Neděle 5. května 2024
ikona hodiny19. 10. 2021 13:35

Jak řídit výrobu v době pandemie, hackerů a umělé inteligence

Řízení výrobních podniků nikdy nebylo snadným úkolem. A rok 2020 vše ještě více zkomplikoval. Firmy se musely přizpůsobit práci z domova, lockdownům, častějším útokům hackerů a ransomwarům. Ukázalo se, kdo je opravdu flexibilní v řízení dodávek i výroby. Jak v této situaci zajistit, aby se i vaše výrobní firma dožila konce desetiletí?

Foto: Konica Minolta IT Solutions Czech Foto: Konica Minolta IT Solutions Czech

O tom, že pandemie zcela změnila pravidla na trhu, vědí své nejen ti, kteří pracují s ocelí nebo v automobilovém průmyslu. Náhlé výpadky v dodávkách komponent, cenové skoky či nečekané změny v poptávce – s tím vším se musejí vyrovnávat (nejen) české výrobní podniky. Do toho však ještě stále zasahují rychlé změny epidemiologických opatření, náhlý přechod na práci z domova (a zpět), ale i potřeba změn výrobních i finančních plánů z týdne na týden. Mnoho firem na to nebylo připraveno. Aby toho nebylo málo, do celé situace vstoupili hackeři.

Odborníci radí spolehnout se na cloud, je bezpečnější a flexibilnější

„V dnešní době radíme zákazníkům přejít na ERP systém v cloudu. Nejenže si ušetří nemalé náklady na pořízení serveru, licencí na operační systém a veškerou správu a údržbu, ale hlavně mohou systém ihned používat odkudkoliv, kdykoliv a nezávisle na absencích v IT oddělení. A při volbě profesionálního řešení mají zajištěnu i ochranu před hackery,“ říká Václav Koláček, Solutions Architect pro Microsoft Dynamics 365 Business Central ve společnosti Konica Minolta IT Solutions Czech. Ta se v Česku už přes 20 let věnuje implementaci profesionálních ERP systémů.

„Jeden z našich zákazníků – obchodní společnost – byl kvůli zastaralé infrastruktuře a jejímu nedostatečnému zabezpečení napaden útočníky, kteří mu kompletně zašifrovali jeho serverovou infrastrukturu, včetně dat v jeho ERP systému. Provoz firmy byl po útoku na skoro 14 dní zastaven, než se jim podařilo alespoň částečně obnovit a zpětně rekonstruovat data. To by se v cloudovém systému nejspíš nestalo, tam Microsoft zajišťuje bezpečnost a průběžně vyhodnocuje útoky. Microsoft bude mít vždycky kvalitnější zabezpečení, než si dokáže zajistit menší firma,“ tvrdí Koláček.

Sám se dlouhá léta věnoval implementacím Microsoft Dynamics NAV (dříve Navision), který běžel na vlastních serverech zákazníka. Proč dnes dává přednost jeho cloudové verzi – Microsoft Dynamics 365 Business Central? „V dnešní době již řada společností nemá na některé systémy vlastní servery. Typickým případem je elektronická pošta, firemní portál nebo komunikační nástroje, jako jsou například Teams. Společnosti raději přecházejí na cloudové Office 365. A s pandemií, která mimo jiné vynutila práci z domova (home office), se přechod k těmto službám výrazně urychlil. Výhoda Business Centralu je, že je velmi rychle připraven k nasazení, je dostupný kdykoliv a o jeho správu a provoz se stará silná společnost Microsoft. Další z výhod je, že je možné jej jednoduše, a tudíž levně propojit s dalšími aplikacemi z rodiny Microsoft. Díky tomu můžete například okamžitě zapnout Microsoft Power BI, využít pokročilé integrace s produkty Office, nebo zapojit umělou inteligenci Cortana. Ta ostatně jinak než v cloudu ani používat nejde. Microsoft Dynamics 365 Business Central nabízí dále přístup k obchodu s aplikacemi AppSource, který obsahuje stovky oborových řešení a rozšíření systému pro libovolné firemní potřeby,“ dodává.

Řízení firmy v cloudu můžete mít během pár měsíců

Business Central si lze do firmy pořídit během pár měsíců. Řada společností teď v době pandemie beztak volí postupné implementace a následné rozšiřování. To systém i díky flexibilní cenové politice umožňuje. „Máme zákazníky, kteří když postupně rozšiřují obor své činnosti a zvyšují požadavky na ERP systém, postupně nasazují jednotlivé moduly a celý systém postupně rozvíjejí dle svých požadavků a potřeb. Pro ně je konkurenční výhodou to, že si mohou některé procesy neustále zlepšovat a upravovat na základě svých potřeb, a to ať už s naší pomocí implementačního partnera či vlastními silami. Systém se vždy přizpůsobí aktuálním požadavkům. Díky tomu, že máte systém v cloudu, tak například umíte efektivně řídit elektronický oběh dokumentů, což výrazně usnadňuje práci z domova,“ vypočítává Koláček.

A jak se při přechodu na systém pro dobu pandemickou připravit? Důležité je mít silného a zkušeného partnera, který firmě dokáže poradit s prvotní implementací celého systému a následně, což je neméně důležité, dlouhodobě pomáhat s jeho rozvojem. „V době pandemie se staly klíčové i personální kapacity partnera, protože nemoc či karanténa dokáže při absenci zastupitelnosti zpozdit jakýkoliv projekt řádově o týdny až měsíce,“ uzavírá Solutions Architect společnosti Konica Minolta.

Články autora Jak řídit výrobu v době pandemie, hackerů a umělé inteligence

Nejnovější články

Analýzy
Výrazná změna v chování hostů

Jak vypadal cestovní ruch v Česku na začátku...

Začátek roku znamenal úbytek českých hostů, ovšem stále...

Data se pochopitelně velmi liší pro jednotlivé kraje....

Velkým tématem byly v posledních letech platby kartou...

Dalším globálním trendem je využívání aplikací a velkých...

HotelTime PMS a další systémy jsou aktuálně používány...

Analýzy
Hypotéky očima experta

Aktuální analýza přináší přehled vývoje v oblasti úrokových...

Březen 2024 byl podle statistických údajů České národní...

Úrokové sazby jsou, přinejmenším pro mě osobně, spíše...

Druhým hlavním důvodem je bezesporu fakt, že čím...

Situace okolo zákona o spotřebitelském úvěru a možnost...

Pojem „nevýkonné úvěry“ označuje laicky řečeno úvěry, u...

V den vydání tohoto dokumentu proběhlo měnověpolitické zasedání...

Další zasedání bankovní rady nás čeká za bezmála...

Advertorial
Panevropská univerzita potvrzuje svou kvalitu

„Jsme nesmírně hrdí na udělení institucionální akreditace, jež...

Panevropská univerzita je první univerzitou vzniklou po novele...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
V budoucnu bude možné pojistit takřka cokoliv

První pojistka se jménem Slavia pojišťovny byla prodána...

Zmínil jste se, že tuto novinku ocení podnikatelé,...

Všichni cizinci pocházející ze zemí mimo EU mají...

Hrdě se hlásíte k partnerství Velké pardubické, která se...

Expertní pohled
Dům je jako ekosystém, je třeba ho stavět komplexně

„Dům nejde stavět po částech, jedná se o...

V rámci celku má důležitou roli také materiál,...

Společnost jako jediná na trhu nabízí stavebníkům komplexní...

Expertní pohled
Eviden monitoruje na dark webu ukradená data

Nová služba je vhodná pro větší firmy, které...

Monitoring v rámci služby LUMINAR probíhá formou kontinuální...

Zákazník ze soukromého i veřejného sektoru může službu...