Do Prahy míří investiční hvězdy
AktualityDva dny plné inspirativních přednášek, diskuzí, příležitostí k setkání a navázání kontaktů s významnými investory do startupů a dalších obohacujících...
McKinsey odhaduje, že už před generativní AI by automatizace mohla do roku 2030 převzít úkoly představující 22 % odpracovaných hodin (USA). S AI tento odhadovaný podíl zvýšili na 30%
U některých profesí AI zařídí výrazné zvýšení automatizace. Například v případě odborníků v oblasti STEM, kreativních, obchodních a právních oborů. Ale autoři očekávají, že v jejich případě půjde spíše o zvýšení produktivity, než výrazný pokles pracovních míst. Zaměstnanost by naopak mohla klesat v oblasti kancelářské podpory, zákaznických služeb a stravovacích služeb.
Jde o odhady pro USA, kde například míra robotizace je nižší než například v Německu, Japonsku, nemluvě o Jižní Koreji. Na druhé straně růst produktivity a konkurenceschopnost, kde USA dosahuje lepších výsledků než EU, bude ovlivňovat výši nově vytvořených míst, ale taky motivaci firem orientaci na náklady, tedy větší míru automatizace.
Čína je schopna je postavit za třetinu času potřebného v jiných zemích. Co? Továrnu na elektromobily. Alespoň podle dat Goldman Sachs. Tím to ale nekončí. Továrna na baterie bude stát v USA o 80 % více než v Číně. Přesto USA masivně investují do výroby a vývoje baterií, protože ví, že tohle musí dohnat. Podle odhadů se USA podaří díky investicím získat alespoň soběstačnost ve výrobě baterií. Ale v produkce lithia zdaleka ne. Tam bude muset spoléhat na vytváření spojenectví s ostatními zeměmi. Třeba s ČR?
Článek Financial Times ukazuje další příklady, jak čínské firmy zabývající se čistými technologiemi představují obrovskou konkurenční hrozbu pro západní výrobní odvětví, včetně starších výrobců automobilů a energetických gigantů.
Stačí se podívat na dnešní svět: Čína je zodpovědná za výrobu přibližně 90 % světových prvků vzácných zemin, nejméně 80 % všech fází výroby solárních panelů a 60 % větrných turbín a baterií pro elektromobily. V případě některých materiálů používaných v bateriích a specializovanějších výrobcích se podíl Číny na trhu blíží 100 %. Čína je hlavním producentem alespoň jedné fáze dodavatelského řetězce u 35 z 54 nerostných surovin, které jsou pro USA považovány za kritické.
Například galium. Tento prvek USA využívají ve vojenství, včetně protiraketové obrany nové generace a radarových systémů. Čína je přitom odpovědná za 98 % světových dodávek. Nebo grafit. Ten se používá v anodách v lithium-iontové baterii. Čína má podíl na zpracování 70 %. K ovládnutí důležitých částí dodavatelských řetězců ještě přidejme, že čínská vláda investovala v letech 2009-2021 do sektoru elektromobilů 125 mld. USD.
Čína v lecčem získala náskok. Co dělat? Investice, geopolitika, podpora inovací, vzdělávání, start-upů, jasné priority vlády, které podpoří a skutečně zrealizuje.
K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...
Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...
Marketéři a média poslední roky píší primárně o...
Podle článku v CNN Business se začínají z...
Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...
Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...
Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...
Známý klimatolog Brian C. O’Neill v Nature upozorňuje,...
Špatnou interpretaci rizik uvádí Brian C. O’Neill na...
Je také potřeba rozlišovat mezi dodatečnými riziky způsobenými...
V září by se inflace měla dále snížit,...
V srpnu se spotřebitelské ceny zvýšily meziměsíčně o...
Za meziměsíčním růstem cenové hladiny stálo především významné...
Inflace by měla zpomalovat i v září, kdy...
Na začátku příštího roku pak inflace skokově spadne,...
Pro srpen očekávala ČNB meziroční inflaci ve výši...
V srpnu vzrostly spotřebitelské ceny meziměsíčně o 0,2...
Snížená konkurence umožňuje firmám omezit produkci, aby zvýšily...
Zatímco v průmyslu je tento index pod 50...
Trochu nečekaně se (poprvé od září 2022) v...
Největší pokles celkového indexu se objevil v Německu (což...
Celkově jde o čísla, která budou ECB tlačit...