Pondělí 4. března 2024
ikona hodiny27. 5. 2021 19:22

Digitální služby jsou českou prioritou

Místopředseda vlády Karel Havlíček v Bruselu na zasedání Rady pro konkurenceschopnost vyzval k rychlejší digitalizaci unijního průmyslu a cílené podpoře malých a středních podniků. Také zdůraznil, že je nutné zajistit přístup ke strategickým nerostným surovinám a klíčovým technologiím.

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: Shutterstock.com Digitalizace je prioritou. Dočkáme se reality? Foto: Shutterstock.com

Jak posílit konkurenceschopnost a globální vliv Evropské unie a tím i České republiky? Prostřednictvím ambiciózního legislativního balíčku týkajícího se digitálních služeb, kterému se ministři 27 zemí EU věnovali na Radě pro vnitřní trh a konkurenceschopnost (COMPET). Diskutovali také o aktualizaci Nové průmyslové strategie pro Evropu. „Je třeba poučit se z pandemie, odhalených zranitelností a podpořit urychlenou obnovu ekonomiky. Vítáme proto vydání aktualizace nové evropské průmyslové strategie, význam průmyslu a fungujícího vnitřního trhu“, uvedl dále vicepremiér ČR Havlíček a zdůraznil: „Digitální služby jsou jednou z českých národních priorit.“

ČR společně s dalšími členskými státy tak na jednání podpořila ambiciózní balíček digitálních služeb. „Pandemie nám jasně ukázala, že digitální služby jsou naší budoucností. Naše podniky již v jejím průběhu dokázaly, že jsou agilní a dokážou se v digitálním světě prosadit,“ doplnil ministr Havlíček. ČR se přitom vymezila vůči návrhům, které by vedly k dodatečné administrativní zátěži na mikro a malé podniky. „Tyto firmy pandemií zasáhla nejvíc a zrušení výjimky z aktu o digitálních službách (DSA) by pro ně znamenalo nepřiměřenou administrativní zátěž. Je naopak naprosto nutné zajistit, aby tyto podniky mohly svobodně inovovat a uplatňovat se v mezinárodní konkurenci na globální úrovni,“ upřesnil místopředseda vlády ČR Havlíček.

Dalším tématem dnešní Rady byla aktualizace Nové průmyslové strategie pro Evropu, kterou Evropská komise vydala začátkem května. „Plně funkční vnitřní trh bez administrativních i jiných překážek je klíčovým předpokladem pro úspěšnou obnovu ekonomik. Nástroj pro mimořádné situace na vnitřním trhu, který představila Komise, by měl posílit naši připravenost na budoucí krize,“ konstatoval Karel Havlíček a dodal: „Souhlasíme také s tím, že je nutné posílit otevřenou strategickou autonomii v oblasti kritických nerostných surovin a klíčových technologií. Naše potřeba po strategických surovinách vzroste například v bateriovém průmyslu. Jsme připraveni se zapojit do průmyslových aliancí a strategických projektů,“ řekl ministr Havlíček.

V Bruselu se ministr Havlíček mimo jiné setkal s komisařkou pro energetiku Kadri Simson. Prodiskutovali spravedlivé podmínky pro energetickou tranzici včetně navýšení Modernizačního fondu a připravovaný balíček energeticko-klimatické legislativy FIT for 55. Rada pro konkurenceschopnost byla také příležitostí pro první schůzku předsednického tria tvořeného Českou republikou, Švédskem a Francií na úrovni ministrů. Na jednání probrali společné priority pro předsednictví v Radě EU.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Názory
Blíží se znovu do USA nemovitostní krize?

Studie, kterou vydala NBER (National Bureau of Economic...

Začínající krize v sektoru nemovitostí nakonec může americkou...

Analýzy
Startupy zaměstnávají víc Čechů než zemědělství

V praxi to znamená, že nové technologické firmy v předminulém...

V posledních čtyřech letech se počet startupů zvýšil...

Podle nasbíraných dat přitom startupy většinou představují spíše...

Cílem nového reportu je podle Mikschika přinášet veřejnosti...

Expertní pohled
Jak psychologie ovlivňuje reklamu a e-commerce?

Vystoupí na ní psychologové, influencer Kovy i zástupci...

Oči jsou nejdůležitějším smyslovým orgánem, vizuál proto představuje...

V panelové diskusi k tématu psychologie v reklamě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Nově vyvinuté přípravky ochrání i DNA ve spermiích

Tým odborníků tvoří Výzkumný ústav organických syntéz, a.s.,...

„Přestože triterpeny mají řadu, odbornou společností uznávaných, pozitivních...

Aktuality
Young Chef Academy otevírá dveře mladým talentům

S.Pellegrino oznamuje nový ročník soutěže S.Pellegrino Young Chef...

„Regionální vítězové se utkají na Grand Finale, kde...

V rámci soutěže budou uchazeči také soutěžit o...

Aktuality
České firmy zamířily do Lucemburska

Zástupci firem se k prezidentovi připojili včera večer....

Lucemburské velkovévodství obchoduje zejména s Německem, Belgií, Francií,...