Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Slovenští podnikatelé pokračují v expanzi na českém trhu. Loni se poprvé v historii stali nejčastějšími zahraničními vlastníky našich firem, když po letech prvenství přebrali Rusům, letos svoje vedení dále posilují. Další příčky po Slovácích patří Rusům, Ukrajincům a Němcům. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, která se zabývá poskytováním informací o firmách.
Nejvíc českých firem, které jsou v rukou zahraničních podnikatelů, je aktuálně ovládáno slovenským kapitálem. Slováci do svých portfolií od loňského jara zařadili dalších 368 českých firem a celkem jich ovládají 14 316. Expanze na český trhu je pro naše východní sousedy logických krokem. Důležitou roli hraje společná minulost obou států, téměř nulová jazyková bariéra a teritoriální blízkost. Po Slovácích následují Rusové, Ukrajinci a Němci, přičemž počet ruských (-691) a německých (-304) firem meziročně klesal, zatímco počet firem s ukrajinskými majiteli stagnoval.
Mezi první dvacítkou nejčastějších zahraničních vlastníků výrazněji také rostl počet společností s maďarským kapitálem (+4,4 %). Naopak, v absolutních hodnotách, ubývaly společnosti s majiteli z Ruska (-691), Německa (-304) a Velké Británie (-205). Z relativního pohledu Bisnode A Dun & Bradstreet Company zaznamenala největší úbytek v případě Kazachstánu (-5,88 %), Běloruska (-5,83 %), Číny (-5,78 %), Nizozemí (-5,75 %) a Ruska (-5,15 %).