Čtvrtek 20. června 2024
ikona hodiny27. 10. 2023 07:34

ECB si vybírá pauzu, depozitní sazba beze změny na 4,0 %

Evropská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala svou depozitní sazbu na 4,0 %. Po šestnácti měsících kontinuálního zvyšování sazeb z úrovně -0,5 % si tak ECB konečně vybrala pauzu. Úrokové sazby se totiž podle centrální banky již nacházejí na dostatečně restriktivní úrovni, která by měla ve střednědobém horizontu zajistit návrat inflace zpět k 2% cíli.

Dominik Rusinko Dominik Rusinko autor

analytik ČSOB

Foto: Shutterstock.com Evropská centrální banka si vybrala pauzu, úroky zůstávají Foto: Shutterstock.com

Nejnovější makro čísla dle ECB tento scénář potvrzují. Celková inflace v září klesla z meziročních 5,3 % na 4,3 %, nejnižší úroveň za poslední dva roky. Holubičím způsobem zároveň vyznívají i růstová data v eurozóně – ať již jde o další zhoršení podnikatelské nálady PMI v říjnu nebo slabší výkon ekonomiky ve třetím čtvrtletí, kdy dle našeho odhadu došlo k mezikvartálnímu poklesu o 0,1 %. Vyhlídky na hospodářský růst jsou navíc dle šéfky ECB Christine Lagarde zatíženy spíše negativními riziky a poměrně významnou nejistotou.

Rétorika ECB se i proto v čase zmírňuje, nadále však zůstává lehce jestřábí. Christine Lagarde na tiskové konferenci zopakovala, že centrální banka zůstává při rozhodování závislá na příchozích datech, a odmítla tak odpovědět na otázku, zda jsou již sazby na vrcholu. Šéfka ECB nicméně zdůraznila potřebu udržet vysoké úrokové sazby po delší dobu, neboť jen tak bude zajištěn udržitelný návrat inflace k cíli.

Směrem k ne-úrokovým nástrojům měnové politiky zatím k žádné změně nedošlo. Program kvantitativního utahování (QT), resp. snižování velikosti bilance pokračuje tempem přibližně 30 mld. euro měsíčně, přestože v Radě guvernérů sílí hlasy pro jeho zrychlení. Předpokládáme, že na prosincovém zasedání přijde na řadu debata o dřívějším ukončení reinvestic v rámci programu PEPP, a to za předpokladu, že mezitím nedojde k destabilizaci dluhopisových trhů jižního křídla.

Shrnuto, podtrženo, ECB signalizuje, že úrokové sazby jsou již dostatečně vysoko a na této úrovni setrvají po delší dobu. My máme za to, že prostor pro vyšší sazby se již vyčerpal. Odhadujeme, že hospodářství eurozóny bude ve zbytku letošního i na začátku příštího roku stagnovat. Stejně tak počítáme s pokračujícím desinflačním procesem, pozvolnějším v případě jádrové složky. Z těchto důvodů očekáváme, že depozitní sazba setrvá na 4,0 % až do druhé poloviny roku 2024, kdy začne pozvolný sestup směrem dolů.

Články autora Dominik Rusinko

Nejnovější články

Aktuality
Dvaadvacátý ročník Zaměstnavatele roku zná své vítěze

„Blahopřeji všem celostátním i regionálním vítězům. Prosadit se...

V kategorii nad 5 000 zaměstnanců obhájila prvenství...

Přestože je v České republice různých žebříčků a firemních...

Expertní pohled
Nečekaný způsob, jak eliminovat kyberbezpečnostní hrozby

Firmy totiž často nastavují a spravují své počítačové...

Jako prevence před napadením sítě je nutné znát...

Aktuality
Chovají se firmy k uchazečům o práci zodpovědně?

Na portále StartupJobs je registrováno 3 387 firem,...

To, jestli společnosti odpověděly všem uchazečům, denně automaticky...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Nečekaný způsob, jak eliminovat kyberbezpečnostní hrozby

Firmy totiž často nastavují a spravují své počítačové...

Jako prevence před napadením sítě je nutné znát...

Expertní pohled
Fed sazby letos už moc snižovat nebude

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání...

Americká měnová autorita ve středu ponechala svou hlavní...

Expertní pohled
O francouzských volbách, udržitelnosti dluhu a roli ECB

Trhy obecně nemají rády nejistotu, a ta je...

Dobrou zprávou je, že zatím nedochází k přelivu...