Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Na sklonku léta je více než o třetinu méně nových projektů a těm stávajícím vázne dokončení. Válka na Ukrajině se citelně dotýká českého stavebnictví. Aktuálně jej trápí zdražování vstupních surovin, energií a dopravy, i zdražování a nedostatek materiálů. Způsobila další nárůst cen stavebních materiálů. Neméně pak nedostatek pracovní síly. Nouze nutí firmy ve stavebnictví hledat nové cesty, jak alespoň nahradit chybějící materiály.
Ceny stavebních materiálů dlouhodobě stoupají vlivem pandemie koronaviru, válečným konfliktem na Ukrajině ještě vzrostly. Některé komodity meziročně skokově zdražily. Válka měla velký vliv na nedostatek a zdražení oceli. Razantní zdražení plynu může mít vliv na cenu pálených materiálů, jako je dlažba, cihly či tašky.
Dlouhodobý nedostatek pracovníků v dělnických profesích se konfliktem na Ukrajině ještě prohloubil. I když Ukrajinci pracující v Česku neodcházeli masivně ti, kteří byli v době konfliktu na Ukrajině, se kvůli mobilizaci nemohli vrátit. Stavebním firmám to činí problémy v doplňování stavu.
Díky celkové situaci je aktuálně až o 30 % méně nových staveb. Z důvodu růstu cen materiálů a nedostatku stavebních kapacit také vázne dokončování staveb, říkají údaje ČSÚ. Ty se zpomalují a také prodražují. Do cen stavebních materiálů se promítá také růst cen energií a pohonných hmot. Cena energie tvoří podstatnou část nákladů na výrobu základních stavebních materiálů. Nejvíce jsou však nyní zasažené výrobky z oceli.
Stavební segment aktuálně čelí také kritickému nedostatku železa. Hlavním důvodem je nedostatek železné rudy z Ukrajiny. Stále více stavebních společností se proto poohlíží po vhodné alternativě. Nedostatek železa ve stavebnictví tak nahrazují nové materiály, jako jsou například kompozitní tyče vhodné ke zpevňování betonu. Jedná se o produkt na bázi epoxidové pryskyřice, posílený skelnými vlákny.
„V současné komplikované mezinárodní situaci, kdy není zcela jasné, zda a kdy se situace vrátí do normálu, si alternativní materiály získávají stále větší pozornost. Například beton vyztužený GFRP výztuží je pak nyní velmi žádanou alternativou železobetonu, kterého je nyní nedostatek,“ říká Matúš Jaremko, CEO společnosti Tesla Fiberox.
Kvůli drahým energiím a dalším rostoucím nákladům roste také cena skla, které je také důležité také pro stavební průmysl. V porovnání se začátkem roku 2021 je pak je vyšší skoro o polovinu. To komplikuje situaci mnoha výrobcům. „Sklo se od té doby zdražilo cca o 45 %. A to pro nás na vstupu. Pokud se jedná o dodávky pro stavebnictví jsou zde nárůsty ještě vyšší,“ říká Lucie Hronová, ředitelka české společnosti Amirro specializující se na výrobky se skla nebo zrcadla.