Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Česká národní banka snížila svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na úroveň 5,75 %. Tento krok byl očekáván jak ze strany analytiků, tak peněžního trhu. Hlasování bankovní rady ale nebylo jednohlasné – dva členové (pravděpodobně Tomáš Holub a Jan Frait) preferovali razantnější krok v podobně snížení sazeb o 75 bps.
Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve službách, kde cenové tlaky odeznívají velmi pozvolně. Zásadním faktorem je také slabá koruna, která oproti zimní prognóze ztrácí přibližně 2 %. A právě na vývoj kurzu zůstane bankovní rada velmi citlivá. Obává se totiž opětovných výprodejů tuzemské měny v případě agresivnějšího snižování úrokových sazeb. S tím souvisí rovněž vývoj v eurozóně, kde došlo k postupnému přecenění výhledu směrem k vyšším sazbám po delší dobu, což zvyšuje tlak na korunu z titulu úrokového diferenciálu.
Předpokládáme, že ČNB zůstane nadále relativně opatrná a se sazbami půjde dolů pozvolně. To znamená pokračování po 50bodových krocích i na příštích třech zasedáních, než tempo zvolní na standardních 25 bps. Ke konci letošního roku počítáme s repo sazbou na úrovni 3,5 %, což je z našeho pohledu doletová zóna centrální banky neboli dlouhodobá neutrální sazba.
Hlavním rizikem pro pomalejší pokles sazeb v Česku je kurz koruny. Jak zdůraznil guvernér Aleš Michl, další oslabení koruny není konzistentní s udržením nízké inflace. Naopak rychlejšímu snižování sazeb o 75 bps nahrává příznivý inflační výhled a námi očekávaný pokles do rozmezí 1,5-2,0 % v průběhu letních měsíců. Varianta odvážnějších kroků ČNB proto zůstane na stole i v příštích měsících.