Úterý 3. října 2023
ikona hodiny21. 6. 2023 07:00

České dráhy rozšiřují svou nabídku palubní zábavy

České dráhy opět rozšiřují počet vlaků, ve kterých je pro cestující dostupný palubní portál s filmy, hudbou, audioknihami, hrami a informacemi o cestě. Takzvaný infotainment do celkem 14 vlaků InterPanter dodává česká technologická společnost Passengera. Její digitální služby již cestující znají například z jednotek Pendolino (Wi-Fi a infotainment od roku 2013) a InterJetů (infotainment od roku 2021). InterPantery s nově nasazeným palubním portálem poslouží zejména cestujícím na Moravě, jednotky nejčastěji jezdí mezi Brnem a Olomoucí, Hodonínem a Prahou.

Tadeáš Zíka autor

Foto: Passengera Infotainment do celkem 14 vlaků InterPanter dodává česká technologická společnost Passengera. Foto: Passengera

Na velkoprostorové jednotky InterPanter cestující narazí zpravidla na linkách R13 a R19 mezi Brnem a Olomoucí, Hodonínem nebo Prahou. Tyto elektrické vlaky poprvé nasazené v roce 2015 cestujícím nabízí Wi-Fi zdarma, elektrické zásuvky a nízkopodlažní prostor pro osoby na invalidním vozíku, kola a kočárky a také palubní infotainment od české technologické společnosti Passengera.

„Kvalitní digitální služby jsou v dnešní době pro cestující jednou z priorit a pro dopravce se stávají nutností. Vzhledem k nedokonalému pokrytí mobilním signálem a k problémus propustností tohoto signálu do vlaků je výhodné nabídnout cestujícím digitální obsah umístěný přímo na palubě vlaku, který na připojení k internetu není závislý. Do InterPanterů proto instalujeme náš multimediální server s palubním portálem, na který se cestující připojí prostřednictvím Wi-Fi a mohou si nerušeně užít svou cestu,“ vysvětluje výhody palubního infotainmentu Jan Kolář, CEO Passengery.

Z palubního portálu si cestující mohou pustit filmy, divadelní představení, hudbu, audioknihy, číst knihy nebo hrát hry. Zároveň na portálu najdou real-time informace o své cestě, zpoždění, jízdním řádu, stanicích a dalších bodech zájmu. Zakázka zahrnuje vybavení celkem čtrnácti jednotek InterPanter, přičemž většina z nich je již hotových a poslední bude podle Koláře dokončena přibližně v červenci. Nový infotainment Českým drahám umožní vzdálenou kontrolu všech instalovaných serverů, jejich funkčnosti a obsahu.

Dlouholeté partnerství Českých drah a Passengery

Technologická společnost Passengera vznikla poté, co její tým ještě pod hlavičkou firmy Simac Technik vyvinul první palubní portál pro jednotky Pendolino Českých drah v roce 2013. V následujících letech se spolupráce obou firem rozšiřovala jak o další palubní portály, tak zajištění základního Wi-Fi připojení v části vlaků železničního dopravce. Například v roce 2019 Passengera nainstalovala Wi-Fi do 90 vlaků InterCity a EuroCity. V roce 2021 česká tech firma dodala Wi-Fi a infotainment také do zbrusu nových jednotek InterJet. Služby české společnosti však daleko přesahují naše hranice.

„Většina našich klientů je zahraničních. Velice slušné reference máme například ze Švýcarska, kde naše digitální služby jezdí na palubách prestižních vlaků, jako jsou Bernina a Glacier Express Rhétských drah, nebo v nových luxusních vlacích GoldenPass Express. Kromě toho nás najdete i v Jižní Americe, na Balkáně nebo v Saúdské Arábii, kde pokrýváme celý komplex futuristického metra internetovým připojením s veřejnou Wi-Fi,“ vyjmenovává Kolář, kde všude Passengera působí.

Více o firmě Passengera

Passengera je česká technologická společnost, která vyvíjí a dodává komplexní digitální řešení pro vlaky, autobusy a ostatní prostředky veřejné dopravy po celém světě. Její centrální modulární platforma přináší do veřejné dopravy digitální zážitek skrze informační a zábavní palubní systém pro cestující (infotainment), zajišťuje internetovou konektivitu a monetizační nástroje pro dopravce. Passengera zároveň dokáže navrhnout a realizovat hardware pro chod celého ekosystému. Díky tomu její řešení patří ke globální špičce – služby Passengery najdete například v pendolinech Českých drah, na palubě evropského Flixbusu nebo v projektu nejmodernějšího metra světa, které roste v Rijádu.

Články autora Tadeáš Zíka

Nejnovější články

Trendy
Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí

V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...

Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...

Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...

Názory
Tuzemský průmysl dál šlape na brzdu

Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...

Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...

Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Aktuality
MEWS raketově roste v Evropě

Od svého založení v roce 2012 se Mews...

Mews také nadále spolupracuje s většími řetězci, nově...

„Jsme potěšeni, že naše francouzské portfolio se rozrostlo...

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...