Středa 8. května 2024
ikona hodiny23. 1. 2024 07:09

Objeví investoři znovu japonský akciový trh?

V posledních měsících se do popředí mediálního zájmu dostává silně rostoucí japonský akciový trh. Japonský hlavní akciový index Nikkei 225 se pomalu blíží k svým historickým maximům z roku 1989 na úrovni bezmála 39 000 bodů. To je dlouho nevídaný růst. Vymotala se snad japonská ekonomika definitivně z deflační pasti? Mají japonské akcie před sebou další posílení?

Kryštof Míšek Kryštof Míšek autor

hlavní ekonom Argos Capital
Úspěšně absolvoval dvě ekonomické školy a nabral bohaté zkušenosti v předních společnostech a institucích jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho specializací je převážně měnový trh, komodity a energetika – oblasti, ve kterých má rovněž v minulosti publikované odborné články v řadě významných odborných médií.

Foto: Shutterstock.com Objeví investoři znovu japonský akciový trh? Foto: Shutterstock.com

Výraz Japonská ztracená dekáda se obvykle vztahuje k období 90. let 20. století, kdy Japonsko zažívalo obtížné časy. Toto období následovalo po dlouhé fázi rychlého ekonomického růstu v 60. a 70. letech, kterým Japonsko dosáhlo postavení jedné z největších ekonomik světa. Přehřátý akciový a nemovitostní trh následně dospěl ke krachu a hospodářství začalo strádat. I přes výraznou mohutnou fiskální a měnovou stimulaci se nepodařilo najet na trvalejší růst. Cenová hladina se v deflační spirále držela mezi -1 % až 1 % ročně, HDP stagnovalo. Výsledkem této situace byl nárůst zadlužení, které dnes dosahuje přes 260 % v poměru k hrubému domácímu produktu a nulové úrokové sazby.

Podle standardní ekonomické teorie by vysoká míra deficitních výdajů ve spojení s velmi nízkými úrokovými sazbami měla téměř nevyhnutelně vést k vyšší míře inflace – což je pro většinu ekonomik obvykle problematický výsledek. Japonsko v tomto směru bylo trvale výjimkou. Příchod pandemie COVID 19, válka na Ukrajině a další geopolitické události zařídily pozoruhodný obrat. Především vlivem vyšších dovozních nákladů a narušených dodavatelských řetězců se vyšší ceny, i když na globální poměry na mírné úrovni, projevily prakticky ve všech odvětvích ekonomiky. Do ledna 2023 index spotřebitelských cen vyskočil na 4 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1981 a výrazně nad 2% cíl stanovený Bank of Japan. Stagnující mzdy tak konečně začaly vykazovat známky pohybu, mzdy v říjnu 2023 meziročně vzrostly o 1,5 %. To jsou dlouho nevídané změny v japonském hospodářství.

V případě, že se z hlediska inflace a růstu mezd nejedná o krátkodobý jev, měl by být současný vývoj pozitivní pro tamní akciový trh. Nikkei 225 se nyní obchoduje z hlediska P/E na úrovni 15násobku budoucích zisků oproti velmi drahému americkému S&P 500, který se pohybuje kolem 25. Japonský akciový trh může stále nabízet investorům zajímavý růstový potenciál. Změny trendu v Japonsku si mimo jiné všimla Buffettova Berkshire Hathaway, která zde v loňském roce mohutně nakupovala.

Články autora Kryštof Míšek

Nejnovější články

Pohled z praxe
Když má svět dveře dokořán

Poslechněte si první epizodu. Poslechněte si druhou epizodu....

Trendy
Česko uvidí první bateriový vlak

Poprvé bude představen první bateriový vlak, který bude...

Návštěvníci letošního veletrhu se tak mohou přijít podívat...

Pohled z praxe
Elektrárny Opatovice modernizují a myslí na ekologii

Elektrárna, kterou firma provozuje, je schopná vysokoúčinné kombinované...

Už od devadesátých let firma pracuje na ekologizaci svého...

V současnosti Elektrárny Opatovice pokračují v obnově svých turbín. Po...

Energie se skrývá nejen v elektrárenských kotlích, ale také...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Stále lepší překladače znásobily úspěšnost kybernetických útoků

„Revoluce v zásadě nastala před třemi lety, kdy se...

„Kvalita automatických překladačů má dopad nejen na úspěšnost...

Expertní pohled
V budoucnu bude možné pojistit takřka cokoliv

První pojistka se jménem Slavia pojišťovny byla prodána...

Zmínil jste se, že tuto novinku ocení podnikatelé,...

Všichni cizinci pocházející ze zemí mimo EU mají...

Hrdě se hlásíte k partnerství Velké pardubické, která se...

Expertní pohled
Dům je jako ekosystém, je třeba ho stavět komplexně

„Dům nejde stavět po částech, jedná se o...

V rámci celku má důležitou roli také materiál,...

Společnost jako jediná na trhu nabízí stavebníkům komplexní...