Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Minulý týden byl na hlavních trzích nabitý makro událostmi, které přinesly zvýšenou volatilitu na sazbách, akcích i měnách. Zasedání Fedu a především překvapivě silná data z trhu práce posunuly krátký konec americké výnosové křivky viditelně vzhůru. Zatímco akciím se i tak dařilo díky vynikajícím výsledkům technologických společností v čele s Metou, silný dolar nehraje do karet rizikovým měnám včetně koruny, která vystoupala nad hranici 24,90 EUR/CZK.
Kalendář na hlavních trzích je tento týden relativně prázdný, a tak nás budou zajímat především tuzemská data, která dokreslí růstový příběh čtvrtého kvartálu 2023. Z bleskového odhadu HDP víme, že se česká ekonomika vyhnula další technické recesi – mezikvartální růst +0,2 % táhlo oživení spotřeby domácností a nečekaně i zahraniční obchod. To dává tušit, že i prosincový výsledek průmyslu (úterý) by mohl – po prudkém listopadovém propadu – překvapit pozitivně. Od maloobchodních tržeb (středa) pak očekáváme další pozvolný nárůst díky zklidňující se inflační situaci.
Hlavní událostí týdne bude čtvrteční zasedání ČNB. Bankovní rada bude mít k dispozici novou prognózu, která se oproti listopadu pravděpodobně ponese ve více holubičím duchu. Revizi směrem dolů čekáme u vnějších předpokladů (3M euribor a ropa Brent), kosmeticky nižší pak může být i inflační profil (nižší ceny potravin a energií). U růstu ekonomiky žádnou zásadnější revizi nečekáme. Celková trajektorie úrokových sazeb pak může být mírně revidována směrem dolů, což bude podpůrným argumentem pro razantnější snížení úrokových sazeb.
Podle posledních komentářů se centrální bankéři budou rozhodovat mezi variantou snížení sazeb o čtvrt, nebo půl procentního bodu. Zdá se, že v bankovní radě převládají holubičí hlasy, a proto se nadále kloníme k razantnějšímu kroku. Výsledek zasedání však může být velmi těsný. Důležitým argumentem pro -50bps snížení sazeb jsou signály, že lednové přecenění nakonec nebylo tak významné (náš odhad indikuje meziroční inflaci 2,8 %). Šance na ještě výraznější pokles sazeb, o kterém minulý týden hovořil Jan Frait, dle nás nejsou velké – ČNB na tento krok trhy nepřipravila, což by mohlo vyvolat nežádoucí volatilitu, především na korunovém trhu.