Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Z mého pohledu sociologa, který se specializuje na firemní prostředí a problematiku, není začátek platnosti zákona o ochraně oznamovatelů, takzvaném whistleblowingu, i když tento název je v našem prostředí zavádějící, ničím revolučním.
Velké firmy mají tuto věc většinou procesně ošetřenu a i když ne, dovedou pracovat se zpětnou vazbou zaměstnanců a dovedou si o ni i proaktivně říkat a to vše organizovaným způsobem. Menší společnosti pak fungují jako rodinné prostředí, často s úzkou vazbou zaměstnanců na management, takže hlášení nežádoucích jevů funguje organicky a žádný systém, ani zákon nepotřebuje.
Přibude žalobníčků? Neobávám se. Možná krátkodobě a na specifických místech, která by se měla řešit už dávno. Způsobí zákon a z něj plynoucí povinnost odhalení něčeho skutečně dramatického? Ani to nejspíše ne. Jediný skutečný efekt bude další zvýšení už tak velké administrativní zátěže a to hlavně v malých firmách, které zpětnou vazbu procesně neřeší.
Z mého pohledu je tak více než čímkoli jiným dalším z mnoha pokusů o řešení problému, který ve skutečnosti nemáme.