Čtvrtek 22. února 2024
ikona hodiny9. 1. 2024 07:52

Pohled do hlav bankovní rady

Čeká nás slušný fičák?

V pátek vyšel záznam z jednání bankovní rady. Už víme, že rozhodnutí o snížení sazeb na 6,75 bylo jednomyslné. Otázka je, zda něco vyčteme o dalším tempu snižování. Samotná prognóza ČNB ukazuje, že průměrná repo sazba by měla být v prvním čtvrtletí na 5,4 %. Jinými slovy, pokud by to chtěla bankovní rada dodržet, tak by to byl slušný fičák. A bankovní rada říká, že se tato prognóza v makro parametrech naplňuje: „Ve světle nových skutečností bankovní rada konstatovala, že podzimní prognóza se poměrně dobře naplňuje."

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Čeká nás slušný fičák? Foto: Shutterstock.com

Rychlost bude pomalejší, protože se sice naplňuje, ale rada vidí rizika: „Bankovní rada ale nadále spatřuje ve výhledu proinflační rizika. Jejich naplnění by znamenalo, že inflace by se v roce 2024 sice výrazně snížila, ale nikoliv až do těsné blízkosti 2% cíle. Proto bankovní rada považuje za nezbytné vytrvat v přísné měnové politice a přistupovat opatrně k případnému dalšímu snižování sazeb.“

V posledních měsících nejvíce zmiňovaným rizikem byla lednová inflace. Tedy výrazné přecenění, které by zabránilo sražení inflace na hodnoty do blízkosti tří procent. Nicméně aktuálně toto riziko vidí bankovní rada jako nízké: Panovala shoda, že pravděpodobnost výraznějšího než očekávaného přecenění v lednu je poměrně nízká. Důvodem je slabá domácí poptávka tlumená restriktivní měnovou politikou. E. Zamrazilová řekla, že nevidí fundamentální důvod pro výrazný růst spotřebitelských cen potravin a argumenty hovořící o rostoucích cenách dodavatelů maloobchodních řetězců považuje za účelové. Argumenty se shodují s námi: slabý spotřebitel, za poslední měsíce nevidíme průsak inflačních očekávání do inflace a proklamace řetězců nedávají smysl ve světle poklesu cen výrobců potravin.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Navíc: E. Zamrazilová a T. Holub uvedli, že riziko mzdově-inflační spirály se pro nejbližší období zřejmě dále snížilo.

Bankovní rada začala správně vnímat zahraničí jako protiinflační faktor: „Podle většiny bankovní rady představuje slabý zahraniční ekonomický výkon protiinflační faktor. (…) J. Frait jako protiinflační riziko identifikoval měnovou politiku zahraničních centrálních bank. Evropa je podle něj na cestě k recesi a k velmi slabým poptávkovým tlakům. Zároveň podle něj hrozí, že měnová politika ECB bude příliš restriktivní po delší dobu, což bude utlumovat ekonomickou aktivitu v zemích našich hlavních obchodních partnerů.“ Přesně tak, začínáme si dovážet nízkou inflaci a přísnou měnovou politiku ze zahraničí.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Proto shoda nad poklesem sazeb. Proto se formuje diskuze, jestli na začátku roku by sazby neměly klesat rychleji: J. Procházka zmínil, že prosincové zasedání představuje vhodný bod pro začátek cyklu snižování úrokových sazeb. S tím nesouhlasil T. Holub, který uvedl, že optimální okamžik zřejmě nastal již v nedávné minulosti. J. Frait a J. Kubíček uvedli, že i díky komunikaci bankovní rady a vývoji výnosů v zahraničí k uvolnění měnových podmínek mezitím už došlo, a to poklesem úrokových sazeb na delším konci výnosové křivky. (…) Bankovní rada diskutovala i o budoucí trajektorii měnověpolitických úrokových sazeb. Podle A. Michla jsou úrokové sazby bezpečně vysoko nad jejich rovnovážnou úrovní, což umožní na následujících jednáních kdykoliv zastavit či přerušit jejich pokles v případě materializace proinflačních rizik. J. Frait uvedl, že snižování úrokových sazeb bude pravděpodobně pomalejší, než implikovala jejich trajektorie z posledních prognóz. Podle T. Holuba by byl naopak na prosincovém zasedání prostor i pro výraznější snížení úrokových sazeb než o standardních 25 bazických bodů, pro které hovoří zejména komunikační důvody. Pokud se ale bude naplňovat základní scénář podzimní prognózy, bude podle něj muset na příštích zasedáních dojít k razantnějšímu snižování úrokových sazeb, v opačném případě se domácí měnová politika dostane výrazně ‚za křivku‘.

Zdroj: ČS Zdroj: ČS

Prognóza ČNB mluví o potřebě razantního snížení sazeb. Bývalý šéf analytiků, Tomáš Holub, je na straně prognózy. Naše prognóza taky ukazuje na potřebu výraznějšího poklesu sazeb a Jirka už několik měsíců mluví o měnověpolitické chybě ČNB. Nicméně vzhledem k rétorice si myslíme, na únorovém zasedání nebude mít bankovní rada ještě odvahu snížit sazby o více než 25 bodů. Především proto, že bude zasedat ještě před zveřejněním lednové inflace. Pokud bude inflace v blízkosti tří procent, tak v březnu sníží sazby o 50 bodů. Trh očekává, že v polovině roku budou sazby zhruba o procentní bod níže a na konci roku na 3,75 %.

A jedna prorocká na závěr – máme obvyklou mánii předpovědí na příští rok. Tak tady je ta nejlepší, jakou můžete dostat: jednou se někdo ptal J. P. Morgana, jak se bude vyvíjet akciový trh. Ten odpověděl: „Bude kolísat.“

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Pohled z praxe
OZP přispívá na prevenci nejvyšší částkou na jednoho pojištěnce

OZP je dlouhodobě lídrem v modernizacích a využívání nových...

Významnou součástí služeb pro pojištěnce OZP je Asistenční...

Jedním z pilířů zdravotních programů OZP je prevence a...

OZP přinesla na český trh zdravotního pojištění už...

Novinkou roku 2024 je možnost využít kredity na...

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
V ČR je proti průměru EU o pětinu levněji

Mezi jednotlivými složkami spotřebitelského koše však panují výrazné...

V roce 2022 přišel inflační šok. V důsledků...

Nejvíce se zvýšily ceny v oblasti stravování a...

Za rok 2023 klienti České spořitelny v Polsku...

Na české domácnosti inflační vlna dopadla tak silně...

Za rok 2024 by inflace v ČR měla...

Analýzy ze Spořky
Narativy, inovace, klam a tření

Experiment ukázal, že v Austrálii, Francii, Německu, Švýcarsku...

Inovace vysvětlují polovinu dlouhodobého ekonomického růstu. Pro srovnání:...

Výzkumníci Anthropic zjistili, že velký jazykový model (LLM)...

Drtivá většina – až 90 % – světového...

Analýzy ze Spořky
České zdravotnictví hledá správný směr

Celkové běžné výdaje na zdravotní péči v ČR...

Systém českého zdravotního pojištění se po celosvětové finanční...

Úhradová vyhláška na rok 2024 více podporuje dostupnost...

Od roku 2015 stoupají v ČR tržby v...