Středa 28. února 2024
ikona hodiny6. 5. 2021 18:02

Období pro kompenzace bude delší

Rozhodné období, tedy doba, za kterou mohou podnikatelé dostat dotaci z plošného programu COVID 2021, se prodloužilo. Nově je – na základě dnešního usnesení vlády – od 11. ledna do 9. května 2021, celkem tedy 119 dnů. Za každý z nich mohou firmy postižené koronavirovou pandemií dostat podporu 500 Kč za zaměstnance a den. K podaným žádostem Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podporu za nové období připočítá automaticky. Žádosti lze podávat do 2. června 2021. Pokračovat, a to do konce letošního května, bude také program COVID – Nepokryté náklady, který je alternativou ke COVID 2021.

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: Shutterstock.com Kompenzace budou za delší období Foto: Shutterstock.com

„Jde o vstřícný krok směrem k žadatelům o dotaci z programu COVID 2021, kterým tak snižujeme administrativní náklady. Podpora se zvyšuje v rámci jedné aktuálně vypsané výzvy,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Při splnění podmínek tak například podnikatelé, kteří mají 1 až 3 zaměstnance, budou moct dostat dotaci až 178 500 Kč. Pokračovat bude také program COVID – Nepokryté náklady, který je alternativou COVID 2021. Na vládě jsme dnes schválili, že se tato dotace bude nově týkat také dubna a května. Podrobnosti zveřejníme na webu MPO.“

Doba, za kterou mohou podnikatelé žádat o dotaci z programu COVID 2021, se prodlužuje proto, aby se navázalo na dřívější dotace a jednou výzvou se pokrylo co největší období pandemie koronaviru. Roli hraje také fakt, že od začátku dubna je u Evropské komise žádost o notifikaci tohoto programu, přičemž platí, že výplata dotace může začít poté, co ji EK notifikuje. Jednání v kontextu s evropskou notifikací se konají každý den tak, aby ji Česká republika (ČR) obdržela v nejbližších dnech, žádosti do programu MPO přijímá od letošního 12. dubna.

„Vzhledem k uvedeným změnám MPO nyní ke všem dosud podaným žádostem automaticky připočítá podporu za duben a část května, pošle je žadatelům tak, aby si je mohli zkontrolovat a podání potvrdit. Jedním klikem tak podnikatelé získají podporu za dalších 39 dní,“ vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Žadatelé tak na základě dodatku k vyhlášené výzvě z programu COVID 2021 získají podporu za celé období až do skončení hlavních omezení obchodu a služeb. Podrobné informace jsou k dispozici na www.mpo.cz/covid-2021. MPO v programu COVID 2021 dosud přijalo 11 378 žádostí za celkem 3 189 081 960 Kč. V programu COVID – Nepokryté náklady je 869 přijatých žádostí za celkem 872 829 550 Kč. Podrobnosti najdete na www.mpo.cz/naklady.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Aktuality
Eviden ocení nejlepší počiny mladých vědců

„Na Cenu Josepha Fouriera se vždy velmi těšíme....

Své studenty mohou do soutěže přihlásit všechny výzkumné...

„Ačkoliv by někdo mohl říci, že ocenění se...

Trendy
Prognóza pro rok 2024: Stavebnictví čekají změny

Pohled expertů napříč realitním sektorem a jejich výhled...

Výhled pro evropský realitní trh pro rok 2024...

Další výzvou je velký nedostatek nových bytů, snížená...

Stále palčivějším tématem je také ochrana životního prostředí....

Ekonomická nejistota se dotýká ziskovosti společností. Využití nových...

V současnosti je k dispozici celá řada digitálních nástrojů navržených...

Expertní pohled
Cena zlata prošla korekcí. Jedná se o příležitost?

Po dosažení nejvyšší míry inflace ve výši 9,1...

Obchodníci nyní posunuli sázky na první snížení úrokových...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Eviden ocení nejlepší počiny mladých vědců

„Na Cenu Josepha Fouriera se vždy velmi těšíme....

Své studenty mohou do soutěže přihlásit všechny výzkumné...

„Ačkoliv by někdo mohl říci, že ocenění se...

Aktuality
Moravskoslezský kraj tahounem v zelených a chytrých řešeních

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO)...

Čtyři vzájemně propojené živé laboratoře mají za cíl...

Důležitou součástí bude sledování změn v regionu optikou...

„Vzdělání, podnikání, inovace a spolupráce státní správy se...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...