Sobota 25. května 2024
ikona hodiny9. 2. 2022 08:50

Nové normy kyberbezpečnosti tvrdě dopadnou na firmy

Posílit a přeorganizovat IT oddělení a plnit aktualizovaný zákon o kybernetické bezpečnosti. Tyto a další povinnosti přinesou firmám projednávané digitální předpisy EU známé jako NIS2, DSA a DMA. Upozornila na to poradenská společnost KPMG Česká republika a advokátní kancelář Toman & partneři. Podle nich si digitální normy vyžádají podobně rozsáhlé změny jako dříve nařízení GDPR.

Lukáš Kantor autor

KPMG

Foto: Shutterstock.com Nové evropské předpisy o kybernetické bezpečnosti tvrdě dopadnou na firmy Foto: Shutterstock.com

Digitální legislativa způsobí nutnost zaměstnat další odborníky na IT, kterých je ale na pracovním trhu nedostatek. „Problémy v HR a organizační oblasti přinese hlavně NIS2. Firmy, kterých se dnes žádná zvláštní regulace přímo nedotýká, budou muset posílit a přebudovat IT oddělení. Přibude jim například povinnost vytvořit takzvaná bezpečnostní dohledová centra a do nich nabrat kvalifikované lidi jako analytiky. Ty ale nebude jednoduché sehnat,“ upozornil direktor technologického týmu KPMG Tomáš Kudělka. „Legislativa také zavede povinnost analyzovat veškerá rizika podnikání a jejich dopady do IT,“ dodal.

Podle právníka Šimona Tomana si digitální předpisy vyžádají v soukromé sféře srovnatelně rozsáhlé změny jako nařízení GDPR, kterým EU v roce 2018 zpřísnila ochranu osobních údajů. „Spousta podniků se bude muset brzy nově podřídit zákonu o kybernetické bezpečnosti. Ten se ještě rozšíří o nová ustanovení a začne se vztahovat na další stovky až tisíce subjektů. Firmy se navíc budou muset přizpůsobit ve velmi krátké době. Ty z nich, které se dosud o kyberbezpečnost více nezajímaly, čeká nelehký úkol,“ uvedl.

Směrnici NIS2 (Směrnice o síťové a informační bezpečnosti) a nařízení DSA (Akt o digitálních službách) a DMA (Akt o digitálních trzích) představila Evropská komise předloni. Všechny normy by měly být schváleny letos, možná během českého předsednictví v Radě EU, které začne od července.

NIS2 rozšíří okruh organizací a firem, které budou muset dodržovat zpřísněná pravidla bezpečnosti sítí a informací. Nové povinnosti přibydou například společnostem ve farmacii, potravinářství, chemickém průmyslu, odpadovém hospodářství, ale také datovým centrům, veřejné správě či poště. Dotčené subjekty budou muset hlídat kybernetickou bezpečnost i v rámci svých dodavatelských řetězců. Vyžadovat se bude použití evropského systému certifikace kybernetické bezpečnosti.

DSA zpřísní pravidla pro online reklamu a odpovědnost za odstraňování nezákonného a škodlivého (dezinformace) obsahu na internetu. DMA zvýší dohled nad velkými hráči, hlavně vyhledávači, sociálními médii, online tržišti, cloudy a operačními systémy. Těm začnou hrozit citelné pokuty, pokud zneužijí svého dominantního postavení a v krajním případě mohou být dokonce nuceně zmenšeny rozdělením.

Články autora Lukáš Kantor

Nejnovější články

Aktuality
Praha se chystá na největší bitcoinovou konferenci

Do Prahy zavítá také Michael Saylor, CEO MicroStrategy,...

Jak název akce napovídá, setkají se zde zejména...

Pro foundery rozjíždějící svůj vlastní projekt bude velmi...

Aktuality
Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty...

Soutěž hledá a oceňuje ty největší ekologické nadšence...

Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy...

Aktuality
České firmy zamíří do Černé Hory

Zástupci firem se k ministrovi připojí v neděli večer. V pondělí...

Černá Hora je kandidátským státem EU a je...

Náklady spojené s organizací mise si – stejně...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...

Expertní pohled
Nezávislý technický dozor investora šetří finance

Technický dozor má zajistit, aby byl stavební projekt...

V České republice často dochází k problémům s...

V mnoha zemích je standardem, že veřejné projekty...

Zavedení přísnějších kvalifikačních kritérií by zajistilo, že technické...

Expertní pohled
Zájem o brigádníky letos poklesl

Propad nabízených brigádnických pozic je patrný napříč celou...

Novela zákoníku práce přináší do světa brigád i...