Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Sdružení textil při Jihočeské hospodářské komoře ve spolupráci s oblastními kancelářemi Jhk v Prachaticích, Písku a Strakonicích připravilo pro školáky pestré prázdninové textilní dílny. Jejich program bavil i vzdělával. Cílem akcí bylo seznámit a prakticky dětem ukázat možnosti zpracování textilu, ale i tkaní a výrobu vlastních ozdob či přívěsků z textilu. Právě skrz kreativní aktivity se sdružení dlouhodobě snaží mezi školáky šířit povědomí o tradiční textilní výrobě i středoškolském oboru Výrobce textilií.
„Vzdělávání v textilním a oděvním průmyslu dlouhodobě podporujeme, protože kvalifikovaných pracovníků je málo a stále ubývají díky odchodům do důchodů. Proto jsme před několika lety založili Sdružení textil Jihočeské hospodářské komory, které bylo u vzniku nového učebního oboru Výrobce textilií,“ říká Luděk Keist, ředitel Jhk. „Na čem je však nutné i nadále intenzivně pracovat, je osvěta a popularizace oborů. Potřebujeme zvednout zájem o obory, a to i ze strany rodičů,“ zdůrazňuje Luděk Keist s tím, že právě kreativní workshopy či textilní dílny mohou přilákat k těmto profesím.
Kateřina Třísková z oblastní kanceláře Jhk v Prachaticích uvádí, že během léta textilní dílny doposud přilákaly téměř šest desítek dětí z Jihočeského kraje. Pro mnohé z nich nebyla práce novinkou: „Když jsme se dětí ptali, jakou mají zkušenost s ručními pracemi, některé se s nadšením ozývaly, že s rodiči háčkují, nebo si zkouší něco ušít. Ne všichni ale takovou zkušenost mají, proto jsme se vrhli do organizace prázdninových textilních dílen.“ Program děti opravdu bavil a mohly si tak nejen vyzkoušet výrobu různých ozdob, přívěsků a výtvorů z textilu, ale naučit se i základům šití a tkaní, což mohou později využít i při studiu textilních oborů.
„Šití a ruční tvoření není jen práce, ale především potěšení, děti si mohou vyrobit, co chtějí a co se jim líbí,“ vyzdvihuje pozitiva ručních prací lektorka dílen Lenka Černá, která během podzimu vedla kroužky šití na základních školách. Školáci se během nic naučili tvořit střih, přišívat knoflíky a pracovat s módními časopisy, vyrobili si polštářky a povlaky či vánoční textilní věnce. „Textilní průmysl má v regionu letitou tradici. Děti si právě díky tvořivým dílnám mohou udělat lepší představu o textilním oboru, což může následně pomoci oslovit i více uchazečů o obor Výrobce textilií,“ dodává Lenka Černá.
Textilní dílny, které během letních prázdnin uspořádalo Sdružení textil při Jhk v Prachaticích, Písku a Strakonicích, jsou podpořeny z projektu EduTex II – Vzdělávání v textilní průmyslu, financovaného z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika v rámci Programu Interreg V – A Rakousko – Česká republika. Doposud proběhlo osm turnusů tvořivých dílen, další dvě ještě proběhnou na konci prázdnin. A to ve Strakonicích 26. 8. a v Písku 30. 8. 2021.