Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny28. 1. 2023 06:22

Obnovení leteckých spojů restartuje turismus z Asie

Většina obyvatel východní Asie touží znovu cestovat. Brání jim v tom mimo jiné vysoké ceny letenek, nízká frekvence dopravních spojení a nedostatek personálu. Výrazně pomoct by však mělo obnovení přímé letecké linky Praha – Soul, které je naplánované na 27. března tohoto roku. O aktuální situaci a nastartování turismu po pandemii covidu-19 mluvili ředitelé zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism na exportním workshopu. Věnoval se dynamickým spotřebitelským trhům v Číně, Japonsku, Jižní Koreji a jihovýchodní Asii (JV Asie).

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: Shutterstock.com Asijské turisty brzdí nedostatek leteckých spojení Foto: Shutterstock.com

Loni v říjnu Japonsko obnovilo bezvízový styk a otevřelo hranice. Japonci se na něj velmi těšili, Evropu vidí jako ideální místo pro poznávací turistiku. Stejně tak i Jihokorejci. Většina plánuje letos podniknout alespoň jednu cestu do zahraničí. Kromě atraktivity místa vybírají obě skupiny turistů dovolenou s ohledem na bezpečnost a cenu destinace. Čím dál více vyhledávají pro pobyt luxusnější hotely a velmi je zajímá tradiční česká kuchyně. Postupně se obnovuje kongresová a incentivní turistika, na významu roste tzv. premium travelling – cestování jako ukázka společenského statutu spojená se zážitky a cestováním po regionech. Do těch turisty lákají především vinařské trasy, pěší turistika a gastro tours.

V Číně přetrvává nepřiznivá epidemiologická situace. Obnovení přímé linky mezi Prahou a Šanghají je tak v jednání. Obecně však platí, že Číňané chtějí cestovat za netradičními zážitky, milují českou gastronomii a jsou ochotni utrácet za kvalitní ubytování. V zemích JV Asie je situace s cestováním příznivější. Díky zrušení pandemických opatření na jaře loňského roku, mohou tamní obyvatelé znovu vyjíždět do zahraničí. Tento trend krátce po otevření CzechTourism následoval významným rozvojem svých aktivit v regionu a Česká republika tak zaznamenává významný nárůst zájmu. Turisté z JV Asie chtějí cestovat zejména za netradičními zážitky, momentálně je láká zima a sníh.

„Výpadek turistů z Asie český cestovní ruch silně zasáhl. Před pandemií covidu byla Čína na 4. místě (600 tisíc turistů), co se týče počtu příjezdů zahraničních turistů do Česka. Korejců přijelo v roce 2019 cca 400 tisíc. Zároveň se v případě Korejců a Číňanů jedná o jedny z nejbonitnějších turistů, tzn. hostů, kteří v destinaci hodně utrácí,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Výpadek východoasijských turistů je tak v tuzemském cestovním ruchu velmi znát a návrat těchto bonitních hostů je z ekonomického pohledu klíčový. Jsem proto nadšený ze znovuobnoveného leteckého spojení Praha – Soul a věřím, že se brzy podaří i restart linky Praha – Šanghaj.“

Zahraniční zastoupení (ZZ) CzechTourismu pro Jižní Koreu a Filipíny bude od 15. do 17. března pořádat v Soulu a Busanu roadshow DISCOVER CZECHIA 2023. Akce má podpořit rozvoj korejského incomingu, pomoct znovu navázat vztahy s tamními cestovními kancelářemi a touroperátory a v neposlední řadě i dříve zmiňované obnovení přímého letu do Prahy. Na roadshow budou moct české subjekty a podnikatelé v cestovním ruchu co nejpříměji oslovit korejský trh. Zároveň zazní řada novinek a aktuální trendy při obnově trhu a přímého leteckého spojení Korean Air.

Exportní workshopy cílí na specifika trhů, kde má CzechTourism zahraniční zastoupení (ZZ). Právě ředitelé ZZ semináře vedou. Konají se pravidelně během celého roku, loni se uskutečnilo celkem osm pracovních setkání. „Sérii loňských exportních workshopů odstartovalo setkání polského a slovenského trhu, následoval Benelux se Skandinávií. Poté se představila Itálie s Francií a Španělsko dohromady s Latinskou Amerikou. Na ty navázalo Německo s Rakouskem, Koreou, Japonskem a Čínou. Předposlední schůzka se zaměřila na Spojené státy se Spojeným královstvím a seriál zakončil zdrojový trh Blízkého východu,“ uvádí ředitel odboru marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Na webu CzechTourismu lze mimo jiné nalézt více informací o trhu v Jižní Koreji nebo v Japonsku. Exportní workshopy plánuje CzechTourism i v letošním roce, podrobnosti včetně přihlášek budou k dispozici na www.czechtourism.cz a sociálních sítích.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Cestovní ruch
Praha se těší na přímé lety do Číny

„Těší mě, že se nám po dlouhých jednáních...

Hainan Airlines v současnosti provozuje z Číny více...

Cestovní ruch
Loni do zahraničí vyrazilo meziročně o 15 % více Čechů

Podle dat Češi loni celkem podnikli 28 milionů...

Data potvrzují, že v loňském roce razantně vzrostl zájem...

Na vlastní pěst vyrazily na delší pobyty necelé...

Podle dat ČSÚ průměrná délka jedné delší zahraniční...

Do Chorvatska loni vyrazilo na delší dovolenou v...