Středa 17. července 2024
ikona hodiny22. 2. 2023 12:12

Generaci Z chybí finanční gramotnost, neumí investovat

Jen 16 % příslušníků generace Z ví, co znamená zkratka ETF. A ačkoli se většina z nich snaží ušetřit nějaké peníze a ráda by je zhodnotila v akciích, jejich úspory často kvůli nedostatku znalostí nečinně leží na spořicích účtech. Ukázal to nedávný průzkum agentury Ipsos, který si nechal zpracovat investiční startup Fondee. „Čtvrtina oslovených vůbec neví, jak s investicemi začít. Pozitivní zprávou ale je, že mladí si tento problém uvědomují a volají po zavedení příslušné výuky do škol. Celých 61 % z nich si přeje, aby se v lavicích o investování mohli něco naučit,“ uvádí spoluzakladatelka platformy Fondee Eva Hlavsová.

Jaroslav Průcha autor

Foto: Fondee Foto: Fondee

Průzkum proběhl na reprezentativním vzorku 500 příslušníků tzv. generace Z, tedy lidí ve věku 16 až 26 let. Odhalil například, že 65 % mladých usiluje o to, aby každý měsíc ušetřili nějaké peníze a dali si je stranou. Nicméně až 39 % si tyto našetřené peníze nechává na spořicím účtu. Ve zhodnocování peněz vytouženým způsobem jim totiž mnohdy brání neznalost. „U dívek je přitom tento důvod mnohem častější, uvedly ho ve 42 %,“ říká Hlavsová. „Rozdíl mezi pohlavími je zřetelný i na podílu aktivně investujících. Z oslovených mladých mužů investuje 56 %, ženských investorek je mezi mladými jen 26 %,“ dodává. „Přitom když si člověk odloží tisíc korun měsíčně se zhodnocením 7 %, může mít za třicet let přes milion. Neinvestovat může vyjít draho.“

Chtějí dostat investice do lavic

  • 57 % oslovených mladých si přeje, aby je někdo začal dříve vzdělávat ve finanční gramotnosti, a 61 % by chtělo, aby se o investování učilo ve škole. „To je myslím jasný signál pro české školství, aby konečně věnovalo finanční gramotnosti v rámcových vzdělávacích programech náležitý prostor,“ komentuje data spoluzakladatelka investiční platformy. „Mladá generace bohužel nemá ve svém okolí příliš mnoho zdrojů, o které se informačně opřít. Z odpovědí vyplynulo, že k investicím mladé vede jen 6 % rodičů. Není divu, starší generace v Česku totiž podle dat svým úsporám také nerozumí,“ dodává Hlavsová.

Průzkum zároveň odhalil, že pouhých 5 % mladých dokáže říct, co je to ESG investování. „Navzdory tomu, že klima a udržitelnost jsou tématem hlavně mladých, jen 16 % z nich chce investovat do firem, které jsou společensky zodpovědné. Jen pro 10 % z nich je důležité, aby jejich investice neprohlubovaly klimatickou krizi. To je další kontrast v porovnání se situací na Západě,“ uvádí spoluzakladatelka startupu.

Právě platforma Fondee přitom tyto investiční účty nabízí. Výše minimální investice na platformě činí 1 000 korun a investor má možnost si svůj vklad rozdělit do několika portfolií dle účelu. Podkladovým aktivem jsou populární ETF (exchange traded fund), která kopírují hodnotu akcií specifických firem. Součástí je i kategorie ESG, která umožňuje investice výhradně do firem, jež ve svých aktivitách uplatňují zásady udržitelnosti. ETF jsou v poslední době oblíbenější i díky tomu, že představují pomyslný zlatý střed mezi konzervativním spořením a například investicemi do kryptoměn.

Více o Fondee

Český startup Fondee mění způsob, jak lidé uvažují o investicích. Funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Pomáhá zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a kteří hledají snadnou a efektivní cestu jejich zhodnocení. Fondee pro ně zprostředkuje investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace probíhá online, klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí. Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří nabyli zkušenosti ve financích v londýnské City a chtějí lidem investování zpřístupnit. V roce 2021 získali pro svůj startup milion eur od skupiny soukromých investorů a J&T Banky, která se zároveň stala brokerem platformy. Od ledna 2022 Fondee působí také na Slovensku.

Články autora Jaroslav Průcha

Nejnovější články

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...

Expertní pohled
Letní výprodej koruny: Úrokový diferenciál opět ve hře

V podobném duchu zapůsobila na kurz koruny také...

V kombinaci s horší růstovou dynamikou jsme proto...

To samo o sobě není povzbudivá zpráva pro...

V souhrnu jsme lehce revidovali letošní výhled na...

Oproti současným úrovním vidíme prostor pro solidnější zisky...

Z pohledu ČNB zatím není slabší koruna důvodem...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...

Aktuality
Sponzoringový program pro místní komunity

Holcim Česko dlouhodobě přispívá do rozvoje svého okolí...

Uzávěrka přihlášek do programu je 1. září 2024,...