Sobota 24. února 2024
ikona hodiny21. 12. 2023 14:03

Češi za zimní dovolenou v Česku utratí víc

Volno si však chce vzít méně lidí

Zimní dovolenou v Česku plánuje 43 % Čechů, v průměru na ní stráví 7 dnů a nejčastěji budou v Libereckém, Královehradeckém či Moravskoslezském kraji. Tedy tam, kde jsou horská střediska a dají se provozovat zimní aktivity. Vyplynulo to z průzkumu Institutu turismu agentury CzechTourism. Podle něj Češi chtějí za letošní zimní dovolenou v průměru utratit 6 833 Kč na osobu. Přesto, že má volno v Česku meziročně strávit o 4 % méně rezidentů, plánovaná průměrná útrata je vyšší o 472 Kč. 

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: Shutterstock.com Češi za zimní dovolenou v Česku utratí víc , volno si však chce vzít méně lidí Foto: Shutterstock.com

Lidé v letošní zimní sezóně chtějí méně utrácet za to, co není k cestování nezbytné. Nejvíc peněz, téměř polovina celkových výdajů, by tak mělo jít na ubytování (46 %). Následuje stravování v restauracích (17 %) a ostatní služby, jako jsou například muzea, památky, sport, pojištění, fakultativní výlety nebo zdravotní péče (9 %). Struktura výdajů Čechů za dovolenou v Česku se dlouhodobě příliš nemění.

„Útrata Čechů související s volnem má vždy spojitost s příjmy, na sezóně při tom nezáleží. Zajímavé je proto zjištění z našeho průzkumu Plány Čechů na zimní dovolenou, podle kterého 22 % lidí plánuje za toto volno utrácet více než loni, 11 % naopak méně, v obou případech se jedná zhruba o třetinu výdajů,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Téměř 60 % Čechů letos neplánuje zimní dovolenou v Česku. A to hlavně proto, že v tuto dobu na dovolenou nejezdí (52 %) nebo kvůli financím (36 %). Pomoci by mohla větší nabídka cestování s benefity, ať už se jedná o balíčky, bonusy či slevy v rámci třeba destinačních karet/karet turisty. Právě to by mohlo Čechy víc vést k tomu, aby trávili dovolenou v Česku.“

Podle průzkumu chtějí Češi během zimní dovolené 23/24 nejčastěji odpočívat a při tom lehce sportovat (30 %). Aktivní sportovní dovolenou předpokládá 21 % respondentu, nejčastěji se chystají na pěší turistiku (66 %) a lehčí procházky (65 %). Zcela pasivní relaxační zimní dovolenou, stejně jako návštěvu měst, plánuje po 15 % Čechů.

„V průměru plánují Češi strávit na letošní zimní dovolené v Česku 7 dní, což je o 1 den méně než loni v zimě. Zatímco 40 % lidí se chce vydat tam, kde dosud nebyli, 33 % pojede na stejné nebo známé místo. Na cestách nejčastěji používají mobilní aplikace mapy.cz, týká se to 43 % respondentů. S velkých odstupem následují Google mapy (13 %), Booking (9 %) a Waze (8 %),“ říká vedoucí Institutu turismu agentury CzechTourism Petr Janeček a dodává: „Češi mají rádi vánoční trhy. V místě bydliště je chtělo navštívit 50 % lidí, 24 % plánovalo na ně jet do jiného města v Česku a 10 % do zahraničí. Silvestra tři čtvrtiny Čechů plánují strávit doma, u přátel nebo u známých.“

Ve srovnání s loňskem o 6 % stoupl zájem Čechů o zimní dovolenou v zahraničí, dosáhl 33 %. Nejčastěji se na ni chystali vysokoškoláci (47 %) a lidé do 29 let (45 %). Obecně však platí, že Češi volné dny v cizině tráví hlavně v létě, letos to plánovalo 57 %, loni v zimě se jednalo o 27 %, zatímco v létě o 54 %. Roli zde aktuálně hraje roční období, finance a zahraničně politická situace.

„Dobrou zprávou je, že tuzemská horská střediska jsou na turisty připravená a zlepšují služby. K hlavním novinkám letos patří vybudování několika sjezdových tratí a dvou lanových drah. Dvě nové sjezdovky lze využívat například ve Špindlerově Mlýně a nová vznikla také na Dolní Moravě. S délkou 3,7 km se stala vůbec nejdelší v Česku,“ říká ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Veronika Janečková a uzavírá: „Skiareály v Česku služby a produkty pro návštěvníky rozvíjejí a modernizují průběžně, letos do nich investují víc než miliardu korun. Mimo jiné pokračují v digitalizaci systémů, především co se týče prodeje skipasů či rezervace vybavení v půjčovnách.“

Při výběru místa zimní dovolené v Česku dají Češi zejména na cenu (89 %), vlastní zkušenost (87 %) a lokalitu ubytování (85 %). To, kam pojedou, nejvíc ovlivňuje doporučení od známých nebo rodiny (51 %) a mapy s turistickými atraktivitami (38 %). Dá se tak navrhnout v aktuální turistické sezóně víc pracovat na zvýšení atraktivity tuzemských turistických míst, například zdůrazňovat unikátní zážitky či zimní sportovní a rekreační aktivity v přírodě. Ostatně aktivní turismus ve spojení s lázeňstvím je hlavní komunikační téma cestovního ruchu do/po Česku pro příští rok.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Analýzy
Česká nároková ekonomika, aneb každý natahuje ruku

Vláda jim to umožnila díky štědře nastaveným limitům...

Žádný nárok na levnější hypotéku, víno nebo bydlení...

Analýzy
Leden potvrdil zvyšování kvality DDoS útoků

Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují....

Stále oblíbenější útoky přímo na aplikační vrstvě umožňují...