Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny11. 6. 2023 20:08

České hotely poprvé zpět na číslech před pandemií

České hotely zaznamenaly letos v dubnu o 0,3 % víc hostů než před koronavirovou pandemií. Stalo se tak poprvé od roku 2019. Celkem se v tuzemských hotelech čtvrtý měsíc roku 2023 ubytovalo 1 256 308 lidí. Z toho bylo 711 945 hostů ze zahraničí a 544 363 rezidentů. Vyplývá to z informací Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, které vycházejí z údajů Českého statistického úřadu.

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: Shutterstock.com České hotely se poprvé dostaly na předcovidová čísla Foto: Shutterstock.com

Meziroční nárůst počtu turistů v českých hotelech, srovnáme-li duben 2023 a stejné období 2022, byl o 24 %. Rezidentů do tuzemských hotelů přijelo o 5 % víc, zahraničních hostů dokonce o 44 % víc. Nejvíc bylo Němců (188 415), Slováků (55 581) a Poláků (52 891). Následovali Američané (32 905) a Italové (32 478).

„Dobrou zprávu je, že co se týče celkových příjezdů do hotelů v Česku, jsme na číslech před covidovou pandemií v roce 2019. Dokonce jsme je předčili, souhrnně o 0,3 %,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Ve srovnání s rokem 2019 do tuzemských hotelů letos v dubnu přijelo o 21 % víc rezidentů, zahraničních turistů však ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 bylo o 11 % méně. Největší nárůst z našich top příjezdových zemí jsme zaznamenali u hostů z Německa (o 21 %), Slovenska (o 20 %) a Polska (o 55 %).“

Zvýšit zájem zahraničních turistů o Česko má mimo jiné on-line kampaň Nečekané tradice, kterou Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism tento týden spustila ve 14 zemích světa. Originální vizuály, které bez klišé představují všechny kraje Česka, připravila pro CzechTourism na základě tendru kreativní agentura VCCP. Kampaň mohou zhlédnout lidé v Německu, Polsku, na Slovensku, Velké Británii, USA, Nizozemsku, Francii, Itálii, Španělsku, Švédsku, Dánsku, Rakousku, Maďarsku a Izraeli. A také na portálu Visit Czechia.com.

„Z našich analýz mimo jiné vyplývá, že meziročně se nejvíc zvýšil počet příjezdů turistů z Tchaj-wanu. Do tuzemských hotelů jich přijelo 8 117, což znamená nárůst o 2 287,4 %. Dá se předpokládat, že toto číslo ještě vzroste, letos v červenci má totiž začít létat přímá linka mezi Prahou a Tchaj-Pejí,“ říká vedoucí Institutu turismu CzechTourismu Petr Janeček a dodává: „Je to podobné jako s turisty z Jižní Koreje. Těch u nás letos v dubnu bylo celkem 19 330, zatímco v březnu jich přijelo 11 837. Nárůst mimo jiné potvrzuje pozitivní dopad přímých letů, které se mezi Prahou a Soulem obnovily koncem letošního března.“ 

Podrobné informace o návštěvnosti hotelů v Česku jsou k dispozici na www.tourdata.cz. Konkrétně se dá podívat na přehled podle zemí a samozřejmě také na celkovou srovnávací tabulku se změnami v letech 2019 až 2023.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Regionální muzeum není jen pokladnice

Od muzea se očekává, že uspokojí/přitáhne turisty včetně...

Jílové u Prahy je tak trochu ve specifické...

Zlato Regionální muzeum v Jílovém u Prahy sídlí na...

Příležitostné výstavy Výstavy, malé i větší, jsou v jílovském...

Původně jen opravdická živoucí kočka. Tak nějak jednou...

Regionální muzeum, na rozdíl od těch velkoměstských, může...

Expertní pohled
Češi zůstávají v Česku, ve světě touží po tichu

Češi nyní tvoří 56 procent všech turistů v...

Z cestovatelů jsou čím dál tím častěji gurmáni....

Tak zvané silent travel se stává jasným trendem...

Jednotlivý provozovatelé jdou s dobou ale i v...

Cestovní ruch
Kongresoví ambasadoři byli oceněni

Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora...

„Celý profesní život se snažím posouvat českou onkologii...

Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo...