Čtvrtek 22. února 2024
ikona hodiny13. 12. 2023 07:20

Vydejte se za Smetanou do Litomyšle

Kromě výročí 200 let od narození autora Mé vlasti Pardubický kraj láká i na další osobnosti

Důvodů, proč lidé cestují, je celá řada. Jedním z nich jsou významné osobnosti a díla, která s nimi souvisí. V Česku má tak mimo jiné dlouhou a bohatou tradici klasická hudba. Přesahuje hranice země a láká turisty z celého světa. Třeba do Českomoravského pomezí v Pardubickém kraji, k němuž neodmyslitelně patří jeden z nejvýznamnějších tuzemských skladatelů Bedřich Smetana. V roce 2024, konkrétně 2. března, uplyne 200 let, co se narodil. Dá se tak čekat, že se za Smetanou bude jezdit ještě víc než dřív. Nejen do Litomyšle, odkud pochází a kde bude znovu možné navštívit jeho rodný byt. 

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: Shutterstock.com Kromě výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany, autora Mé vlasti, Pardubický kraj láká i na další osobnosti Foto: Shutterstock.com

Východočeská Litomyšl významně ovlivnila uměleckou cestu Bedřicha Smetany. Ve městě se každý rok koná mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl, který se považuje za jednu z nejvýznamnějších kulturních událostí v Česku. Atmosféru akce umocňují výjimečné lokace Litomyšle, jejíž zámecký areál zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Koncerty klasické hudby se konají na zámku a v přilehlých zahradách, v sakrálních prostorách, ve Smetanově domě aj.

„Českomoravské pomezí v Pardubickém kraji je velmi specifickou oblastí, kde se prolínají kulturní vlivy obou historických zemí. Tradiční lidová hudba se zde mísí s klasickou, což láká návštěvníky, kteří hledají autentické kulturní zážitky. Pro českou ekonomiku to má klíčový význam, kulturní turismus je totiž podle Světové organizace cestovního ruchu jedním z nejrychleji rostoucích segmentů cestovního ruchu, tvoří 40 % turismu. Do Česka v kontextu s kulturním dědictvím jezdí průměrně 40 % zahraničních hostů,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Podle našeho Institutu turismu letos od ledna do září přijelo do hotelů, pensionů a apartmánů v Pardubickém kraji 440 545 cestovatelů, z toho bylo téměř 385 tisíc rezidentů a cca 56 tisíc cizinců. Nejen proto, že hosté ze zahraničí za cesty po Česku utrácejí zhruba 3 x tolik co Češi, je důležité se lákání zahraničních turistů průběžně věnovat. Aktuálně tak v různých zemích světa běží 3. část naší letošní hlavní kampaně Unexpected Traditions. Zaměřuje se na zimu a bude pokračovat do ledna příštího roku. Vidět ji mohou lidé v Německu, Polsku, na Slovensku, ve Velké Británií, USA, Nizozemsku a Švédsku, tématem jsou sjezdovky, běžky a Vánoce.“

O Vánocích jsou si lidé zpravidla blíž a vrací se domů. I tady se nabízí spojení s Bedřichem Smetanou, mezi jehož nejznámější díla totiž patří šestidílný cyklus symfonických básní Má vlast. Symbol českého národního cítění a hudbu jako prostředek, který oslovuje lidi z celého světa, si uvědomují v celém Česku. Navíc se rok 2024 označuje jako Rok české hudby. Během něj se uskuteční řada akcí, kde se představí české hudební dědictví. Pardubický kraj danou oblast vnímá velmi intenzivně.

„Místa spojená se Smetanou, jako je právě naše Litomyšl, jsou populárními turistickými destinacemi, v nichž lze život a dílo tohoto skladatele poznat na vlastní kůži. Ač je město známé především renesančním zámkem s unikátní sgrafitovou výzdobou, který byl v roce 1999 zapsán na seznam UNESCO, dá se v něm vydat po stopách Bedřicha Smetany do mnoha zákoutí,“ říká ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy Alena Horáková a dodává: „Ať už se jedná o krytou Smetanovu lávku s výtahem, která nedávno získala Českou cenu za architektu či regionální muzeum, jež spravuje i rodný byt Bedřicha Smetany. Ten se nyní rekonstruuje, tak aby mohl 8. června 2024 opět přivítat návštěvníky a poskytnout autentický zážitek dobového domácího prostředí včetně možnosti v klidu a multimediálně vnímat autorské dílo. A s tímto významným hudebním skladatelem je spojen i zámek, kde se mimo jiné konají koncerty v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.“

Akce připomínající výročí Bedřicha Smetany se v roce 2024 uskuteční po celém Česku i ve světě. Skladatel totiž mimo jiné v mládí strávil několik let v Göteborgu ve Švédsku, kde působil jako hudební učitel a dirigent a přispěl tak k rozvoji švédského hudebního života. Dá se tedy čekat, že si ho připomenou i ve Skandinávii. Pomoct s tím může i připravovaný digitální archiv děl Bedřicha Smetany, který usnadní přístup k partiturám a dopisům.

„Litomyšl patří k nejkrásnějším městům Česka s unikátním geniem loci. Nádherný výhled na zdejší zámek a zámecké návrší nabízí vyhlídka mezi věžemi kostela Nalezení svatého kříže, a na své si v originálních litomyšlských restauracích a kavárnách přijdou i milovníci gastro zážitků,“ říká ředitel Destinační společnosti Českomoravské pomezí Jiří Zámečník a dodává: „Zapomenout přitom nesmíme ani na Poličku a dalšího skladatele, který je z našeho regionu – Bohuslava Martinů. I za ním se hodně cestuje, v tamním městském muzeu je kromě stálé expozice aktuálně k vidění výstava Šaty dělaj´ Martinů, která návštěvníky seznamuje s proměnami odívání během necelých 70 let života tohoto skladatele. Navštívit se dá i rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba. V Poličce se navíc každý rok konají koncerty a festivaly, které přitahují milovníky klasické hudby a bude tomu tak i v roce 2024.“

Příští rok bude zřejmě nejvýznamnější novinkou Českomoravského pomezí otevření nových prostor už zmiňovaného renesančního zámku v Litomyšli, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Kromě toho, že se kompletně obnovuje střecha, která byla v havarijním stavu, a restauruje sgrafitová fasáda, památka UNESCO také zpřístupní moderní návštěvnické centrum a nové expozice. Ty se budou věnovat architektuře zámku i zámeckému divadlu a jedinečné sbírce historických kulis. Velkým přínosem pro cestovní ruch v regionu i mimo hlavní turistickou sezónu bude celoroční provoz zámku, který měl dosud od listopadu do března zavřeno. Od příštího podzimu budou moci turisté nově po celý rok navštívit také rodný byt Bedřicha Smetany, zámecké sklepení se sochami Olbrama Zoubka a voskovým Srdcem pro Václava Havla i kostel Nalezení svatého Kříže. Ten navíc nabídne novou zábavnou hru pro děti, která kromě chrámu představí i další důležitá místa zámeckého návrší.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Nejnovější Cestovní ruch

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...

Cestovní ruch
Jižní Morava byla v roce 2023 nejnavštěvovanějším krajem

Statistiky návštěvnosti zobrazují optimistický trend – turisté se...

„Díky datům mobilních operátorů můžeme vidět, že podíl...

„Pro nás jsou všechny údaje o návštěvnosti kraje...

Cestovní ruch
Newsletter pro CzechTourism nově připravuje COT group

Předmětem smlouvy mezi národní turistickou centrálou a komunikační...

Pod dřívějším názvem COT media se společnost od...