Neděle 19. května 2024
ikona hodiny21. 3. 2020 07:52

Revoluce i rizika 4.0: Stavebnictví 

Koronavirus ohrožuje i data. Nevěříte? Je to tak. V posledních týdnech byla řada organizací zaplavena spamovými e-maily, které zneužily téma koronaviru, aby přiměly uživatele k otevření zavirované přílohy, například označením CoVid19_map.PDF.exe. Cílem jsou data organizace nebo výkupné za zašifrovaná data, jako obvykle.

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Ano, po digitální revoluci, která i do stavebnictví přináší úspory, vyšší kvalitu a rychlost, k nám míří rychle také hackerské útoky spojené s kyberšpionáží a vydíráním. Obor, ve kterém během posledních let došlo k přesunu práce projektantů od prken k projektování ve 2D a dále k projektování BIM ve 3D, se musí rychle připravit na novou realitu rizik. Digitalizace dokumentace a procesů ve stavebnictví umožnila mnohem pružnější spolupráci architektů, stavařů, profesantů a koordinátorů projektů. Návazně tak z nových potřeb vznikají velké objemy klíčových dat, na kterých stojí realizace projektů i finanční plnění. Jakou hodnotu mají IT aktiva, data, přístroje a technika? Zamýšleli jste se nad tím, co se stane, pokud tato data utečou ke konkurenci nebo skončí nedostupná v zašifrované podobě? I jen přerušení činnosti organizace zapříčiněné nutností provést obnovu dat ze záloh může vést k velkým škodám, jak nám ukázal případ Nemocnice v Benešově nebo případ OKD. Je tedy rozumné nejen očekávat revoluci v oblasti zabezpečení, ale být součástí této revoluce.

Udržet krok s hackery

Stojíme před otázkou, jak ochránit především efektivně a hospodárně IT infrastrukturu, vlastní data a jejich přenosy. Představa, že s kybernetickými riziky si poradí vlastní firemní IT pracovníci, je mylná. I IT zaměstnanci mají různé specializace a jen některé IT oblasti znají do hloubky. Navíc tito pracovníci jsou orientovaní na udržení provozu a nejsou trénovanými obránci na útoky, které se rychle vyvíjejí. Udržet krok s hackery mohou jen specialisté, kteří jsou s kybernetickými útoky v každodenním styku. Ti jsou na trhu velmi drazí, a navíc jich není dostatek. A už vůbec není možné interními silami zvládnout schopnost se bránit 24 hodin 7 dnů v týdnu.

Security Operation Center

Řešením je zjednodušení tohoto úkolu a sdílení špičkových zdrojů. Tedy tlak na zavedení skutečného pořádku v interní síti, postavení překážek externím útočníkům a připojení k externí službě Security Operation Center (SOC). Aby vám externí služba SOC přinesla hodnotu, potřebujete nástroje, kterými pořádek v síti vynutíte, udržíte a budete schopni sdílet pravdivé a aktuální informace s pracovníky SOC. Předpokladem je vyřešit síťovou správu a řízení přístupů do sítě, včetně pokročilé segmentace sítě. Abychom měli jistotu, že v naší interní síti komunikuje jen nám známé zařízení, a to způsobem, který jsme povolili, a abychom dokázali svou síť jednoduše ovládat a svěřovat některá běžná neinvazivní bezpečnostní opatření specialistům z externího SOCu. S těmito úkoly si snadno poradí integrovaný DDI/NAC nástroj AddNet od firmy Novicom. Díky tomuto nástroji mohou mj. za vás bojovat s hackery pracovníci SOC, když vy zrovna spíte. A aby dokázali správně reagovat a uměli vyhodnotit dopad útoku i přijatého obranného opatření, poskytne jim informace o vaší infrastruktuře a vazbách na vaše klíčové procesy nástroj BVS (Business Visibility Suite od společnosti Novicom). Tento nástroj z vás též sejme břímě poskytnout SOC kompletní a aktuální informace o vaší síti a komunikujících zařízeních.

Soustřeďte se na svůj byznys

Další vývoj určují nové technologie a například pro průzkum a monitoring se bude stále více prosazovat nasazení dronů. Je to levnější a ostatní možnosti jsou i technicky náročnější. A pokud i vy uvažujete o masivnějším nasazení dronů, jdete správnou cestou, která opět ale vynutí zvážit, které další oblasti činnosti budou závislé na IT a jak a kým bude bezpečnost dat a kontrola vaší IT infrastruktury zajištěna. A kolik to bude stát. Dobrou správou je, že již existují právě takové nástroje, jako jsou Novicom AddNet a Novicom BVS a specializovaná SOC centra, které podporují nákladově efektivní zajištění bezpečnosti. Díky tomu se můžete soustředit na svůj core byznys a budovat nejen své stavby, ale též vlastní úspěšnou firmu.

 

Články autora Revoluce i rizika 4.0: Stavebnictví 

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firmy řeší, jak pojmout home office

Výhody plynoucí z možnosti využívání home office jsou...

Videokonferencím se někteří zaměstnanci ještě nedávno vyhýbali. Přinášely...

Do světa spotřební kancelářské elektroniky vstoupily také chytré...

Aktuální meeting roomy by měly být vybavené kvalitní...

Expertní pohled
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls

Na domácím poli hraje koruně do karet změna...

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny –...

Expertní pohled
Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu...