Sobota 22. června 2024
ikona hodiny8. 3. 2023 12:17

Dánové chtějí cestovat víc než před pandemií

Nejen to ukázal Ferie for Alle, největší veletrh cestovního ruchu v Dánsku

Rekordní počet rezervovaných zájezdů a ochota utrácet za letní dovolenou víc než dřív. To jsou aktuální cestovatelské tendence Dánů. Do Česka jich loni přijelo 100 515 a průměrně zde strávili 3,94 dne. V praxi to znamená, že sice dánských turistů bylo méně než před koronavirem, návštěvě Česka však věnovali delší dobu. Tyto a další informace zazněly na největším veletrhu cestovního ruchu v Dánsku Ferie for Alle, na kterém CzechTourism zajistil prezentaci Česka.

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: Shutterstock.com Dánové chtějí cestovat více než před pandemií Foto: Shutterstock.com

Dánové cestují do Česka nejčastěji letecky nebo autem. A zhruba 30 % z nich jezdí do regionů. „Jednou z aktuálních tendencí cestovního ruchu je rostoucí obliba cestování vlakem. Jde o moderní udržitelný způsob dopravy, což je pro turismus ohleduplný vůči životnímu prostředí klíčové. A jsou to právě severské země, které vedou současné žebříčky udržitelnosti. První místo v International´s sustainable travel index 2021 drželi Švédové, třetí byli Finové, desátí Norové a Dánsku patřila 12. příčka,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

„Podle Indexu prosperity máme v Česku nejhustší železniční síť v Evropě. Na 1 000 čtverečních kilometrů připadá 121,25 km kolejí, ve druhé Belgii je to cca 118 km a ve třetím Německu zhruba 107. O loni zprovozněném novém přímém vlakovém spojením mezi Prahou a Flensburgem, který se nachází na německo-dánské hranici, jsme tak chtěli dát vědět světu. Ve spolupráci s Ústeckým krajem jsme proto s tratí a regionem seznámili dánská média a díky nim i celé Dánsko,“ říká ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism pro Skandinávii a Finsko Lucie Vallin.

„Ústecký kraj často představuje vstupní bránu do Česka. Naším cílem přitom je, aby nejen turisté z Dánska přes nás pouze neprojížděli, ale aby se tu zastavili a strávili čas. Máme co nabídnout. Pro aktivní trávení volna lze využít trekingové trasy či různé varianty cykloturistiky. Užít si u nás lze také vodní sporty, ať už na řece Labe nebo na některém z jezer. A Ústecký kraj je vhodný i pro milovníky historie, nachází se tu totiž plno krásných historických měst, hradů a zámků. V současné době pracujeme mimo jiné na rozšíření nabídky stellplatzů v regionu tak, abychom uspokojili tuto stále se zvyšující poptávku,“ říká vedoucí oddělení cestovního ruchu Ústeckého kraje Jiří Válka.

Pro lákání turistů z Dánska do Česka je klíčový právě Ferie for Alle, tedy největší dánský veletrh zaměřený na cestovní ruch. Název akce česky znamená Dovolená pro každého. 25. ročník se koncem února uskutečnil v MCH Messecenter v dánském Herningu. A to ve 14 halách tematicky rozdělených do pěti kategorií: kemping/karavany, golf, Dánsko (DCR), outdoor a zahraniční dovolená. Šlo o rekordní událost nejen co se týče zájmu Dánů o pořízení letních dovolených. Rekordní byly i tržby touroperátorů a také účast veřejnosti, přišlo totiž víc než 56 000 lidí.

Za Česko se představily Fashion Arena, Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj. Zájem o ně stejně jako o veletrhu samotný byl obrovský. Rekordní prodeje potvrzuje například generální ředitel Bravo Tours Peder Hornshøj: „Jen v pátek jsme prodali víc golfových zájezdů než za celý loňský rok a tržby byly na stejné úrovni i v sobotu.“

Rekordní prodeje v Dánsku hlásí i oblasti mimo Herning. Podle největších tamních touroperátorů Spies a TUI je počet aktuálních rezervací charterových zájezdů během letních prázdnin vyšší než před koronou a Dánové utrácejí za letní dovolenou víc peněz než v minulosti. Při výběru, jak stráví volný čas, kladou důraz především na známé a bezpečné destinace, pro mnohé je kvalitní hotel důležitější než místo samotné. Důležitou roli hraje také dobré pojištění, za které jsou Dánové ochotni zaplatit i vyšší částky. S ohledem na výše uvedené má zahraniční zastoupení agentury CzechTourism pro Skandinávii a Finsko na letošní rok připravenou celou řadu aktivit na podporu zájmu o poznávání Česka. Od press tripů přes advertoriály, kampaně, účastí na akcích atd.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Cestovní ruch
Last minute zájezdy jsou levnější než loni

Prodeje zájezdů cestovních kanceláří letos dosahují podobné úrovně,...

Při stanovování cen ze strany CK jsou hlavními...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...