×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 21. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny26. 7. 2023 08:38

Stezka Českem: Srdce Evropy se dá poznat i pěšky

Chodíte rádi pěšky po Česku? S respektováním přírody a ohleduplně vůči ostatním? Pak jste určitě slyšeli o Stezce Českem. Podílí se na ní také Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. Nejen, že sdílí informace o novinkách, pomohla také s vydáním stejnojmenné knihy. A kromě toho aktuálně spolu se Sportovním klubem vozíčkářů Praha řešila natáčení dané trasy v Orlických horách. Desetidílný seriál o prvním oficiálním a tuzemském nejdelším přechodu podél hranic Česka uvidí diváci České televize (ČT) příští rok na jaře.

Štěpánka Filipová Štěpánka Filipová autor

Absolventka televizní žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala řadu let jako televizní redaktorka v domácím zpravodajství České televize, později jako ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, tisková mluvčí Karlovarských minerálních vod, vedoucí komunikace a mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka marketingu a komunikace CzechInvestu, mediální zástupkyně Svazu měst a obcí či Asociace krajů a ředitelka komunikace, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně pracuje jako tisková mluvčí České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Foto: CzT Stezka Českem Foto: CzT

ČT natáčí seriál Stezka Českem, kterým provází herec Miroslav Vladyka, od letošního května. Chce v něm představit severní větev trasy, tedy přechod od nejzápadnější po nejvýchodnější bod. Chybět nebudou ani příběhy lidí, kteří stezku šli či jsou s ní spojení. Jde například o Trail Angels, tedy dobré duše, které cestovatelům poskytují nocleh, zázemí pro hygienu či jídlo a pití. Kromě CzechTourismu se na projektu podílí také kraje a krajské centrály cestovního ruchu.

„Myšlenka Stezky Českem je skvělá, je tak logické, že ji podporujeme. I my v CzechTourismu se totiž ztotožňujeme se třemi zásadami, na kterých tento nekomerční projekt stojí. Zní: Stezku Českem může jít každý, je od lidí pro lidi a jde o udržitelný turismus,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Když nás před časem parta nadšenců, která za prvním oficiálním přechodem Česka stojí, oslovila, abychom na stezce spolu s Klubem českých turistů spolupracovali, nebylo co řešit. Snad jen koho dalšího zapojit a jak o ní dát co nejvíc vědět, aby se trasa dále rozšiřovala a vědělo se i o chystaných novinkách a souvisejících akcích.“

Informace nejen o Stezce Českem tak lze najít i na zřejmě největším turistickém portálu Evropě Kudy z nudy. Jsou mimo jiné součástí rozcestníku Českem pěšky. Části stezky si přitom mohou užít i lidé s handicapem, bezbariérová místa jsou vhodná pro pěší, speciálně upravená kola, maminky s kočárky aj. Stezka Českem, která už má značení Klubem českých turistů, si za dobu, co existuje, získala velkou komunitu příznivců. Aktuálně se o ni nejen na sociálních sítích zajímá téměř 65 000 lidí.

„Stezka Českem už dokázala nadchnout tisíce a desetitisíce lidí, mnozí z nich vyrazili na vícedenní trek poprvé, což nám dělá obrovskou radost a naplňuje to naše motto, že „… může jít každý“. Přestože naprostá většina lidí vyráží po etapách, kratších úsecích, či o víkendech, tak počet vydaných certifikátů stezkařům, kteří šli alespoň jednu ze stezek, se nyní blíží k tisícovce,“ říká cestovatel a zakladatel Stezky Českem Martin Úbl a dodává: „Skrz příběhy, které sdílíme na našich sítích, podcastu, či třeba v knížce, se snažíme ukázat i těm, kteří zatím ještě nepřekonali svůj strach, že i oni mohou vyrazit. A když vidím, že nejmladšímu stezkařovi jsou tři měsíce a nejstarší stezkařce 84 let, je vidět, že zde vzniká krásný národní trek s komunitou lidí, kteří vzali za své, že je fajn někomu pomoct, když potřebuje, někoho dalšího inspirovat a zanechat za sebou přírodu třeba v o trošku lepším stavu, než jsem ji našel.“

Aktivní turistika, do které cestování po stezkách patří, je nedílnou součástí cestovního ruchu. Na vlastních nohách lze poznat i utajená zákoutí, místa, kam se nedá dostat dopravním prostředkem a která často bývají na hranicích dvou států. Právě to v sobě snoubí Stezka Česka: každý si může projít příhraniční oblasti, která jsou stále trochu stranou turistického zájmu. Ale i díky tomuto cestování se cestovní ruch víc rozprostírá po celé zemi. Což kromě udržitelnosti ve vztahu k životnímu prostředí a budoucím generacím v duchu filozofie: Nenechávej stopy – Leave No Trace přináší těm, co cestují, jedinečné zážitky. Pocity, které si budou pamatovat nohy, hlava i srdce.

Články autora Štěpánka Filipová

Nejnovější články

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Trendy
Spořitelna investuje 5 milionů eur do biotechnologií

„Ústav organické chemie a biochemie je díky úspěchu...

Pro i&i Bio, který navázal na úspěšné působení...

Nejnovější Cestovní ruch

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...

Cestovní ruch
Maďarsko láká české cestovky na MICE

Do Maďarska od nás jezdí 52 % mužů...

Budapešť známe i neznáme, protože je tam stále...

Pokud jde o termální lázně, Maďarsko je velmocí...

Gastronomie se představila spíš jako samozřejmý vysoce kvalitní...

Českým cestovním kancelářím se představilo a věnovalo 14...

Cestovní ruch
Cestovní ruch oslavil své hrdiny a hrdinky

Před 30 lety vznikla samostatná Česká republika, a...

Nejlepším projektem v kategorii Digitalizace cestovního ruchu se...

Vítězem kategorie Osobnost cestovního ruchu se in memoriam...

Totéž platí o ženách, kterých, ač v cestovním...