Úterý 27. února 2024
ikona hodiny18. 6. 2023 07:00

Brno se stalo na dva dny centrem inovací

V uplynulém týdnu od úterý do čtvrtka hostilo Brno největší evropské setkání inkubátorů, inovačních center, akcelerátorů, vědeckých parků a hybatelů inovací pod hlavičkou Evropské sítě inovačních center (EBN). Kongresu se zúčastnilo přes 300 lidí ze 27 zemí světa včetně například Tchaj-wanu, Libanonu nebo Spojených arabských emirátů. Kromě panelových diskuzí bylo hlavním cílem akce sdílení zkušeností napříč evropskými organizacemi. Prostor dostali i zástupci inovačních center z Ukrajiny.

Martin Gillár Martin Gillár autor

Čtrnáct let se věnuje hlavně public relations a content managementu, má za sebou praxi v médiích i práci pro nevládní organizace a v komerčním sektoru. V minulosti se podílel na komunikačních kampaních týkajících se výrazných společenských témat a vedl mimo jiné i komunikaci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM. Poslední roky působí v inovační agentuře JIC, kde má na starosti spolupráci s médii, obsahovou strategii a zároveň předává zkušenosti z marketingu začínajícím podnikatelům a studentům.

Foto: JIC V Brně proběhlo největší evropské setkání inkubátorů a inovačních center. Foto: JIC

„Byla to pro nás unikátní příležitost ukázat, proč patří region v oblasti podpory inovací k tahounům nejen ve střední Evropě,“ říká Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která akci pořádala.

Pro účastníky z Evropy a několik zástupců dalších kontinentů připravili organizátoři ještě vpředvečer kongresu setkání v Otevřené zahradě. Samotný dvoudenní kongres od středy 14. do 15. června pak nabídl například přednášku hlavního hosta kongresu – autora knihy – Myšlení v nejistotě (Uncertainty Mindset) Vaughna Tana, mimo jiné držitele doktorátu z Harvard University a profesora na londýnské University College.

Inovace ve světle globálních výzev

Jednotlivé panely a kulaté stoly se následně věnovaly například různým modelům podpory startupů, regionálním specifikům inovačních ekosystémů nebo mezinárodní spolupráci. Prostor ale dostala i vybraná odvětví. „Do programu jsme chtěli propsat i naše priority, i proto jsme zařadili například takzvané deep tech startupy. Tedy firmy z technologicky náročných oborů,“ popisuje Chládek, který účastníky přivítal i přímo v prostorách JICu. „Možnost navštívit sídlo JICu a poznat, jak pracuje s komunitou, jak buduje důvěru mezi aktéry podpory inovací v regionu nebo jaké služby nabízí bylo nesmírně cenné,“ zdůrazňuje ředitelka Evropské sítě inovačních center Laura Lecci. Kromě samotného JICu také zájemci mohli poznat mobilní digitální dílnu FabLab University nebo kreativní hub KUMST.

Téma kongresu odráželo pozici inovací v době, kdy lidstvo čelí několika globálním výzvám a aktuálně navíc i agresi Ruska na Ukrajině. Právě proto pozvali organizátoři také zástupce z ukrajinských regionů, kde inovace hrají významnou roli – z Žytomyru, Černivci a Ivano-Frankivsku. „Bylo mi velkou ctí hostit kongres EBN 2023 v Brně a spolupracovat s tak talentovanými a oddanými profesionály JICu. Pod hlavičkou EU|BIC (Business Innovation Centers) chceme podporovat prosperující prostředí pro podnikání a inovace v celé Evropě, to nás spojuje. A i během kongresu z různých stran zaznělo, že jsme připraveni reagovat na výzvy a přizpůsobit naši práci tak, aby ještě lépe podporovala celoevropský inovační ekosystém a stimulovala hospodářský rozvoj,“ doplňuje ředitelka EBN Laura Lecci.

Kongres podpořil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, který se jej zúčastnil i osobně, i další partneři, jako třeba další inovační agentury ze sítě Ynovate, ESA BIC nebo národní agentura CzechInvest. „Za CzechInvest jsme na akci představili aktivity spojené s podporou inovativních řešení a zejména projekt Technologická inkubace. Jsem rád, že mezi startupy, které se prezentovaly na EBN bylo i několik podpořených CzechInvestem, včetně firmy Nebesys, která nedávno vyhrála světové finále soutěže Creative Business Cup,“ uzavírá Petr Očko pověřený řízením agentury.

Články autora Martin Gillár

Nejnovější články

Aktuality
Moravskoslezský kraj tahounem v zelených a chytrých řešeních

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO)...

Čtyři vzájemně propojené živé laboratoře mají za cíl...

Důležitou součástí bude sledování změn v regionu optikou...

„Vzdělání, podnikání, inovace a spolupráce státní správy se...

Cestovní ruch
Cestovní ruch pro všechny

V úvodním slovu doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D....

Ing. Dagmar Zorková, Ph.D. z Panevropské univerzity zdůraznila, že...

V rámci workshopu se účastníci konference dozvěděli bližší informace...

Cestovní ruch
Nové výzvy i posílení spolupráce

Czech Convention Bureau funguje v rámci organizační struktury...

„Spolupráci mezi regionálními subjekty vnímáme jako klíčovou pro...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Moravskoslezský kraj tahounem v zelených a chytrých řešeních

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO)...

Čtyři vzájemně propojené živé laboratoře mají za cíl...

Důležitou součástí bude sledování změn v regionu optikou...

„Vzdělání, podnikání, inovace a spolupráce státní správy se...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...