Stavební trh čeká letos rok stabilizace
Expertní pohledRok 2023 bude pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace. Po enormním růstu poptávky po stavebních materiálech, kterou trh nestíhal uspokojit, a...
Společnost Colliers, která patří ke špičce v poskytování diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, ve své nové studii s názvem Highlights 2022: CEE-6 Real Estate Market zhodnotila vývoj realitního trhu v České republice a dalších pěti zemích střední a východní Evropy v roce 2022. Trh ovlivnila v prvé řadě válka na Ukrajině, rostoucí náklady na výstavbu, provoz a dopravu a tlak na soulad s ESG.
Pojďme se podívat na hlavní závěry studie.
Kanceláře
V roce 2022 byla ve většině zemí střední a východní Evropy zaznamenána nízká úroveň nové nabídky kancelářských prostor. Výjimku představuje Polsko, kde nově dokončené prostory změnily poměr sil na trhu. Vůbec poprvé zde celková nabídka moderních kanceláří na 8 hlavních polských místních trzích přesáhla úroveň nabídky v hlavním městě Varšavě, a to o celých 200 000 m².
Poptávka po kancelářích dosahuje v celém regionu střední a východní Evropy předloňské úrovně, například v České republice objem hrubé poptávky dosáhl celkového objemu přes 500 000 m². Pro slovenský trh s kancelářskými prostory zůstává stále důležitějším tématem flexibilita. Nájemci kladou mnohem větší důraz na sdílené pracovní prostory a společné prostory, což jim následně umožňuje přistoupit ke snížení celkové pronajaté plochy až o 20–30 %.
Retail
Ve většině zemí regionu se návštěvnost a obraty v nákupních centrech vrátily na úroveň před pandemií. Velmi dobře se maloobchodu dařilo v Bulharsku, zdejší obchodní parky se rozšiřovaly a nákupní centra si udržela svou pozici. Oblasti retailu se dařilo i v České republice, kde nákupní centra prokázala velmi dobrou odolnost v době pandemie a po odeznění pandemických omezení se dokázala velmi rychle zotavit. Naopak v Maďarsku byl patrný pokles zájmu o obchody s módou na hlavních ulicích, a to zejména kvůli omezení turistického ruchu v době pandemie. Zotavení zde bude vyžadovat více času.
V Polsku pak pokračuje trend rostoucího podílu nákupních parků na celkovém objemu nových komerčních nemovitostí. Developeři se zaměřují zejména na menší projekty v menších městech.
Průmyslové nemovitosti
Rok 2022 byl z hlediska úrovně poptávky dalším dobrým rokem. Nájemné v tomto segmentu trhu ve všech zemích CEE vzrostlo, ale ve srovnání se západoevropskými trhy zůstává konkurenceschopné. Míra neobsazenosti ve většině zemí střední a východní Evropy zůstává na velmi nízké úrovni (< 5,0 %). V České republice i přes zvýšenou nabídku nových skladů míra neobsazenosti pokračovala v poklesu a v jednu chvíli se dokonce dostala v celostátním průměru pod 1 %. Je to proto, že prakticky každý dokončený sklad je již předem pronajat, někdy i s rezervou pro případné rozšíření. Také v Polsku zůstal zájem nájemců o skladové prostory v roce 2022 velmi vysoký, což svědčí o tom, že i přes zvýšení nájemného se nájemci i pronajímatelé dokázali dohodnout a přizpůsobit se nové tržní realitě. Na Slovensku se trh průmyslových a logistických nemovitosti stále více orientuje na pronajímatele. S rostoucími náklady na výstavbu se výše nájemného stále zvyšuje a pronajímatelé ztrácejí možnost nájemné garantovat.
Investiční trh
Ve srovnání s předchozími roky došlo vloni ke zpomalení objemu investic. Příčinou byly zvýšené náklady na financování, menší počet dostupných projektů a celková nejistota na trhu. V rámci investičních transakcí v zemích střední a východní Evropy byl jako trend zaznamenán rostoucí význam domácího kapitálu. Zejména investoři z České republiky, Maďarska, Rumunska a Slovenska prokázali, že klíčem k úspěchu je znalost místního trhu a přítomnost na něm. Přibližně 35 % objemu investic pocházelo od investorů ze střední a východní Evropy. Polsko zvýšilo svůj podíl jako klíčový trh v regionu střední a východní Evropy s více než 50 % celkového objemu transakcí. Korekce cen aktiv ve srovnání s úrovní před válkou vytváří pro investory atraktivní tržní příležitosti. Očekáváme další příliv kapitálu z Rumunska, pobaltských států, České republiky a Maďarska.
Wienerberger nečeká tak strmý propad stavebního trhu, jaký...
Nasbíraná data společnosti Wienerberger podle Kamila Jeřábka ukazují,...
„První pozitivní signál jsme zaznamenali již v posledním...
„Naše skupina aktuálně vlastní především společnosti podnikající v...
Mimo finančních úspěchů dosáhl &CORK dalších důležitých milníků....
Současné úspěchy jsou pro celý holding pouze začátek....
Jeho otec se narodil v Rakousku-Uhersku v dubnu...
Vydrží demokratický kapitalismus – spojení liberální demokracie a...
Ekonomické a sociální postavení dělnické třídy v demokraciích...
Problémem byl i vzestup rentiérského kapitalismu. Významným aspektem...
V současnosti vnímají dotazovaní exekutivci jako největší výzvy...
Exekutivci v rámci průzkumu vybírali i z několika...
Zpráva identifikuje i čtyři oblasti, které budou v...
Aktuálně můžeme sledovat na trhu Sharing Economy mnoho...
Automobily jsou pomyslným etalonem sdílené ekonomiky a jako...
„Stále populárnější je také půjčování peněz skrze specializované...
Mnoho firem po celém světě má v době...
Nově vydaná studie Accenture Life Trends (dříve Fjord...
Prvním makrotrendem je snaha lidí adaptovat se na...
Jako vždy – technologický pokrok přináší jak pozitiva,...