čtvrtek 12. září 2024
ikona hodiny 3. 2. 2023 13:39

Stavebnictví si zvyká na alternativní materiály

Urychlení přinesl válečný konflikt a růst cen vstupům, vliv mají však i nové technologie a příklon k eko řešením

Stavebnictví se potýká z výraznými růsty cen vstupů. Od surovin a materiálů, subdodavatelských služeb a energií až po růst mezd. Stavební firmy i developeři tak častěji sahají po alternativních řešeních, která jsou schopna nahradit alespoň některé drahé či chybějící materiály.

Foto: Tesla FiberoX Foto: Tesla FiberoX

Kromě růstu cen energií nahrává alternativním materiálům špatná situace na Ukrajině, kde válka zničila železárny v běžné situaci pokrývající až 30 % veškeré potřeby oceli v EU.  Alternativním a ekologičtějším materiálům nyní pomáhá i evropská politika. EU si uvědomuje dlouhodobou potřebu využití ekologických materiálů a chce logicky předcházet ekologické katastrofě, tak snižuje uhlíkovou stopu.

Drahou či hůře dostupnou ocel ve stavebnictví tak nahrazují nové materiály. Patří mezi ně kompozitní tyče vhodné ke zpevňování betonu. „Kompozitní výztuž je produktem na bázi epoxidové pryskyřice posílená skelnými vlákny. Je odolná vůči korozi, je až třikrát pevnější a čtyřikrát lehčí než ocel. Zároveň se jedná o materiál nemagnetický a chemicky odolný. Je také elektrickým izolantem, nevede teplo a neztrácí své vlastnosti při změně teplot. Je také levnější a rychle dostupný,“ říká Matúš Jaremko, CEO společnosti Tesla FiberoX.

Konkurencí drahého betonu je pak například rebetong, což je nový alternativní materiál, který vznikl recyklací stavební suti. Materiál vzniká tak, že se recyklované kamenivo naveze do míchačky, přidá se nanomateriál a cement a rebetong je na světě. Dokáže využít i cihelnou drť, tedy materiál, který ve stavebnictví dosud nenašel plnohodnotné uplatnění.

„U rodinných domů lze nacházet alternativní materiály místo železa poměrně snadno. Například železobetonový strop lze nahradit systémovým keramickým stropem. Také u bytových domů jsou různé možnosti. Hledání řešení v současné době spočívá ve změně samotného návrhu stavby a v nalézání nových partnerů na dodávky klíčových materiálů,” říká Kamil Dunaj z developerské společnosti Getberg.

Řešením jsou také moderní technologie a možnost využití 3D tisku. Příkladem je pražská zastávka MHD v Bubenči s přístřeškem vytvořeným technologií robotického 3D tisku ultra-vysokopevnostního betonu (UHPC) na 3D tiskárně. Oproti běžným technologiím tento přístup s minimálním podílem lidské práce ušetří až 60 procent materiálu.

Eko friendly řešení

„Kompozitní výztuže mají nízkou uhlíkovou stopu, v porovnaní se železem jsou ekologičtější. Aktuálně nás hodně oslovují inovativní výrobci prefabrikovaných domů a staveb. Ti také oceňují, že v domech nevytváříme radiovou klec nakumulovaného záření a snižujeme tepelné ztráty,“ dodává CEO společnosti Tesla FiberoX.

Tento směr potvrzuje přední světový výrobce cihel, střešních tašek a betonových dlažeb Wienerberger. Mimo standardní produkty se u něj do popředí zájmu dostávají stále více nová řešení, která pomáhají v domech šetřit energiemi, snižovat uhlíkovou stopu a náklady na práci během stavby.

Články autora Michal Hoblík

Nejnovější články

Aktuality

Hrdinové cestovního ruchu 2024

Česko má už po třetí v historii nové...
Trendy

Prodloužený víkend: Spása pro zaměstnance, výzva pro firmy?

Pracovat pouze čtyři dny v týdnu? V zahraničí běžná věc,...
Trendy

Návrat do školních lavic: Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V následujících dvou letech se oblast školství dočká...

Nejnovější Expertní pohled

Trendy

Návrat do školních lavic: Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V následujících dvou letech se oblast školství dočká...
Expertní pohled

Nebezpečí na síti: Jak zabránit odcizení profilů a kybernetickým hrozbám

Kybernetická bezpečnost se v dnešní digitální době stává...
Expertní pohled

Stop odlesňování!

Zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků vyzvali ministra zemědělství...