Čtvrtek 30. května 2024
ikona hodiny10. 4. 2024 13:23

Rally na ropě: Býčí fundamenty vs. jestřábí Fed

Zatímco v minulém roce se ceny komodit stabilizovaly, od začátku letošního roku dochází k jejich opětovnému růstu. Vedle vybraných agro komodit a kovů zažívá slušnou rally také ropa – za poslední tři měsíce se její cena zvýšila o téměř 20 % a poprvé od října pokořila hranici 90 dolarů za barel.

Dominik Rusinko Dominik Rusinko autor

analytik ČSOB

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Globální ropný trh se v posledních měsících dostává pod intenzivnější tlak, jak ostatně ilustruje i pohled na prohlubující se backwardaci forwardové křivky. Hlavním důvodem je rozhodnutí aliance OPEC+ znovu prodloužit těžební škrty v rozsahu 2,2 mil. barelů denně do konce druhého čtvrtletí. Nad rámec kolektivních škrtů přitom Saúdská Arábie dobrovolně omezuje produkci o dodatečných 1 mil. barelů denně, Rusko pak přibližně o půl milionů barelů denně. Právě Saúdové, de facto lídr kartelu, tlumí svou těžbu nejvýznamněji – jejich domácí produkce se pohybuje jen okolo 9 mil. barelů denně, více než 3 mil. barelů pod maximální produkční kapacitou.

K růstu cen přispěla i volatilní geopolitika. V poslední době zejména ukrajinské útoky na ruské rafinérie, společně s narušením tankerové dopravy v Rudém moři. To má dopad především do zvýšeného napětí na trhů se středními ropnými destiláty na Blízkém východě. Přeliv vyšších rafinérských cen dieselu do Evropy však není vzhledem ke konci topné sezóny vážným rizikem.

Jaké jsou výhledy?

Těžební restrikce OPEC+ by měly samy o sobě – při stále solidní kondici ropné poptávky – udržet tržní bilanci ve druhém čtvrtletí v deficitu. V nejbližších měsících by proto měly zůstat ceny solidně povzbuzeny býčími fundamenty. Ty by mohly ropě dopomoci k dalším ziskům na cestě k hranici 100 dolarů, k ještě významnějšímu růstu by však musel přijít dodatečný impuls. Tím mohou být například poruchy na straně nabídky v kontextu napjaté geopolitické situace, které jsou však z podstaty těžko predikovatelné.

Také výhled na druhou polovinu letošního roku má ve svých rukou OPEC+. Minimálně částečné prodloužení těžebních škrtů je pravděpodobné (v závislosti na ceně ropy), bez něhož by se bilance ropného trhu vrátila zpátky do přebytku. Důležitou roli sehraje v cenovém vývoji také politika Fedu. Pokud by se totiž nedostavilo očekáváné uvolnění měnové politiky, resp. výrazně by zaostalo za očekáváním trhu, jednalo by se o špatnou zprávu pro riziková aktiva. A to včetně ropy, která by se – při absenci nových nabídkových šoků – jen stěží mohla pomýšlet na hranici 100 dolarů.

Články autora Dominik Rusinko

Nejnovější články

Expertní pohled
Nefinanční data představují nové bohatství firmy

V oblasti vztahů mezi firmou se svými spotřebiteli...

Veškeré popsané aktivity přitom mají jeden společný cíl...

Cestovní ruch
Prague City Tourism láká na letní dovolenou v Praze

„Všechny marketingové kampaně město financuje z vybraného poplatku...

Kromě výše zmíněných dvou kampaní i letos pokračuje...

Expertní pohled
Bankovní daň opět na stole

V minulých letech se do českého daňového systému...

Konečně, existují jiné způsoby, jak vlády mohou získávat...

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...