Neděle 14. července 2024
ikona hodiny16. 2. 2020 11:52

Recese, protinožci a blbá nálada

Světem obchází strašák recese. Důvodů, proč se jí bát, si lidé najdou dost. Jedním z nich je, že současný růst trvá už hodně dlouho. Ministryně financí například hovoří o zázraku. A to rosteme bez recese teprve od roku 2012. V USA je růst bez recese ještě delší. Trvá už více než deset let. Tak dlouho to ještě nikdy nevydrželo.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: archiv COT group Foto: archiv COT group

Intuice nám říká, že pokud je toto nejdelší růst bez recese, musí brzy přijít zvrat. Tato intuice je založena na naší zkušenosti, protože v mnoha případech to tak skutečně funguje. Například čím více let prožiji, tím je pravděpodobnější, že příští rok umřu. A tato pravděpodobnost se stále zvyšuje s každým dalším prožitým rokem. Nelitujte mě, máte to taky tak. Nicméně v případě ekonomických cyklů tato jednoduchá úvaha selhává. Studie ukazují, že vazba mezi délkou růstu a pravděpodobností recese je slabá. Po deseti letech je pravděpodobnost recese menší než pět procent. Na základě délky ekonomického růstu bychom tak neměli dělat nějaké velké závěry.

Strach z inverze

Finanční trh začala děsit inverzní křivka, tedy situace, kdy dlouhé výnosy jsou nižší než ty krátkodobé. V minulosti, když byla v USA recese, byla výnosová křivka tak rok dva předtím inverzní. Proto je právě ona považována za dobrý indikátor recese. V minulosti, když se křivka stala inverzní, centrální banka úrokové sazby zvyšovala. Jinými slovy, recesi šla naproti. Aktuálně výnosová křivka s inverzí jen koketuje a Fed už sazby snížil třikrát. Na rozdíl od minulosti tak nyní dělá dost proto, aby ekonomika nespadla do recese. A sazby snížilo zhruba dvacet centrálních bank ve světě.

Že deset let není dlouhá doba, ukazuje Austrálie. Tam poslední recese proběhla na začátku devadesátých let. Jak je to možné? Pomohl zdravý a konzervativní bankovní sektor, proticyklické chování vlády a umírněnost Australanů. Zdravý bankovní sektor je základem pro to, aby nevznikaly finanční krize, a v tomto ohledu si stojíme velmi dobře.

Investice jako lék

Proticyklická fiskální politika znamená, že v případě recese vláda neškrtá výdaje, především ty investiční. V tomto ohledu se české vlády v minulosti chovaly často opačně, v době ekonomických problémů měly tendenci recesi škrty prohlubovat. Při diskuzi o Národním rozvojovém fondu akcentujeme právě nutnost vytvořit takový mechanismus se stabilními zdroji, který by na recesi nereagoval poklesem investic, ale právě naopak by investoval stabilně a tím by výrazně omezil i fluktuaci ekonomiky, nemluvě o zvyšování produkčního potenciálu české ekonomiky.

A nakonec Australané jsou ale umírnění v očekáváních. Můžete od nich slyšet, že je potřeba se na recesi připravit, že do deseti let určitě nějaká přijde. V tomto ohledu nejsou ani Češi žádní velcí optimisté, jsme spíše konzervativní. Je to vidět i na nízkém zadlužení, a to všech sektorů – vlády, domácností i podniků.

Klid kladné bilance

Zrcadlem umírněnosti Čechů je běžný účet platební bilance. Ten měří vnější nerovnováhu. Můžeme se na něj ale dívat očima bankovního běžného účtu. Ekonomiky, které mají deficit běžného účtu, jednoduše utrácejí více, než jaké jsou jejich příjmy. A pokud utrácejí více, než kolik si vydělají, tak musí jít do „kontokorentu“ a půjčit si od zahraničních investorů. Ve světě jsou ekonomiky, které mají těžce deficitní běžný účet, například Argentina, Turecko nebo Rumunsko. Pokud zahraniční investoři dostanou blbou náladu, finančním trhem se prožene nějaká turbulence, pak uzavřou kohoutky finančních zdrojů. A deficitní ekonomiky budou muset snížit spotřebu a investice, protože nebudou mít zdroje na jejich financování. ČR je v tomto srovnání v bezpečném pásmu, protože má mírně přebytkový běžný účet. Turbulence na finančních trzích tak neprohloubí případné ekonomické problémy jako v případě deficitních ekonomik.

Svět trápí nejistota a z toho vyplývající blbá nálada. Blbá nálada se může sebenaplnit a skutečně přinést recesi. Nevíme, jestli to bude letos, nebo později. Ale ČR je velmi dobře nastavena, aby případné problémy přestála bez většího propadu ekonomiky.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Expertní pohled

Analýzy
Firmy se na nový zákon o kyberbezpečnosti příliš nechystají

Průzkumu se od letošního února do dubna zúčastnilo...

Průzkum také ukázal, že IT experti odpovědní za...

Průzkum se dále zaměřil na rozpočet společností pro...

Pouze 41 % dotázaných firem plánuje využít možnost...

Cestovní ruch
Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem...

Nejdůležitějším bodem v ochraně proti kybernetickým útokům je „záplatovat“...

Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména...

Analýzy
Průzkum CBRE: Věřitelé v Evropě jsou otevřeni podnikání

„Celkem 63 % respondentů předpokládá zvýšení úvěrové aktivity....

Průmyslové nemovitosti a projekty nájemního bydlení jsou nejvíce...

Dvě třetiny dotázaných předpokládají, že požadavky na poskytování...