×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny29. 8. 2023 12:12

Chaos, žebřík a hra na prázdné židle

Někteří lidé si prostě přejí chaos. Protože chaos je žebřík, jak říkala jedna z postav ze seriálu Hra o trůny. Studie ukazuje, že někteří lidé, kteří se rekrutují především ze skupin historicky privilegovaní nebo marginalizovaní, jsou motivováni šířit politické lži a fámy ne proto, že chtějí podpořit svou politickou stranu, ale jen proto, že chtějí rozpoutat chaos a spálit celý politický řád v naději, že tím získají status.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Elity bojují o prázdné židle Foto: Shutterstock.com

To mi připomnělo dvě věci. Za prvé, knihu Podvolení, v níž Michel Houellebecq píše pro lidi žijící, a úspěšně, v určitém společenském systému je pravděpodobně nemožné představit si hledisko těch, kteří od systému nikdy nic nečekali, a nijak je tudíž neděsí úvahy o jeho zničení.“

Za druhé, knížku Petera Turchina, kde popisuje, jaké síly vedou k úpadku národů, politickým turbulencím a rozkladům a revolucím. Rostoucí nerovnost z definice znamená, že osoba s mediánovým příjmem bude stále více zaostávat za osobou s průměrným příjmem. A stále více a více za horními 10 % nebo 1 %.

Vrchol příjmové distribuce (horní decil nebo horní percentil) můžeme nazvat elitou. Co se tam nahoře děje? Rostoucí nerovnost znamená, že se zvyšuje výhoda plynoucí z toho, že se nacházíte mezi elitou a tudíž poptávka po těchto nejvyšších místech roste. Pokud se elita skládá, jako v současnosti v USA, z manažerů, investičních bankéřů a podnikových právníků, bude narůstat snaha studovat právě tyto nejlukrativnější obory a osvojovat si takový typ chování a postojů, který s největší pravděpodobností povede ke vstupu mezi elitu. Pokud tak učiní více lidí, než je počet elitních pozic, následuje hra na prázdné židle. Ne každý z aspirantů na elitu se prosadí. Následuje rozkol v elitě, který vzniká zklamáním rádoby elity bojující o nejvyšší pozice. Kombinace rostoucí nerovnosti a nadprodukce elit vede k předrevoluční situaci. Aby došlo ke zhroucení, musíme mít různé elity, které mezi sebou bojují, přičemž jedna z nich získá podporu lidu, aby zvítězila.

Turchinův jednoduchý model dobře sedí na známou historii. Například Francouzská revoluce: stagnace příjmů, opakující se hladomory, rozdělená elita (aristokracie a část duchovenstva proti rostoucí třídě městských obchodníků). Nebo Rusko v roce 1917: část aristokracie po zrušení nevolnictví přišla o pozemkový majetek a bohatství a nemohla to kompenzovat dobře placenými státními místy. Statistika počtu revolucionářů, kteří byli sami nebo jejich rodiny zchudlými šlechtici, je zarážející.

Turchin ukazuje, že současné USA jsou také v předrevoluční fázi, kde se vytvořila aspirující elita. Té se zatím nepodařilo dosáhnout vrcholu a ideologicky se vymezuje proti imigraci, globalizaci a woke. A snaží se ovládnout republikánskou stranu. Vládnoucí elita se v letech 1980-2008 těšila mimořádné jízdě a její pohled na svět (neoliberální kapitalismus, credentialism a politika identity) byl přítomen jak u demokratů, tak republikánů. Turchin považuje současný politický boj v USA za zoufalou snahu vládnoucí třídy odrazit útok na svou ideologii, a především na své ekonomické postavení ze strany ambiciózní elity, která získává podporu nespokojené střední třídy.

Mnohé z předrevolučních příznaků jsou v americké současnosti přítomné: nefunkční politický systém, silné rozštěpení mezi stranami, nedostatečné politické zastoupení outsiderů. Gethin, Martínez-Toledano a Piketty ukazují, že ve všech západních demokraciích se levicové nebo sociálnědemokratické strany staly stranami vzdělaných elit, zatímco dělnická a střední třída ztratila svůj vliv i zastoupení. Turchin ukazuje, že na jednu stranu je americký politický systém pružný a schopný odolat otřesům. Na druhou stranu hluboké nepochopení a nezájem o názor druhé strany, což je zdokumentováno, jsou právě charakteristiky předrevolučních dob.

Turchinův model ovšem platí i pro současnou Čínu, i tam panuje rostoucí nerovnost a přetlak mezi elitou. Hospodářský růst vytlačil administrativní třídu ve prospěch osob spojených se soukromým sektorem, kapitalistů.

Model vnitřního rozkladu tak získává geopolitický rozměr. Boj o globální nadvládu mezi USA a Čínou si pak lze představit i jako souboj o to, ve které z těchto zemí politický systém padne jako první. Pokud to bude Čína, bude muset omezit své zahraniční ambice a přijmout roli subalterní mocnosti vůči USA i v Asii. Pokud USA, pak se přikloní k izolacionismu a budou se muset smířit s rostoucí čínskou mocí v Asii, čímž ztratí kontrolní moc v nejdynamičtější části světa.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Bude budoucnost horší než současnost?

Známý klimatolog Brian C. O’Neill v Nature upozorňuje,...

Špatnou interpretaci rizik uvádí Brian C. O’Neill na...

Je také potřeba rozlišovat mezi dodatečnými riziky způsobenými...

Analýzy ze Spořky
Inflace pokračuje v sestupu

V září by se inflace měla dále snížit,...

V srpnu se spotřebitelské ceny zvýšily meziměsíčně o...

Za meziměsíčním růstem cenové hladiny stálo především významné...

Inflace by měla zpomalovat i v září, kdy...

Na začátku příštího roku pak inflace skokově spadne,...

Pro srpen očekávala ČNB meziroční inflaci ve výši...

V srpnu vzrostly spotřebitelské ceny meziměsíčně o 0,2...

Snížená konkurence umožňuje firmám omezit produkci, aby zvýšily...

Analýzy ze Spořky
Po průmyslu se v Evropě propadají i služby

Zatímco v průmyslu je tento index pod 50...

Trochu nečekaně se (poprvé od září 2022) v...

Největší pokles celkového indexu se objevil v Německu (což...

Celkově jde o čísla, která budou ECB tlačit...