Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Firmy a fyzické osoby z Lucemburka jsou, z pohledu objemu ovládaného kapitálu v základním jmění českých firem, podruhé v řadě za sebou, největšími zahraničními vlastníky našich firem. Těsně následují Němci a s odstupem pak Nizozemci. Největší nárůst mezi lety 2021 a 2022 zaznamenali majitelé ze Slovenska, Kypru a Maďarska. Téměř o polovinu se snížil objem kapitálu z USA. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Dun & Bradstreet.
Žebříček největších zahraničních vlastníků podle investovaného kapitálu do základního jmění českých firem již druhý rok vede Lucembursko, a to přes to, že objem kontrolovaného kapitálu meziročně klesl o 1,5 miliardy korun na necelých 170 miliard. Mírný odliv kapitálu jsme zaznamenali také v případě německého kapitálu. Přesto Němci s téměř 167 miliardami korun v základním jmění tuzemských firem zůstávají druhými největšími zahraničními vlastníky, přičemž rozdíl mezi objemem německého a lucemburského kapitálů je minimální. S výrazným odstupem následují vlastníci z Nizozemí (107 miliard korun).
VLASTNICI CESKYCH FIREM – TOP 20
ZobrazitNejvětší meziroční růst, mezi dvaceti největšími zahraničními vlastníky, v relativních hodnotách, vykázal slovenský (+38 %), kyperský (+21 %) a maďarský kapitál (+20 %). Naopak výraznému k poklesu došlo v případě amerického (-49 %) kapitálu.
Celkový objem zahraničního kapitálu u 20 největších zahraničních vlastníků se meziročně zvýšil o 0,8 % z 915 miliard korun na 922 miliard korun. Jedná se o nejvyšší hodnotu za poslední čtyři roky.