Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Příjezdy do České republiky ve 2. letošním čtvrtletí ve srovnání s loňskem vzrostly. A to 3,3 x. Zvýšily se také počty přenocování – 2,9 x. Vyplývá to z informací Institutu Turismu, které na základě dat Českého statistického úřadu vyjdou na www.tourdata.cz. Pozitivní zprávou je, že se zájem o cestování do Česka i po Česku přibližuje době před pandemií covidu-19.
Turisté tradičně nejvíc navštěvovali Prahu (1 610 631 hostů), následoval Jihomoravský (533 120 cestovatelů) a Jihočeský kraj (351 039 návštěvníků). V Praze tvořili cizinci 73 % ubytovaných, v ostatních regionech převažovala domácí klientela.
„I v letošním 2. čtvrtletí cestovní ruch táhli domácí hosté, bylo jich skoro 62 procent. Na cestách stejně jako zahraniční turisté u nás strávili shodně 2,4 noci. Pozitivní zprávou je, že se příjezdy do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) přibližují předcovidovému období. Zatímco letos za duben, květen a červen dohromady se jednalo o cca 5 milionů příjezdů, v roce 2019 to bylo cca 5,8 milionů. Ve srovnání s 2. kvartálem 2021 jsou aktuální čísla 3,3 x vyšší, vezmeme-li rok 2020, došlo dokonce k 4,9násobnému nárůstu,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Je tedy zřejmá větší chuť místních cestovat po České republice, než tomu bylo před covidem. Příjezdy zahraničních hostů ovlivňovaly stále ještě obavy z covidové situace a letecká spojení. Pro tuzemskou ekonomiku jsou přitom turisté ze zahraničí klíčoví, utrácejí zpravidla víc. Významnou roli tak hraje to, zda turisté v ČR přenocují, či ne. Zde je stále co zlepšovat. Letos ve 2. čtvrtletí hosté v ČR realizovali téměř 12 milionů přenocování, ve stejnou dobu před covidem jich ale bylo víc než 14 milionů.“
Co se týče hostů ze zahraničí, nejvíc se v ČR letos ve 2. čtvrtletí ubytovávali Němci (521 tisíc příjezdů). Následovali návštěvníci ze Slovenska (229 tisíc), Polska (165 tisíc příjezdů) a Spojené státy (103 tisíc). Pokračoval výpadek cestovatelů z asijských zemí a Ruska.
„Kvůli pandemii covidu-19 byla loňská sezóna výjimečná pro kempy. Lidé je vyhledávali víc než dřív, příjezdů tehdy bylo 170 tisíc, v letošním 2. čtvrtletí se jednalo o 270 tisíc. Letos v červnu zájem o toto ubytování podle Asociace kempů vzrostl kvůli školním výletům a eventům (festivaly, setkání veteránů, podniků, rodin atd.). Obsazenost tak byla, ale na kratší dobu,“ říká vedoucí Institutu turismu agentury CzechTourism Petr Janeček a dodává: „V červenci se vydařil týden státních svátků, plno bylo především v notoricky známých kempařských oblastech jako je jižní Morava, jižní Čechy nebo Královéhradecký kraj. Pak přišlo i zhoršení počasí, a tím se kempy vylidnily, přirovnat by se to dalo k situaci v září.“
Nejvíc turistů (70 %) se ubytovalo v hotelech. Tato zařízení zaznamenala celkem 3,5 milionů příjezdů, což je o téměř 2,7 milionů příjezdů víc než ve 2. čtvrtletí 2021. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 je číslo téměř o 3 miliony vyšší. Do penzionů přijelo letos v dubnu, květnu a červnu celkem 719 529 turistů. Jde o zvýšení ve srovnání s rokem 2021 o 420 tisíc, ve srovnání s rokem 2020 dokonce o 520 tisíc. Podrobnosti a další informace budou zveřejněny na www.tourdata.cz.