pátek 6. prosince 2024
ikona hodiny 24. 3. 2023 06:33

Trojitá dominance Číny mění i nezměnitelné

Špatná zpráva pro český automotive

Vývozy aut z Číny v loňském roce poprvé překonaly vývozy aut z Německa

Noah Smith se ptá, která odvětví ovládne Čína? Což lze přeformulovat na otázku: Která odvětví se nepodaří ovládnout Evropě a USA? Následná analýza nevyznívá moc povzbudivě pro český automobilový průmysl.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com
Čínská dominance zasáhla i automotive Foto: Shutterstock.com

Čína je velmi silná v několika oblastech. Za prvé, nové technologie, které jsou původně niche – úzký segment. Tohle je známý fakt: zavedené firmy mají tendenci niche ignorovat. A niche se občas stane široce přijatou technologií. Výhodu má ten, kdo do niche investoval.

Příklady z minulosti: Microsoft se koncentroval na desktopové produkty a ignoroval vyhledávání, respektive Google vyhledávač. Google se zaměřil na své příjmy z reklamy za ve vyhledávání a podcenil AI, respektive Microsoft Bing. Japonsko díky pokroku v CNC strojích vytlačilo americké firmy.

Jak si vede Čína? Tak zaprvé, ani navzdory vysokým investicím se jí nedaří tolik v oblastech, kde je pokrok sněhovou koulí a je potřeba navazovat na dlouhou sérií zkušeností a úspěchů, v takzvaných sustaining innovation. To jsou například čipy, letecké motory a další podobné. Ale nemusí to platit věčně.

Za druhé, velká výhoda Číny je rozsah. Kvantita ve spojení se škálovatelností má svou kvalitu. Proto Čína dominuje v primárním průmyslu a jednoduchých odvětvích, která vyžadují obrovské vstupy k dosažení zisku. Například zpracování materiálů či výroba hnojiv.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Často se má za to, že hlavní výhodou Číny je levná pracovní síla. Ještě v roce 2000 byly čínské mzdy ve zpracovatelském průmyslu na 4 % Německa. Nicméně od té doby vystoupaly na 27 % německé úrovně. Pokud by záleželo jen na pracovních nákladech, tak v Indii jsou náklady na 12 % Německa. Pro srovnání, v ČR je to 39 %. Jinými slovy, čínské mzdy se už dostaly téměř na 80 % českých mezd v průmyslu a extrémně levná pracovní síla už opravdu není hlavní výhodou Číny. V Asii najdete výrazně levnější pracovní sílu.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS
Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Za třetí, Čína je dobrá v inženýrských inovacích. Nabízí armádu inženýrů. Díky škálování dokáže zvládat neustálé inovace a velmi výrazně šlápla do robotizace zpracovatelského průmyslu: v roce 2021 měla cca 2x více robotů na zaměstnance než my.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Čína je tedy skvělá v nových technologiích, které začínaly jak niche, takže v nich získala náskok), a také v oblastech náročných na obrovské množství vstupů (materiální, lidské), kde se sčítá spousta malých inovací.

Zdroj: ČS
Zdroj: ČS

Noah Smith píše, že v případě elektroaut se tyto tři výhody kombinují. Baterie byly niche technologií, kde Čína získala dominanci. Evropa a USA jsou pozadu. Výroba je náročná, ale žádná raketová věda. Důležitý je rozsah a neustále zlepšování. Vloni vývozy aut z Číny poprvé překonaly vývozy aut z Německa.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Nezařazené

Sledujte živě mezinárodní konferenci Klíčové faktory úspěchu

V pátek 6. prosince se slavnostním večer s vyhlášením výsledků...
Aktuality

Evropa potřebuje antibyrokratickou reformu

Evropa zaostává v ekonomickém růstu, výzkumu a vývoji, podnikatelé...
Trendy

Zdicí robot poprvé mimo ČR – WLTR staví v Rakousku

Zdicí robot WLTR od GreenBuild, dceřiné společnosti wienerberger,...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky

ČR lídrem dekarbonizace?

Česká ekonomika má druhý nejlepší set parametrů na...
Analýzy ze Spořky

Airbnb, Booking.com a dostupnost bydlení

Podle dat Eurostatu počet nocí strávených hosty v...
Analýzy ze Spořky

Zemědělské ceny a ceny služeb představují inflační riziko   

V říjnu se ceny průmyslových výrobců meziměsíčně nepatrně...