Středa 29. května 2024
ikona hodiny2. 3. 2022 13:22

Jižní Čechy chtějí nabídnout práci lidem z Ukrajiny

Jihočeská hospodářská komora spustila bleskový průzkum mezi jihočeskými zaměstnavateli s cílem zjistit personální kapacity, které by firmy mohly nabídnout uprchlíkům z Ukrajiny. Ti dle Ministerstva práce a sociálních věcí budou moci získat tzv. vízum ke strpění a dostat tak ihned pracovní povolení od krajské pobočky Úřadu práce, který průzkum také provádí.

Dominika Krejčířová autor

Foto: Shutterstock.com Jižní Čechy nabídnou práci ukrajinským imigrantům Foto: Shutterstock.com

„Firmy v celé republice, nejen ty jihočeské, mají dlouhodobě problém získávat kvalifikované pracovníky. Dlouhodobě počet nabízených pozic převyšuje počet uchazečů o práci. Předpokládáme tedy, že zaměstnavatelé budou mít zájem pomoci a nabídnout práci lidem prchajícím před válečným konfliktem na Ukrajině,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, která dennodenně situaci sleduje a poskytuje poradenství firmám, které se nejčastěji dotazují na to, co dělat, pokud jejich zahraniční pracovníci dostanou povolávací rozkaz. Firmy se zajímají ale i o to, jak pomoci rodinám, kteří z Ukrajiny utíkají.

Dle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) budou moci uprchlíci z Ukrajiny, kteří si vyřídí tzv. vízum ke strpění, ihned získat zaměstnání a pracovní povolení. Jihočeské firmy se plánují zapojit a pracovní místa nabídnout, a to včetně asistence a pomoci ukrajinským uprchlíkům. „Jihočeská hospodářská komora proto spustila bleskový průzkum mezi členy Jhk, do kterého se mohou zapojit i další firmy, aby zjistila v časovém předstihu přehled o personálních možnostech jihočeských zaměstnavatelů,“ dodává Luděk Keist. Průzkum provádí také Úřad práce.

Cizí státní příslušníci, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, mohou požádat o povolení k zaměstnání, a to krajskou pobočku Úřadu práce podle místa, kde má být práce vykonávána. Dle informací MPSV lze o povolení požádat až na dva roky s možností prodloužení na další dva roky, a to i opakovaně. Zaměstnavatelé musí nejprve ohlásit volné pracovní místo krajské pobočce Úřadu práce ČR, a to podle místa výkonu práce, a současně vyjádřit zájem zaměstnat cizince na základě povolení k zaměstnání. Dále je zapotřebí s budoucím zaměstnancem uzavřít pracovní smlouvu, ta je totiž jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání.

Dalším krokem je již samotné podání žádosti o povolení od Úřadu práce ČR, kdy cizinec sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele písemně požádá krajskou pobočku Úřadu práce příslušnou podle místa výkonu práce o vydání povolení k zaměstnání.

„Dotazník na personální kapacity zatím vyplnilo 31 firem. Budeme tedy velmi rádi, když se do průzkumu zapojí i další zaměstnavatelé, abychom vzorek k vyhodnocení a přehled o volných pracovních místech měli co nejpřesnější,“ vybízí Luděk Keist. Onlienprůzkumu se můžete zúčastnit na stránkách Jhk.

Články autora Dominika Krejčířová

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...