×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny12. 9. 2023 07:58

Praha pro kultivaci cestovního ruchu

Cestovní ruch v Praze by se mohl dostat na lepší úroveň. Svědčí o tom nejen koncepce, ale i faktické kroky magistrátu i jeho akciové společnosti Prague City Tourism. K získání vyšší sorty turistů je především potřeba zajistit odpovídající image a služby.  Markantním symbolem je dokončená rekonstrukce části přízemí Staroměstské radnice.

Eva Mráčková autor

členka Czech Travel Press

Foto: PCT Turismu v Praze má pomoci na vyšší úroveň i péče o památky, například dokončená rekonstrukce části přízemí Staroměstské radnice Foto: PCT

Odborníci v cestovním ruchu poukazovali již léta na to, že menší počet kulturních turistů je větším přínosem, než party vyhledávající laciné alkoholové a jiné opojení, které svým chováním obtěžují rezidenty, poškozují image města a někdy dokonce i historické památky. Pozvednout Prahu zpět na image jednoho z nejkrásnějších měst a kulturní metropoli v každém slova smyslu je záměrem koncepce cestovního ruchu, který se postupně uvádí v život.

Co s tím má společného Staroměstská radnice? Staroměstská radnice patří k nejoblíbenějším pražským památkám. V roce 2022 byla sedmou nejnavštěvovanější památkou v Praze, jen do konce letošního srpna ji navštívilo přes 300 000 hostů. Kdyby se dala počítat zhlédnutí zvenku, patřila by bezesporu do první trojice.

Staroměstská radnice během posledních let prochází postupnou revitalizací.  5. září byla dokončena rekonstrukce středověké Křížové chodby a otevřen kamenný průchod mezi Staroměstskou radnicí a Mikulášskou uličkou. Nejen že je to architektonicky nádherný průchod, ale navíc umožňuje zcela bezbariérový vstup do radnice. Ostatní zrekonstruované prostory slouží Prague City Tourism jako turistické informační centrum, výchozí bod pro průvodcovské služby a prodejna suvenýrů.  K interiéru architekti přistoupili velmi minimalisticky, aby nekonkuroval již tak dominantnímu historickému objektu. Praha má tak jedno z nejkrásnějších informačních středisek pro turisty, kam spolehlivě zamíří většina návštěvníků. Podívat se, získat informace a prospekty, spočinout a zakoupit něco na památku či pro své blízké. A již první poznatky pracovníků střediska svědčí o tom, že tak nádherné prostředí už samo o sobě návštěvníky kultivuje. Podle jejich zkušeností tady na rozdíl od běžných íček netrousí papírky ani neodkládají prázdné petky od pití.

Zaměření na detail, kvalitu a vizuální stránku se odráží ve všech aktivitách městské destinační organizace. Od začátku července se například všichni zaměstnanci turistických informačních center a pražských věží pod správou Prague City Tourism poznají podle nového dress codu z dílny českého návrháře a českých rodinných firem. Jedinečná je také prodejna suvenýrů na Staroměstské radnici. Pocházejí výhradně z rukou českých tvůrců. Při jejich produkci je dbáno na jejich vysokou estetickou hodnotu. Odlišnost od pouťových nabídek ve stáncích i kamenných prodejnách v okolí je do očí bijící – samozřejmě v tom kladném slova smyslu. A tomu odpovídá i jejich stylová prezentace.

„Zvelebovat a revitalizovat kulturní památky je prioritou města, protože je uchováváme pro budoucí generace,” říká pražský primátor Bohuslav Svoboda. A zároveň podotýká, že rekonstrukce neskončila. V následujících letech se město zaměří na její románsko–gotické podzemí, které je starší než radnice samotná. Takže se máme na co těšit – to by mohla být událost desetiletí.

Méně nápadnou snahou o kultivaci cestovního ruchu a pro cestovní ruch v Praze jsou opatření omezující přebujelý byznys v samém centru. Počínaje vymizením pivních kol, přes předpisy pro parkování a provoz sdílených koloběžek, kultivaci trhů na Staroměstském náměstí až po snahu omezit nevhodné formy a přebujelost reklamy. Je to ještě běh na dlouhou trať, ale důležité je nevzdávat se.

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Aktuality
Potřebujeme flexibilnější pravidla pro řidiče zájezdových autobusů

EHSV přijal text zaměstnavatelské skupiny, který volá po...

Sami řidiči prostřednictvím svých profesních asociací očekávají, že...

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...