Sobota 13. dubna 2024
ikona hodiny2. 4. 2023 10:24

Tokeny nastupují na realitní trhy

V posledních letech se tokenizace nemovitostí stala netradičním investičním nástrojem s výhodami pro emitenty i investory. Podle kanadské společnosti Atlas One, která se zabývá digitálními cennými papíry, tvoří nyní sektor nemovitostí přibližně 40 % trhu s digitálními cennými papíry, což představuje přibližně 200 milionů dolarů.

Pavel Kašpar autor

Foto: Shutterstock.com Tokeny nastupují na realitní trhy Foto: Shutterstock.com

Způsob, jakým tokenizace nemovitostí funguje, je často mylně chápán. Ačkoli si mnoho lidí myslí, že vlastnictví nemovitostních tokenů dává jejich držitelům právo na metr čtvereční dané nemovitosti, ve skutečnosti to tak nefunguje. Realitní developeři jsou proto často velmi zmatení, pokud jde o nuance tokenizace nemovitostí a její uplatnění v praxi. Tento článek vám pomůže dozvědět se více o mechanismech a výhodách tohoto procesu.

Jak tokenizace nemovitostí funguje?

Tokenizace nemovitostí je proces frakcionalizace nemovitostí do tokenů uložených v decentralizované databázi. Tato decentralizovaná databáze uchovává informace jako digitální účetní kniha a běžně se označuje jako blockchain. Distribuované účetní knihy, v nichž jsou realitní tokeny zachyceny, jsou validovány sítí blockchain, synchronizovány a sdíleny se všemi účastníky sítě téměř okamžitě, přičemž trvale zaznamenávají přesnou historii transakcí, která je obecně přístupná veřejnosti.

Nemovitostní tokeny jsou podobné NFT, což jsou nezaměnitelné jednotky dat uložené v blockchainu, které lze prodávat a obchodovat s nimi, s tím rozdílem, že nemovitostní tokeny jsou obecně vázány na hodnotu fyzického aktiva.

Nemovitostní crowdfunding budoucnosti?

Výhody tokenizace nemovitostí podle realitní crowfuding platformy BrikkApp

Tokenizace nemovitostí funguje podobně jako proces crowdfundingu, kdy je aktivum rozděleno na malé části pomocí chytrého kontraktu, automatizovaného kusu kódu, umístěného v blockchainu. Každý, kdo si koupí nebo vlastní token, stává se spoluvlastníkem nemovitostního projektu. Má tedy nárok na aktivum a s ním spojené zisky a ztráty.

Pro lepší pochopení předpokládejme, že někdo má nemovitost v hodnotě 5 milionů korun a potřebuje rychle hotovost. Investoři, kteří je osloví, však nemají požadovanou částku a majitelé nejsou ochotni prodat svou nemovitost za nižší částku.  Zde se hodí právě tokenizace. Jejich majetek bude rozdroben a každá jednotka bude představovat určitou částku v digitálních tokenech. Tímto způsobem lze do majetku po určitou dobu snadno investovat. To se děje prostřednictvím decentralizované sítě, takže je zajištěna naprostá transparentnost.

Transparentnější a efektivnější transakce

Díky decentralizované struktuře blockchainu jsou transakce neměnné a transparentní, což je ideální pro nemovitosti s řadou zúčastněných stran a složitými postupy.

Příležitost pro drobné investory

Bemovitosti jsou obvykle považovány za investiční možnost pro elitu. Tokenizace však umožnila investovat do nemovitostí i drobným investorům. Přehnaná cena nemovitostních aktiv často odrazuje investory od toho, aby se do nich zapojili, pokud nemají hluboko do kapsy.

Omezení tokenizovaných aktiv v oblasti nemovitostí

Stejně jako každá nastupující technologie mají i tokenizovaná aktiva v oblasti nemovitostí své vlastní úskalí. Podívejme se na některá omezení, se kterými se můžete setkat:

Bezpečnostní mezery

Síť blockchain je poměrně bezpečná. Ale pokud jde o chytré smlouvy, existují mezery, které je třeba zaplnit. Hackeři se neustále snaží proniknout do kódu chytrých kontraktů a ukrást peníze. „Pokud není smlouva pečlivě zkontrolována, nejsou peníze, kterých se to týká, v bezpečí. Hack nebo závada v systému by mohly investory do nemovitostí připravit o jejich majetek. Nejhorší je, že jakmile o tato aktiva investoři přijdou, jejich obnovení je nemožné. Neunáhlete se tedy pouze na základě momentálního trendu a udělejte si svůj podrobný průzkum veškerých možností,” říká Jan Večerka, CEO společnosti BrikkAp

Složité licenční požadavky

Tokenizace nemovitostních aktiv vyžaduje licencované platformy, kde lze regulovat provoz a správu. Proces získání licence je složitý. Ještě, než se dostanete do fáze licencování, musíte projít několika fázemi pokusů a omylů a také opakovanými testy, abyste byli úspěšní.

Problémy s regulací

Neznalost vede ke špatnému regulačnímu prostředí a vytváří překážky pro všechny zúčastněné strany. Regulační nejistota tlumí důvěru investorů, což má za následek slabý růst.

Nemovitosti byly vždy žhavým zbožím, i když nebyly vždy tak dostupné jako nyní. Tokenizace nemovitostních aktiv je zpřístupnila i drobným investorům. Lidé, kteří dříve neměli přístup k investování z důvodu drahých nemovitostí, mohou nyní díky dostupným cenám po tokenizaci investovat.

S tím, jak se časem zlepší regulační překážky a kryptografie se stane součástí hlavního proudu, lze očekávat, že tempo tokenizace poroste. Tokenizace komerčních a rezidenčních nemovitostí může mít odlišné právní požadavky a různorodé použití podpůrných technologií. Život se ale může usnadnit zúčastněným stranám na všech koncích spektra.

Články autora Pavel Kašpar

Nejnovější články

Expertní pohled
Firemní benefity v roce 2024: Včerejšek neplatí!

Ke změně náhledu dochází po téměř 30 letech...

Zatímco výše prvních dvou se bude každoročně měnit,...

V této oblasti se nově zavádí pojem daňově...

Zaměstnavatel má tři možnosti, jak svým zaměstnancům přispívat...

„Na straně zaměstnavatele je příspěvek na stravování v...

„Právě tato oblast budí největší vášně a je...

„Všechno plnění je potřeba načítat průběžně na mzdovém...

„Pokud jde o zaměstnavatele a třeba výše uváděný...

Pohled z praxe
Prestižní ocenění pro Lázně Luhačovice

Ocenění převzal generální ředitel Ing. Jiří Dědek: „Ocenění...

„Příkladem je naše dlouhodobá péče o přírodní minerální...

Trendy
Proč Ostrava potřebuje developery?

Místní samospráva ovšem nedokáže takovou výstavbu uspokojit sama....

„Není pochyb o tom, že jedním ze stěžejních...

Navzdory tomu se Ostrava dynamicky mění k lepšímu....

Jednou ze základních podmínek oživení městského centra je...

Věhlas Stodolní se zrodil v devadesátých letech minulého...

Že je to možné, ukazuje proměna obou břehů...

Nejnovější Trendy

Trendy
Proč Ostrava potřebuje developery?

Místní samospráva ovšem nedokáže takovou výstavbu uspokojit sama....

„Není pochyb o tom, že jedním ze stěžejních...

Navzdory tomu se Ostrava dynamicky mění k lepšímu....

Jednou ze základních podmínek oživení městského centra je...

Věhlas Stodolní se zrodil v devadesátých letech minulého...

Že je to možné, ukazuje proměna obou břehů...

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...