×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny21. 7. 2023 06:51

Podlaha musí být stabilní, pevná a zvukotěsná

S tím pomůže vhodná kombinace zdiva a stropní konstrukce

Dvě patra jsou lepší než jedno, trend staveb do výšky se zase vrací. To dokázal i průzkum společnosti Ipsos cílící na Čechy, kteří plánují měnit svou bytovou situaci. Na oddělení jednotlivých podlaží je dobré myslet už při plánování hrubé stavby, jelikož stropy dodatečně nevyměníte. Proto by spolu měly všechny konstrukční prvky ladit jak po praktické, tak i po estetické stránce. Kombinace stropní a podlahové konstrukce proto není náhodná. Nabídka materiálů, které lze za tímto účelem využít, je velmi široká, nicméně jedno z nejlepších řešení pro rodinné domy představují stropní vložky Porotherm MIAKO v kombinaci s nosníky POT.

Věra Binderová autor

Foto: Wienerberger Zaostřeno na podlahu a strop Foto: Wienerberger

„Dům by měl být kvalitně izolován ze všech stran, což platí jak pro obvodové zdivo, tak i pro podlahy a stropy. Pokud je oddělení jednotlivých pater provedeno správně, minimalizují se tepelné ztráty, roste energetická účinnost domu, a to dále přispívá k úspoře nákladů na vytápění. Základním předpokladem pro provedení kvalitní konstrukce podlahy je správně zajištěný strop nižšího patra, který musí kromě izolačních vlastností splnit i požadavky na rovinnost povrchu,“ vysvětluje ředitel produktového managementu a business developmentu Jiří Dobiáš.

U stropních konstrukcí Porotherm MIAKO se častěji uplatňuje metoda vzepětí před provedením betonáže. Pro minimalizaci celkového průhybu stropní konstrukce Porotherm se u větších rozpětí ukládají stropní trámy se vzepětím 1/400–1/300 rozpětí. Pokud si investor vybere zdivo i stropní vložky, nosníky a věncovky u stejné značky, zajistí si, že tyto materiály budou navrženy tak, aby spolu dokonale ladily a byly vzájemně kompatibilní, což usnadňuje jejich instalaci a minimalizuje možné problémy s přizpůsobením jednoho materiálu k druhému. Volba komplexního řešení zároveň usnadňuje objednávání jednotlivých položek a plánování dodávek. Navíc v případě Porothermu mohou stavebníci využít i službu návrhu kladecího plánu stropu, nebo se o správném postupu hrubé stavby poradit s odborníky.

Porotherm MIAKO

Cihelné stropní vložky MIAKO si skvěle rozumí s keramobetonovými stropními nosníky (trámy) POT zpevněnými svařovanou prostorovou výztuží. Společně mohou tvořit stropy všech uzavřených prostor staveb. Konstrukce se před finálním dokončením stavby obvykle omítají. Při dostatečné síle omítky se investor nemusí o strop obávat ani v extrémně vlhkém prostředí (např. v místnostech s vnitřním bazénem). Délka uložení nosníku musí být na každé straně nejméně 125 mm, zatímco stropní vložky MIAKO se vyrábí v jednotné délce 250 mm, výšce 80–250 mm a pro osové vzdálenosti 625 a 500 mm. Výšky a šířky stropních vložek předurčují tloušťky stropních konstrukcí, a tím i celkovou nosnost zvoleného stropu. Ke kompletaci je také vhodné pořídit ještě takzvané věncovky, sloužící k jeho uchycení na stěny.

„Důležité je u keramobetonových stropních konstrukcí Porotherm MIAKO správné provedení betonáže. To znamená, že vodorovná vrstva betonu nad keramickými vložkami musí mít všude stejnou tloušťku (obvykle 60 mm). V současnosti nabízí Porotherm dva typy stropů – klasické s celoplošnou nadbetonávkou (tl. 21–29 cm, do světlého rozpětí 8 m) a stropy, kde se betonuje jenom mezi vložkami (Porotherm BNK). Při realizaci těchto stropů se betonuje pouze prostor mezi vložkami MIAKO BNK. Tím je definována výška desky (25 cm) a není třeba při betonáži kontrolovat výšku nadbetonávky. U tohoto řešení je navíc možné betonáž přerušit i během realizace, stačí vždy najednou vybetonovat trám po celé jeho délce. Pro naše zákazníky nabízíme zpracování kladecího plánu stropu včetně výpisu prvků a cenové nabídky,“ popisuje statik za společnost Wienerberger Ivo Petrášek.

Finální povrch podlahy nesmí vykazovat odchylku větší než půl centimetru na metr, někdy dokonce 2 milimetry na metr. Proto je nutný rovný podklad a toho lze lehce docílit u stropů Porotherm MIAKO při dodržení všech doporučení.

U stropů jsou také zásadní akustické vlastnosti, nejen když oddělují jednotlivé byty. Požadavky na omezení hluku se vztahují i na rodinné domy či mezonety, protože o tom, jak nepříjemné je slyšet kroky nad hlavou, se přesvědčí každý rezident, co nežije v domě sám. Stejně jako u akustických stěn i u stropů platí, že se nesmějí provádět zásahy ve vrstvách, které mají sloužit jako kročejová izolace pod lehké nebo těžké plovoucí podlahy a že je třeba si dát pozor na místa, kudy vedou vodovodní trubky či elektrické kabely.

Články autora Věra Binderová

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Expertní pohled
Jak podchytit SEO pro svůj byznys a nezbláznit se z toho

Search Engine Optimization, zkráceně SEO, v češtině chápeme...

Obecně společným znakem SEO je zalíbit se Googlu....

Mít svižné a technicky správně zpracované stránky nemusí...

Při spravování obsahu vašeho webu nesmíte zapomínat i...

V principu platí, že vaší snahou by mělo...

Stejně jako každý digitální obor, i SEO v...

Expertní pohled
Nové tváře a trendy: Marketingové kampaně v čele s influencery

Nové influencerské tváře se objevují každou chvíli a...

Využití influencerů v marketingu má své výhody i...

Pokud ale nechcete svůj budget zbůhdarma vyhodit z...

Jak tedy ze spolupráce vytěžit maximum? Podle Ondřeje...

Čím více followerů, tím větší dosah… Zní to...

Málokterý influencer umí číst myšlenky. Hned na začátku...