pondělí 9. září 2024
ikona hodiny 18. 2. 2020 11:23

Povinnosti dělají podnikatele?

Příliš mnoho regulací a jako důsledek nepřehlednost právního prostředí. To jsou dva klíčové problémy, kterým musí dennodenně čelit každý český podnikatel. Zdálo by se, že to nemusí být takový problém, stačí přece dodržovat povinnosti vyplývající ze zákona. Jenže…

Foto: archiv HK ČR Foto: archiv HK ČR

Ten, kdo v Česku nejvíce doplácí na nepřehlednou legislativu a množství povinností, je podnikatel. Pokud se snaží dodržovat všechny povinnosti, které po něm vyžaduje stát, čelí nepřehlednému, nepředvídatelnému a z jeho pohledu chaotickému prostředí. Přitom se zdá, že je to jednoduchý úkol. Stačí dodržovat povinnosti vyplývající ze zákona. Jenže těchto pět slov za sebou skrývá tisíce povinností ve stovkách složitých právních předpisů. Podnikatelé musejí dodržovat nejenom zákony, ale také vyhlášky, metodické pokyny či nařízení. To vše pod hrozbou vysokých pokut či nepříjemných komplikací s úřady.

Podnikatel v Česku tvrdý chleba má

Byrokratičtí otloukánci

Stát požaduje po podnikatelích plnění povinností vyplývajících z právních předpisů, sám ale nijak neeviduje, kolik jich musí podnikatelé plnit a v kolika zákonech. Nejrealističtější odhady přitom uvádí, že aktuálně existují přes dva miliony platných zákonů, norem, vyhlášek, předpisů a nařízení. Takový stav není dlouhodobě udržitelný.

Podnikatelé vnímají takový stav negativně či rezignovaně. Jak ukázalo nedávné šetření Hospodářské komory, kvůli častým změnám předpisů nejsou schopni dostatečně reagovat na novinky. Podnikatelé podle průzkumu nejčastěji kritizují nejednoznačný výklad zákonů, nařízení a vyhlášek, mají pocit, že o podmínkách k podnikání často nerozhodují zákony a vyhlášky, ale úředníci.

I přes to, že se zbytečné přetížení podnikatelů nelíbí ani řadě politiků, celkové množství povinností stále roste. Čeští podnikatelé se cítí jako byrokratičtí otloukánci v zajetí povinností a pod hrozbou pokut. A to i proto, že musí čelit velké frekvenci novelizací. Třeba úprava správních poplatků doznala za posledních 20 let přes 180 změn. Na 120 změn v tomto období doznal živnostenský zákon. Prováděcí předpisy stavebního zákona se pak třeba měnily více než stokrát. Obyčejný podnikatel nemá příliš šanci takové množství změn sledovat. A co takhle podat mu pomocnou ruku?

Jediným hlídačem je zatím PES

Projektů, které se podnikatelům snaží usnadnit život, je stále málo. Jedním z nejnovějších a zároveň nejkomplexnějších je Právní elektronický systém (PES). Vyvinula ho HK ČR ve spolupráci s předními odborníky v oblasti IT. PES je unikátní systém, který jako jediný v Česku umí dle zadaných parametrů vybrat všechny povinnosti, které pro podnikatele vyplývají z vybraných zákonů. Jeho cílem je zejména ušetřit čas a peníze podnikatelů tak, aby se mohli věnovat především svému podnikání…

Články autora

Nejnovější články

Expertní pohled

Pesimistické předpovědi se naplňují

Měřeno Swiss Life Hypoindexem zůstávají úrokové sazby hypoték...
Videa & Podcasty

Nedělejme to pro čárku

Bezpečnost je základní podmínkou existence firmy i jejího...
Expertní pohled

První návrh státního rozpočtu pro rok 2025 je spíše zklamáním

Se začátkem září se do popředí mediálního zájmu...

Nejnovější Pohled z praxe

Expertní pohled

Vyznáte se v energetických štítcích?

Všechny modely ohřívačů a zásobníků teplé vody, prodávané...
Pohled z praxe

Vyhláška omezí konkurenci a udrží vysoké ceny

Včera vstoupila v platnost kosmeticky upravená vyhláška č....
Pohled z praxe

Mews a Duetto překročily hranici 600 hotelů

Mews, přední poskytovatel cloudového systému pro hotely, a...