Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Že jsou Češi přeborníky v konzumaci piva a alkoholu obecně, je známá věc. Přestože patří mezi největší konzumenty piva na světě, nehovoří se často o finanční zátěži, kterou na sebe Češi takto dobrovolně uvalují. Při pohledu na průměrnou spotřebu a průměrné ceny je zřejmé, že kdyby peníze, které za alkohol utratí, investovali, mohli by se do budoucnosti mnohem lépe finančně zajistit. Průměrný Čech totiž za alkohol dá v průměru 700 korun měsíčně, tedy 8 400 Kč ročně. Pokud by tyto peníze investoval, může mít za 40 let i více než 1,7 milionu korun na důchod. S tím státním totiž dle predikcí už lidé v budoucnu nevystačí.
„Trochu ze zvědavosti jsme se podívali na čísla. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven průměrný Čech vypije za rok asi 65 piv, a to nepočítáme další druhy alkoholu. Kromě toho, že nejde o zrovna zdravý životní styl, to taky vyjde poměrně draho. Kdyby oněch 700 korun, které za alkohol Češi v průměru měsíčně utratí, odkládali, mohli by ročně ušetřit 8 400 korun. Ještě rozumnější by bylo dané peníze investovat. Už při ročním zhodnocení 7 % si člověk, který zainvestuje 8 400 korun ročně, může z dlouhodobého hlediska přijít na slušné peníze. A vzhledem k tomu, že zhruba 700 korun měsíčně odkládají Češi vlastně už dnes na penzijní spoření, mohli by na tom s tímto přístupem v důchodu být finančně dvakrát lépe,“ říká Eva Hlavsová z Fondee.
I pouhých 700 korun může při ročním zhodnocení 7 % za 40 let v důchodu přilepšit o 10 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že průměrná výnosnost amerického akciového trhu je 10 %, jedná se o poměrně dosažitelný výnos. Každá taková potenciální měsíční úspora se postupně samozřejmě nasčítá. Kdyby tak více lidí ze suchého února udělalo suchý život, mohli by si při takovém zhodnocení po 40 letech přijít na více než 1,7 milionu Kč. „Já sama už řadu let piju opravdu jen občas, takže se k suchému únoru vždy ráda přidám. Samozřejmě do abstinence nikoho nenutíme, spíše chceme na lidi apelovat, aby se zamysleli, jak s penězi nakládají a zda dostatečně myslí na budoucnost. Pokud jsme podobné částky schopni utrácet za alkohol, měli bychom je být ochotni investovat i do svojí budoucnosti. Při pohledu na stav důchodového systému je jasné, že investování už bude jen důležitější a důležitější,“ vysvětluje Hlavsová.
A nejde jen o alkohol. Za cigarety utratí průměrný Čech více než 1 200 Kč. Pokud by tedy přestal pít i kouřit a ušetřené peníze investoval, může to za 40 let představovat více než pět milionů korun. A to už vydá na slušnou i dvacetiletou penzi.