – první udržitelná dřevostavba bytových domů v Praze

Domy komorního charakteru Timber Praha obsahují 62 jednotek...

Arcus City – v blízkosti přírody, na dosah...

Trendy
Perfektní klima pro elektrické vozy

Všude tam, kde jsou kladeny vysoké požadavky na výkon,...

HVH topení přeměňuje stejnosměrný elektrický proud na teplo...

Pokud máte benzinové nebo naftové auto, je pro...

Pohled z praxe
O krok blíž k výrobě zelené ropy

Pokud by totiž výklad zákona o odpadech a...

V Green Future se nám podařilo jako prvním...

Abych ukázal absurditu, která u nás legislativně panovala,...

To samozřejmě není jediný zádrhel, na který jsme...

To Česko překvapivě staví do úplně jiného světla...

Dělat v současné době nějaké závěry, jak přetahování...