Úterý 14. května 2024
ikona hodiny15. 6. 2023 07:22

České firmy ovládly umělou inteligenci

Důkazem jsou finalisté Vodafone Nápad roku

Je umělá inteligence (AI) příležitost, nebo hrozba? Mladé technologické firmy z Česka mají jasno. Ze 30 semifinálových projektů letošního ročníku soutěže Vodafone nápad roku ji využívá hned 22. Nejstarší tuzemská přehlídka startupů letos přilákala 129 inovativních společností, které mají mezinárodní ambice v oblasti zdravotnictví, obchodu, stavebnictví nebo sportu. Finálová dvanáctka se utká o vítězství na slavnostním vyhlášení 19. září.

Tereza Vyhnanovská autor

Foto: Vodafone Mentoring Day Foto: Vodafone

Umělá inteligence je například základem zařízení MAIA, které pomáhá lékařům bojovat s obávaným kolorektálním karcinomem neboli rakovinou tlustého střeva. Chytrá krabička kompatibilní s jakýmkoliv endoskopem umožňuje lékařům při prohlídce odhalit sebemenší varovné signály, které jinak může přehlédnout i zkušený odborník. Navíc výrazně šetří čas. Floxgen zase AI využívá k tomu, aby výzkumníkům, lékařům i laikům zpřístupnil jinak nesmírně složitá genetická data, Flowpay s její pomocí zajišťuje bleskové provozní úvěry firmám z e-commerce či gastronomie a Superface.ai díky ní umožňuje plně automatizovat drahou tvorbu API integrací.

„Vodafone Nápad roku letos pořádáme už pošestnácté a je úžasné sledovat, jaký pokrok za tu dobu udělali naši podnikatelé, vývojáři a vědci. Ze soutěže zajímavých nápadů se postupně stala přehlídka špičkových technologických společností a platí to i pro letošní finalisty. České firmy dnes v mnoha odvětvích nastavují trendy a mezi přihlášenými projekty je stále více těch, které dokázaly v krátkém čase oslovit zákazníky po celém světě,“ popisuje zakladatel soutěže Martin Kešner.

Vodafone Nápad roku

Nejstarší startupová soutěž v České republice a na Slovensku, která slouží jako finanční a motivační injekce pro nové projekty mladých a nadějných podnikatelů. Byla založena v roce 2007 a za tu dobu se do ní přihlásilo již přes 2253 projektů, které slaví úspěchy na domácím i zahraničním trhu. Soutěže se může zúčastnit jakákoliv firma mladší dvou let a cílem je nejen objevovat další revoluční projekty, ale také mladé podnikatele vzdělávat, podporovat v jejich rozvoji a těm nejlepším pomoci s uvedením na trh a expanzí prostřednictvím investic a mentoringu. V roce 2022 se soutěže zúčastnilo 142 projektů, mezi něž byly rozděleny finanční a věcné ceny v hodnotě přesahující 6,5 milionu korun. Za celou dobu existence soutěž zprostředkovala investice do startupů ve výši 374 milionů korun.

Z dalších finálových projektů porotce zaujala například Posedla – první 3D tištěná cyklistická sedla na míru, která slaví úspěch už ve 26 zemích. Revoluční střešní krytina NEBESYS zvenku vypadá jako tradiční tašky, zevnitř je však průhledná a do interiérů vnáší světlo, pohlcuje hluk a tepelně izoluje. Designový hasicí štít Amplla pak plní nejen funkci účinného hasicího přístroje, ale při požáru poskytuje ochranu před žárem a navíc elegantně zapadne do každého interiéru.

Obrovský potenciál zlepšit životy milionů lidí má Animi, první aplikace řešící takzvanou alexithymii, emoční barvoslepost, která vážně postihuje každého desátého člověka. Neschopnost správně chápat emoce způsobuje nefunkční vztahy, zhoršenou kvalitu života a horší výsledky případných terapií. Do zdravotnictví míří také projekt Macromo, který poskytuje personalizované domácí testy pro analýzu zdraví a přesná doporučení pro prevenci dědičných onemocnění.

„Úroveň přihlášených projektů se neustále posouvá dopředu a bylo mnohem složitější vybrat nejlepších dvanáct. Dělá mi radost, že Vodafone podporuje soutěž pro začínající firmy, která pomáhá nápadům růst a proměňuje je ve skutečnost,” říká Viktoria Korabelniková, ředitelka pro internet věcí ve Vodafone Česká republika.

Kromě šance na investici až 30 milionů korun, finanční odměnu 400 tisíc korun, medializaci a nová obchodní partnerství získali všichni finalisté také pozvánku na speciální mentoring day. Během něj mohli využít konzultace zdarma od více než 20 odborníků, kteří jim poskytli zpětnou vazbu, pomohli s nastavením strategie dalšího růstu a poradili s výzvami ve vývoji produktu, škálování nebo obchodu.

Také porota, která semifinalisty a následně finalisty i vítěze jednotlivých kategorií vybírá, je složena ze zkušených podnikatelů, investorů a expertů z různých oborů. Při hodnocení zohledňuje řadu kritérií: osobnost a podnikatelské dovednosti zakladatelů, schopnost týmu efektivně spolupracovat, dosavadní růst projektu a jeho úspěchy, jedinečnost produktu, potenciální velikost trhu a v neposlední řadě i ambice a zahraniční potenciál.

Články autora Tereza Vyhnanovská

Nejnovější články

Analýzy
Firmy novou éru vítají, zaměstnanci preferují osobní přístup

Zájem HR manažerů o tuto technologii by však...

Podle průzkumu Grafton Recruitment je zavedení AI a...

Používání umělé inteligence v oblasti lidských zdrojů může...

To potvrzuje i prezident oborové organizace ABSL Jaromír...

Cestovní ruch
Delta Air Lines znovu létá z Prahy do New Yorku

„Těší mě, že společnost Delta Air Lines nabízí...

„Jsme nadšení, že na letní sezónu obnovujeme nonstop...

Názory
Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet

Nad očekávání rychlé oživení spotřebitelské poptávky napříč jednotlivými...

V nejbližších měsících by měly výše zmíněné faktory...

Nejnovější Trendy

Trendy
Školní verze projektu Nenech to být funguje už 7 let

NNTB (Nenech to být) vymysleli v roce 2017...

V České republice je přibližně 5500 základních a...

„První verze NNTB byla určená školám, jelikož jsme...

Trendy
Česko uvidí první bateriový vlak

Poprvé bude představen první bateriový vlak, který bude...

Návštěvníci letošního veletrhu se tak mohou přijít podívat...

Trendy
Jedenáctý ročník Laboratoře Nadace Vodafone je v plném proudu

„Každý rok se těšíme, jaké zajímavé projekty v...

Do jedenáctého ročníku Laboratoře Nadace Vodafone se probojovaly...

Digitální logoped Vyslovuj v průběhu akceleračního programu spustil...

„Pokroky čtveřice projektů nás motivují pokračovat v našem...