Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny8. 11. 2022 15:20

Papíroví draci a transformace globální ekonomiky

Od roku 2002 byl průměrný vykazovaný hospodářský růst v autokraciích dvakrát rychlejší než v demokraciích. Znamená to, že diktátoři, přes jistou bezohlednost, jsou dobrými vládci? Dosáhneme vyšší životní úrovně zvolením diktátora?

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Jak papíroví draci (z)mění světovou ekonomiku Foto: Shutterstock.com

Nový výzkum Luise Martineze se to snaží zjistit. Porovnal satelitní snímky nočních světel a jejich jasu v jednotlivých zemích s vykazovaným HDP. Zkombinoval je s údaji thinktanku Freedom House o politických systémech zemí. Za předpokladu, že nejdemokratičtější země uvádějí údaje o růstu přesně, použil satelitní údaje k odhadu, zda ostatní země uvádějí podhodnocené nebo nadhodnocené údaje HDP. Co zjistil?

Ukázalo se, že diktátory uváděný HDP rostl obvykle mnohem rychleji, než by odpovídalo satelitním snímkům jejich zemí. Rozdíl nevysvětlí jiná struktura ekonomiky nebo nižší průměrný příjem obyvatel. Zvláštní vzorce v údajích naznačují, že příčinou je manipulace. Například nesrovnalosti se nejčastěji vyskytovaly ve složkách HDP, které se nejsnáze manipulují. To jsou investice a vládní výdaje. Zkreslení se také zvyšovalo poté, co země ztratila nárok na mezinárodní pomoc.

Graf: ČS Graf: ČS
Graf: ČS Graf: ČS

Diktátoři nejsou žádní troškaři, kumulativní růst HDP mezi lety 2002 a 2021 dosáhl v těchto zemích podle oficiálních čísel hranice147 %. Po zohlednění manipulace se ale snížil na polovinu, tedy na 76 %.

Vysvětlení je jednoduché: Příležitost a motiv. Zpochybňovat oficiální linii a čísla je nebezpečné. A autokratické režimy mají silnou motivaci vykazovat zdravý růst: Jeho absence je považována za známku neschopnosti nebo slabosti, což si diktátoři nemohou dovolit.

Jak tedy brát údaje HDP z těchto zemí? Jako orientační. A je potřeba je porovnávat s dalšími indikátory, jako například spotřeba elektřiny. Minimálně do té doby, než začnou být taky manipulované.

Tento výzkum vlastně říká, že globální HDP je výrazně nižší, než se uvádí. Toto snížení nezmění životní úroveň a problémy, kterým lidé a země čelí. Změní ale poměrové ukazatele, které mohou měřit úroveň rizika, například úroveň zadlužení k HDP.

A taky to znamená, že dohánění vyspělých zemí některými nesvobodnými státy je z velké míry pouze papírové. Díky své velikosti a rozsahu manipulací vyniká Čína. Ta i preventivně snížila o desítky tisíc počet ekonomických indikátorů.

Ale když už jsme u Číny, pozor! V roce 2000, tedy ne až tak dávno, byly hlavními centry globální ekonomiky USA, Německo a Japonsko. Od roku 2000 se ale globální ekonomika dramaticky proměnila: Čína se stala světovou dílnou s vlastními produkčními řetězci. Podíl produkce v USA, Evropě a Japonsku se snížil. Zmíněné oblasti těžily z modelu My to vymyslíme a Čína a spol. to vyrobí. Soustředily se na inovace a výzkum. A výsledek? Například Apple dnes vyrobí mimo Čínu méně než pouhých 5 % svých produktů.

Graf: ČS Graf: ČS
Graf: ČS Graf: ČS
Graf: ČS Graf: ČS

Vše by asi mohlo fungovat, pokud by nastal konec dějin podle scénáře Francise Fukuyamy. To se ale nestalo. Čína má vlastní mocenské ambice: Si ve svém projevu na sjezdu strany 17 x použil slovo Boj, z toho 12 x v mezinárodním kontextu. Čína cíleně snižuje svou závislost na vývozech a posiluje své pozice v dodavatelských řetězcích

Globální ekonomika si tak bude muset projít opět další transformací. Mluví se o re-shoringu, ally-shoringu a podobně, ale podstata je vždy stejná: Snížit závislost na Číně a vybudovat bezpečnější dodavatelské řetězce. Což vypadá mírově, ale realita se pravděpodobně bez střetů neobejde. Mimochodem, zmíněný Apple plánuje do roku 2025 25 % výrobků vyrábět již mimo Čínu.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Obezita, Londýn, soláry a tři kila

Současné globální náklady spojené s obezitou jsou téměř...

Hodně zajímavé: v částech Londýna, které byly za...

Víte, která firma v Evropě je nejrychleji rostoucí?...

A jen tak na závěr: A jen tak...

Analýzy ze Spořky
Maniodepresivní Češi, koncepty, Čína vs. EU a energie

Máme úterý, tak alespoň začněme dobrou zprávou. Důvěra...

Za větší depresi mohla za to samozřejmě inflace,...

Na prvním místě s vysokým náskokem (průzkum mezi...

Na dalších místech: úroky, marginalismus (mezní užitek, mezní...

Čína byla v roce 2023 největším partnerem pro...

V absolutní hodnotě mezi třemi největšími dovozci zboží...

Nejvyšší podíl má dlouhodobě jádro. Ano, už dekády...

Odhady ukazují, že bankovnictví bude ovlivněno AI více...

Analýzy ze Spořky
Bitcoin a konec konce světa

Hodnota bitcoinu poroste, pokud bude čím dál lidí...

Ale co je ještě lepší: tímto krokem se...