Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Kaleidoskop pohledů na témata, která se mohou zdát možná odtažitá. Nicméně být připraven znamená hledat souvislosti i tam, kde na první pohled žádné nejsou.
Nedávná zpráva Mezinárodního institutu pro strategická studia zdokumentovala 183 probíhajících konfliktů po celém světě, což je nejvyšší počet za více než tři desetiletí. A to bylo ještě před útokem Hamásu na Izrael. Zvládání konfliktů vyžaduje také odstrašení. Čína a Írán musí pochopit, že v jejich sousedství se nenabízí žádná snadná vojenská vítězství. Odstrašení bude rovněž vyžadovat zabránění jakémukoli zdání ruského vítězství na Ukrajině.
Mimochodem, pokud jde o dodávky zbraní na Ukrajinu, tak ČR dodala 60 % vlastních zásob.
Zelené investování a nezamýšlené důsledky. Samuel M. Hartzmark a Kelly Shue ukazují, že udržitelné investování, které směřuje kapitál od hnědých firem k zeleným, může být kontraproduktivní, protože činí hnědé firmy více hnědými, aniž by zelené firmy byly více zelené. Udržitelné investování, které povede k nižším investicím do hnědých společností, zvýší jejich náklady na kapitál. Společnosti s vysokými náklady na kapitál se musí více soustředit na krátkodobý horizont. A uhelná společnost, která se soustředí na krátkodobý horizont, bude pravděpodobně těžit uhlí co nejrychleji a nebude se starat o životní prostředí. Uhelná společnost s nižšími náklady na kapitál se může více starat o vzdálenější budoucnost, pravděpodobně budoucnost, ve které budeme používat méně uhlí a bude se muset přeorientovat na geotermální energii nebo cokoli jiného. Dále ukazují, že hnědé firmy čelí velmi slabým finančním pobídkám, aby se staly více zelenými. Kvůli chybnému zaměření na procentuální snížení emisí odměňuje hnutí za udržitelné investování především zelené firmy za ekonomicky triviální snížení jejich již tak nízké úrovně emisí.
Příběh lidského pokroku je příběhem energie. Bez spolehlivé, hojné energie není možné zlepšit zdravotní péči, potravinové systémy, dokonce ani životní prostředí.
Pamatujete si nemoc šílených krav a riziko přenosu na člověka? Co říkáte na nemoc šílených jelenů. Nebo ještě lépe zombie jeleny. Happy new fear! Priony způsobují změny v mozku a nervové soustavě hostitelů, takže zvířata slintají, jsou apatická, vyhublá, potácejí se a mají charakteristický prázdný pohled, což některé vedlo k tomu, že ji nazvali nemocí zombie jelenů. CWD je vždy smrtelná, nyní nevyléčitelná a vysoce nakažlivá. V USA a Kanadě si CWD získala pozornost nejen proto, že postihuje velkou lovnou zvěř, ale také kvůli možnosti, že by mohla přeskočit druhovou bariéru.
Myslíte si, že AI nepředstavuje riziko pro lidstvo? Tak spojte klimatickou krizi a AI. Studie totiž ukazuje, že umělá inteligence, která napíše stránku textu, vypustí 130x až 1 500x méně CO2 než člověk, který napíše stejně dlouhý text. V případě tvorby obrázků je rozdíl ještě větší: AI vyprodukuje 310x až 2 900x méně emisí.
Co všechno by nás mělo zajímat? Počet bankrotů neroste, robotizace českých firem zpomaluje, výdejní boxy vládnou e-commerce, EU se dohodla na regulaci AI. A jak jsme na tom s potravinovou soběstačností?